Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Xenie Zítra má svátek René

Na zcela mimořádný koncert své hudební kariéry, který se loni v létě odehrál v Třeboni, zavzpomíná rocková skupina Katapult v sobotu 30. listopadu v třeboňském divadle. Bude to navíc její historicky první vystoupení v tomto sále, na který má neblahé vzpomínky z doby před třiceti lety.

Obojí dává tušit, že Katapult naplní heslo „Všechno zlé je k něčemu dobré“ a nachystá pro Třeboň extra rockerský večer. V celém letošním turné půjde o jediný koncert spojený s křtem nového alba. Katapult si na křty nepotrpí, avšak v Třeboni tuto svoji zásadu poruší a nikoli při koncertě, ale při afterparty pokřtí své nové 2DVD nazvané Katapult tisíce a jedné noci. „Nejsem přítelem křtů, ale tady uděláme výjimku, protože to je velmi symbolické,“ vysvětlil frontman Oldřich Říha.

Ze své paměti totiž nikdy nevymaže koncert, který skupina zažila loni v červenci v zámeckém parku v Třeboni. Liják byl tehdy tak silný, že v kraji přinesl povodně a evakuaci. Katapult však živlům odolal. K překvapení všech zúčastněných celý koncert za neuvěřitelné podpory více než 600 zmáčených diváků nejen odehrál, ale povedlo se ho i natočit. Tento zážitek rockeři nazvali „Pohádkovou apokalypsou“ a jeho atmosféra je tak silná, že tvoří podstatnou část nového 2DVD.

V poslední listopadový den přiveze Katapult toto album do divadla v Třeboni. Protože se tím vrátí takřka na místo činu, po koncertě při setkání s fanoušky 2DVD pokřtí – jen a pouze v tomto městě. Předtím diváky čeká od 19 hodin dvouapůlhodinový koncertní program nazvaný „Katapult Tour 2013 50 let hraju rock“. Kapela si zakládá na tom, že umí hrát ve všech prostředích, aby si její fanoušci mohli vybrat to, které jim nejvíc vyhovuje. „V divadlech hrajeme moc rádi, fascinují nás tam mimo jiné i dlouhé aplausy mezi písněmi … A do Třeboně se moc těšíme na vnímavé publikum!“ zve Říha.

Tuší, že tak jako loni dorazí spousta fanoušků. Kapela je tehdy kvůli natáčení DVD svolala do Třeboně z celé republiky, aby udělali pod širým nebem správnou rockerskou náladu. Rockerské to tedy v hustém lijáku opravdu bylo. „Koncert měl skutečně ty nejhorší podmínky, jaké si dovedete představit. Horší počasí nás nikdy v životě nepotkalo a já jsem hluboce přesvědčený, že už ani potkat nemůže,“ míní Říha.

 

Oldřich Říha

S třeboňským divadlem má navíc jednu kuriózní příhodu z dávných dob. Katapult tam měl naplánovaný koncert, ale když muzikanti do divadla vstoupili, zjistili, že pódium je menší, než potřebují. Protože tím pořadatel nedodržel smlouvu, měl smůlu a kapela zase hned odjela, aniž by zahrála jeden tón. „Vzhledem k velikosti tehdejší aparatury bychom jeviště úplně zastavěli a nikdo by nás neviděl,“ vysvětlil Říha. Naštěstí dnešní moderní výkonná aparatura je mnohem menší a lze ji nainstalovat tak, že ji diváci skoro neuvidí. Tím víc se Říha právě na jeviště třeboňského divadla těší.

Po loňském mokré apokalypse je to pro Katapult nyní návrat na druhou. A možná bude série pokračovat: organizátor Pavel Barnáš by totiž rád s rockery zažil v Třeboni všechna roční období. „Koncerty Katapultu provází neuvěřitelná energie, navíc jsou to profesionálové, kteří drží slovo a je s nimi radost spolupracovat. Rád bych proto doplnil cyklus také o zimní a jarní variantu,“ dodává Barnáš.

V minulosti uspořádal už vystoupení Olympiku, čímž v Třeboni nastolil tradici rockových legend, jejichž písně časem zlidověly. „Užíváme si všechny typy koncertů, naše kapela patří do všech prostor – právě to je ta lidová zábava, na kterou jsem hrdý. Katapult hraje elementární rokenrol, tedy obyčejné písničky hrané obyčejným lidem,“ shrnul Oldřich Říha – autor hitů jako například Půlnoční závodní dráha, Blues, Já nesnídám sám, Hlupák váhá, Vojín XY nebo Až. Třeboň Říha dobře zná, protože pár let žil v Budějovicích a v jižních Čechách se pořád cítí jako doma.

Skupina Katapult vznikla v roce 1975 a po celou svou více než třicetiletou kariéru neopustila jednoduchý rockový styl. Má za sebou víc než 7000 koncertů, získala sedm zlatých desek a jednu platinovou i dva Zlaté slavíky. Po osudových ranách v letech 2007 a 2009, kdy postupně zemřeli tři členové kapely (Tolja Kohout, Jiří "Dědek" Šindelář a Karel "Káša" Jahn), zůstal Oldřich Říha zcela bez spoluhráčů. Za obrovské podpory fanoušků ale muziku nevzdal a postavil kapelu znovu, a to s Andym Budkou a Ondřejem Timplem.

Více na www.okolotrebone.cz

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6741068

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz