Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Otýlie Zítra má svátek Zdislava

Blížil se konec prvního pořádně normalizačního roku 1970. Porta už byla ve svém domově v Ústí nad Labem zakázaná a vypadalo to, že už nikdy nebude. Desítky tisíc rodin byly postiženy prověrkami a následnou ztrátou zaměstnání, už nebyla např. Česká tábornická unie a už byl Socialistický svaz mládeže - a do pražské Lucerny se připravoval druhý ročník Folk a country festivalu.

Ani on nebyl bez souvislostí, nabízelo se srovnání s Portou, která za čtyři ročníky vyrostla ve velkorysý a na svou dobu všestranně vyspělý festival. Leč FCF byl profesionální lekcí show-businessu. Dramaturgové, oproštění od žánrových předpojatostí, zde dokázali soustředit reprezentativní obraz různých proudů české populární (i amatérské) hudby - od Nadi Urbánkové s Country beatem přes Mefisto rokenrolového praotce Petra Kaplana, folk-singery (jak se tehdy říkalo písničkářům), čerstvě profesionalizované Greenhorns a Rangers až třeba po trampské Hoboes bří Ryvolů. Hlavní cenou pro vítěze bylo Zlaté tele. V nadsázce pojatá reminiscence na Starý zákon. Soudruzi ale neznali bibli a pojali Zlaté tele jako symbol kapitalismu. Nevím, co bylo pro soudruhy horší.

Festival pořádala v prosinci 1970 agentura Fortuna v čele s ředitelem Eduardem Světlíkem, který před časem přišel do Prahy z Karviné a přinesl v sobě něco severomoravské zatvrzelosti. Dokázal tehdy zaměstnat lidi už proskribované. Eda Světlík se choval statečně po celou dobu normalizace; jako kulturní redaktor dával v oficiálních partajních listech prostor mladé české poezii a zajímala ho její kvalita, ne tzv. angažovanost, publikoval i autory tehdy sporné až nežádoucí. Po listopadu ´89 byl nakladatelem (jako první vydával knihy z emigrace se vrátivšího Ivana Krause, ale i třeba reedici Hrychovy Krhútské kroniky), později byl šéfredaktorem velkého nakladatelství, dnes je na odpočinku.

Skupina Vosy pánů Dymiče a Bartošky

Pavol Hammel

FCF už byl o businessu, i pro nás to byla užitečná lekce toho, jak velkorysý festival může vypadat. Navzdory části publika v zeleném uprostřed secesního plyše Lucerny to byla první opravdu společenská událost v historii zmiňovaných žánrů. Navíc se zde znovu potkala část ústeckého štábu, která pak (už i s Edou Světlíkem) kráčela k dalším Portám a k dalším festivalům. Poprvé jsem zde potkal např. Michala Juppa Konečného. Měl kancelář v podzemí Lucerny někde vedle naší redakce. Trochu suchar, moc toho nenamluví, ale může být docela šikovnej, říkali jsme si.

Festivalový zpravodaj II.FCF v roce 1970 rovněž něco naznačuje - velkorysost. Přehlídka, která dokázala po čtyři večery naplnit pražskou Lucernu, byla zkušenou lekcí show businessu. Časopis, který jsme připravovali s Kobrou a Láďou Vencálkem, byl tištěn ofsetem, sázen horkou sazbou, fotografie se tiskly ze štočků. Bylo to drahé, zdlouhavé, ale noblesní. A v symbióze žánrů jste mohli vidět na titulu posledního čísla trampské Hoboes.

Banjo band Ivana Mládka

Ivan Mládek

Bratři Ryvolové - skupina Hoboes

Miki Ryvola

Kalandra, americký folk-singer mezi uhlíři

Po jednom z festivalových večerů v Lucerně přišel nějaký Třešňák nebo Hutka a povídá - jdeš náma k Uhelným skladům? U Uhelných skladů byla slavná pražská hospoda, otevřená do čtyř do rána. Pak nová směna vyvětrala, utřeny byly stoly a podlahy a v šest se znovu otvíralo. K Uhelným skladům se stahovali flamendři z celé Prahy, byla to záslužná instituce, otevřená pod dohledem policie ani ne tak kvůli bohémům, jako kvůli podsvětí, jež se tam stahovalo rovněž.

Sjeli se tam tehdy účinkující toho festivalového večera. Uprostřed seděl štíhlý vlasatý kluk v džínách a anglicky zpíval jednu pecku za druhou. Bylo vidět, že možná jediný opravdu rozumí tomu, co zpívá, angličtina u nás počátkem sedmdesátých let nebya zrovna rozšířený jazyk. Nějaký Kalandra, nikdy jsem o něm neslyšel. Před nedávnem se vrátil z USA, v tom jediném nebyla logika, proč se někdo v roce 1970 vrací ze Spojených států, aby hrál kapsářům a policajtům U uhelných skladů. On nebyl mezi hvězdami festivalu, on si jen tak přišel do hospody zahrát.

Petr Kalandra prošel úžasnou jazykovou i muzikantskou průpravou. Možná jediný z nastupující generace českých písničkářů věděl, co to vlastně folk je. Hrál lehce, s hlavou trochu na stranu a s ledabylou americkou výslovností, při které drnčí „r“ a polykány jsou jiné souhlásky.

Celé to hvězdné nebe druhého festivalového večera pilo pivo, mlčelo a poslouchalo ten pozoruhodný informační zdroj, který jim zprostředkovával atmosféru newyorské ulice, kde přece Petr s otevřeným kytarovým futrálem na drobné také hrával.

Nějaký Kalandra, americký folk-singer v předměstské pražské putyce. Petr byl dokonalý a informovaný interpret, ale doba tehdy přála spíš autorským výpovědem. Jenže s Petrovým návratem se začínala rodit slavná éra Marsyas.

Dvojice Hutka - Hvězdoň

Skupina Riders

Banjista skupiny Riders Tomáš Šperk

Skvělá pražská vokální skupina Perpetual Vagabonds se věnovala hlavně spirituálům

Perpetual Vagabonds

A ještě jednou Pavol Hammel jako sólový písničkář

Zahraniční hvězda festivalu, polský folk-singer Tadeusz Wozniak

 

(Z knihy Legendy folku a country)

Foto: František Heřman

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6879788

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz