Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Běla Zítra má svátek Slavomír

Porta Bohemica

„Místu, kde Stará řeka, Velká i Zlatá řeka, spojené v jeden mohutný tok, rozrážejí České Středohoří, říká se od pradávna Porta Bohemica – Brána Čech. Je nejen branou do Čech, ale také branou do světa, ozdobenou kaňony romantického středohoří a bílými skalami Děčínských stěn. Je to kraj s prastarou tradicí, tradicí lásky k přírodě. První trampové – časově téměř souběžně s legendární Ztracenkou nebo Kocábou – se usídlili právě v tomto údolí nad Sebuzínem, kde Karel May čerpal inspiraci pro dobrodružství Old Shatterhanda a Vinnetoua. Kde jinde, než v srdci tohoto prostředí, by se dal uspořádat první celostátní festival trampských a country & westernových skupin?

Symbolický název Porta 67 bude skutečnou branou pro skupiny, zabývající se tímto hudebním žánrem se zaměřením na malý vokální sbor s vlastním hudebním doprovodem.“ Těmito slovy úvodníku začínal první metodicko-informační list, který organizátoři prvního ročníku Porty rozeslali v prvních měsících roku 1967 country a trampským skupinám, o kterých věděli sami, nebo o nichž se dozvěděli od přátel a kamarádů. Leták dále sděloval, že festival Porta 67 proběhne ve dnech 16. a 17. června 1967 v areálu ústeckého letního kina s kapacitou 8 000 diváků a bude se skládat ze tří částí: V pátek 16. června se uskuteční soutěž country & western music, v sobotu 17. června soutěž v trampských písních a třetí částí bude pokračování sobotního programu formou Velkého trampského potlachu, na němž bez jakéhokoliv časového či jiného omezení mohou vystoupit příchozí trampské skupiny. Tato část programu bude mít vlastní diváckou porotu, která odmění nejlepší soubor a nejlepší vlastní písničku, pro příchozí bude rezervováno tábořiště na stanování a zajištěna doprava do areálu a zpět. Odměněn bude i nejvzdálenější účastník či divák.

Ale dejme slovo Jaroslavu Velinskému, jednomu z těch, kteří již tento první ročník Porty připravovali:

„Onoho času jsem byl občanem města Liberce a jako Kapitán Kid jsem vyráběl pro krajský tisk rady pro táborníky. Uveřejňoval jsem i písničky, tehdy zánovní: Hejno vran, Poslední míli, Krinolínu, ale taky Irene, Two Hoboes a další lidovky s vlastními texty. Přezdívku Kapitán Kid vymyslel můj kamarád z vojny Laďa Smolík. Kidů bylo mnoho, takže od té doby jsem byl k rozeznání.

Onoho času se rozhodli v krajském městě Ústí nad Labem uspořádat I. CELOSTÁTNÍ FESTIVAL COUNTRY & WESTERN MUSIC. Nyní se říká jen COUNTRY, neboť COUNTRY & WESTERN se rozdělila na COUNTRY a FOLK. Inspirátorem byl ing. Jiří Šosvald řečený „Westernový dědek“, a realizátorem Dům kultury pracujících. Vytvořila se skupina nadšenců – tři Zdeňkové – Friedl, Šmatera a Lukášek, Ruda Žemlička, Jan Oliva z Čs. rozhlasu a další, jejichž tváře si pamatuju, leč jména jsem zapomněl... To už se nápad rozšířil i o ...A TRAMPSKÝCH SBORŮ, což se později stalo jádrem nesčetných sporů o to, co je vlastně TRAMPSKÝ SBOR a co ne. Spojení se mnou štáb rodícího se festivalu navázal v domnění, že TRAMPSKÉ SBORY zaopatřím. Onoho času jsem byl už osmý rok vzdálen rodné Praze a znal jsem hlavně trampy liberecké. Tito mě měli v nenávisti, jelikož jsem nepil pivo a radil v novinách paďourům, jak trampovat, což správní trampové přísně tají. Věděl jsem pouze o osadním sboru Mohykáni, který vedl popularizátor mých písniček a můj starý kamarád Krisťák, vlastním jménem Honza Čapek, pozdější vynálezce dívčí skupiny Schovanky. Onen mě také před časem seznámil se sborem osady Zlatý klíč z Kladna, složeným z osmadvaceti (plus minus šestnáct) ambiciózních mladých lidí, kteří pěli náborovky vlastní výroby. Mohykáni přijeli, zato ředitel Zlatého klíče Miki Ryvola považoval akci za příliš provincionální...

