Peter Rowan a Druhá tráva v roce 2005
Letos se má již po devatenácté ve dnech 2.-3. června v Trnavě konat Dobrofest. Tento festival v minulosti po mnoho let býval jednou z nejvýznamějších událostí v evropském hudebním světě. Navštívilo jej nesčetné množství světoznámých hráčů na tento instrument a vládla tam neopakovatelná atmosféra. Festival trvával skoro týden. Od roku 1995 se tam tradičně největším osobnostem ve světe dobra udílely ceny festivalu, jejichž autorem býval známý trnavsko-francouzský sochař a medailista William Schiffer.
Až do roku 2005 jsem tam skoro po desetiletí bývala hostem i já. Napsala jsem o tom nesčetné články, ale v té době většinou německy a anglicky. Bohužel to pak s festivalem šlo nenávratně dolů, vyměnili se představitelé města, změnila se finanční situace. Město prodalo kulturní dům Tirnavia – ze kterého se stala vietnamská tržnice - a na Dobrofestu bylo čím dál tím méně vidět zahraniční hvězdy.
Alan Mikušek, Peter Rowan a Luboš Novotný v roce 2005
Dobrofest 2000 - Peter Radvanyi, bývalý výkonný ředitel festivalu s Bobem Brozmanem
Je to velká škoda. Dodnes se mě v Americe na tento festival ptají nejenom hráči na dobro, kteří by měli zájem si tam zahrát. Dnes již o tom ale toho moc nevím, protože jsem tam jezdit přestala. Každopádně poslední Dobrofest byl v roce 2010 a s dobrem prý již moc společného neměl. Necháme se tedy překvapit, co se bude dít dál.
IBMA udělila vynálezcům dobra DOpyera BROthers, bratřím Dopěrovým, největší vyznamenání v roce 2005. Byli to vlastne první Evropané - i když jenom bývalí - kteří tuhle cenu obdrželi. Hodně se psalo o Marko Čermákovi a mé maličkosti, ale nemělo by se zapomenou na ty nejvýznamější, bratry Dopyerovy, bývalé mlynáře ze slovenské Dolnej Krupé.
V roce 2005 jsem psala tento článek: Na čtvrtečním slavnostním obědě byly v plně obsazeném plesovém sále hotelu Renaissance vyhlášeny letošní zvláštní ceny Mezinárodní bluegrassové asociace IBMA.
Distinguished Achievement Award je jedna z nejvyšších prestižních cen, jež se uděluje každoročně významným osobnostem, které se osvědčily ve svém oboru jako mimořádní průkopníci a jejichž schopnosti a úsilí ovlivnily a obohatily vývoj tohoto hudebního stylu i jeho uznání ve světě hudby. Letos (to bylo v roce 2005, pozn. autora) obdrželi vyznamenání za zásluhy o rozvoj bluegrassové hudby vynálezci rezofonické kytary – nazvané podle jejich jména: DOpyera BROthers – tedy dobro - bratři John a Rudy Dopyerovi z Dolnej Krupy.
John a Rudy Dopyerovi pocházeli z mlynářské rodiny a jejich předkové byli po generace proslulí výrobci hudebních nástrojů, známí mistři houslaři. Rodina s deseti dětmi (pět synů a pět dcer) emigrovala do Spojených států v roce 1908. V Kalifornii pak bratři Dopyerové začali vyrábět hudební nástroje a zkombinovali tradiční techniku a dovednost staré vlasti s prosperující technologií, zručností a dodali jí futuristickou uměleckou příchuť období Ameriky před druhou světovou válkou.
V roce 1927 spolu s dalšími investory založili firmu National String Instrument Company.
Ta vyráběla celokovové kytary se třemi hliníkovými resonátory (tricones), které mechanicky zesilovaly zvuk nástroje. Vynález si nechali společně s bratrem Emilem patentovat. Tricony byly drahé a nemohl si je dovolit každý, začali tedy vyrábět levnejší variantu s jedním resonátorem (single cones). Kromě rezofonických kytar vyráběli také ukulele, mandoliny, tenorové kytary apod. V roce 1929 se osamostatnili a založili si vlastní firmu Dopyera Brothers, která začala vyrábět také rezofonické kytary dřevěné, s jedním rezonátorem, nazvané prostě dobro. Jejich firemním logem bylo:„Dobro means good in any language!” – čili Dobro znamená dobro v každém jazyce!
Leroy Mack
Sbírka dober u Ala Brikenhoffa, oregonského dobristy a pilota, který rozprašoval popel Johna Dopyera nad Crater Lake
V bluegrassové muzice začal jako první hrát na dobro Josh Graves v 50. letech s legendárními Flatt & Scruggs & Foggy Mountain Boys. Dalším průkopníkem se stal Tut Taylor. V dnešním bluegrassu už je dobro neodmyslitelné. Mnoho špičkových hráčů jako Jerry Douglas, Rob Ickes, Mike Auldridge, Leroy Mack, Roger Williams, Randy Kohrs a jiní, navštívilo také jejich rodné Slovensko, respektive Trnavu.
Bratři Dopyerove se, bohužel, této velké pocty už nedožili. Rudy Dopyera zemřel v roce 1978 a John v roce 1988. Cenu přebírali za velké slávy potomci Johna Dopyery - John Edward Dopyera a Anne Dopyera -West. Byla jim předána „králem dobra“ - Jerrym Douglasem, nejlepším hráčem na tento hudební nástroj na světě. (Kromě jiného získal nedávno v New Yorku na CMA - Country Music Association Awards - už podruhé ocenění muzikanta roku. Byl zde také již osmkrát nominován.)
Všechny tři jste už měli možnost poznat a vidět na vlastní oči dokonce několikrát na trnavském Dobrofestu. Tento festival je zasvěcen památce Johna Dopyery a každoročně se pořádá na počest těchto slavných bratrů. V trnavském Domě hudby se také nacházi jako jediné na světe Dobro muzeum. Vřele doporučuji jeho návštěvu…
Tak se letos necháme překvapit, co se bude dít dál….
Anne Dopyera -West ve svém oregonském domově
Potomci Johna Dopyera - John a Anne Dopyera-West při přebírání ceny v Nashvillu
Roger Williams, Pavel Peroutka a Slávek Hanzlík
Foto: Lilly Pavlak