Ostatních jedenáct skupin získal pro vystoupení na festivalu Tony Hořínek, který se stal členem štábu a prvním předsedou poroty trampské části festivalu, jenž dostal název Porta 67.

Společně s Tonym a další vznešenou společností jsem jako porotce zvedal čísílka jako při krasobruslení a inkasoval nadávky, provázené vrháním klacků a šutráků (plody nebyly zralé). Seděli jsme totiž v první řadě a za námi bouřilo a nesouhlasilo celé hlediště letního kina.

Vlastníkem prvního hliněného přízraku na třech nožkách, symbolické to ceny Porty, se stali Mohykáni, což mě postavilo do nepříznivého světla – měl jsem stejný svetr jako oni. Vzpomínám na onen večer s jistou nostalgií. To byla doba her a malin nezralých. Dneska by málokterá z tehdy soutěžících skupin postoupila z oblastního kola. Leč tehdy žádná oblastní kola nebyla. Taktéž trampy nikdo nenutil soutěžit se skupinami z ostatních žánrů, z velké většiny poloprofesionálními...“

Takový je tedy pohled Kapitána Kida na první ročník Porty. Již podruhé se zde objevuje jméno „Westernového dědka“ ing. Jiřího Šosvalda, které je spjato jak s organizací Porty, tak i se skupinou AZ septet, která se Porty 67 zúčastnila v soutěži c & w skupin. Jak se vlastně Jirka Šosvald a AZ septet dostal ke country hudbě? Původně to byla slušná combo kapela, ale učarovaly jí náhodně získané c & w nahrávky. A tak v sestavě zůstala jen basa a kytara, když klavír, klarinet a bicí nahradilo banjo, mandolina a housle. Velké zalíbení našel potom AZ septet ve vokálu, a tak po ročním stylovém bloudění se nakonec začal věnovat bluegrassu. A s bluegrassovým repertoárem šel i do soutěže Porty 67.

Mimo AZ septetu se country & western soutěže zúčastnilo ještě dalších sedm skupin a vzhledem k tomu, že se keramickou portou tehdy oceňovalo prvních pět míst, zůstaly na ocet pouze tři. Prvá tři místa v této soutěži si jednoznačně vybojovaly pražské kapely v pořadí Rangers, Greenhorns a Strings of Tennessee. Na čtvrtém místě skončil ústecký AZ septet a páté místo patřilo jedinému zástupci Slovenska na prvním ročníku Porty – skupině Caravell Western z Trnavy. Pro zajímavost, soutěž country & westernových skupin hodnotila porota ve složení: dr. Jiří Chlíbec, ing. Miroslav Černý, Miloslav Langer, Josef Bouček a Jan Dušek.


Vítězové první Porty z roku 1967 - skupina Rangers

Trampská část Porty 67, přestože – jak už bylo řečeno – byla k festivalu přičleněna jaksi trochu dodatečně, se nakonec stala jakýmsi vyvrcholením obou soutěžních dnů už proto, že trvala včetně „Velkého trampského potlachu“ celý den. Od rána do pozdních nočních hodin. Dopoledne se odehrávaly výběrové přehrávky pro večerní finále. Členové poroty ing. Tony Hořínek, Josef Hlaváček, Rudla Chundela, Jaroslav Velinský, Iva Zapadlíková, Jan Vyčítal, dr. Jiří Chlíbec, Pavel Svoboda a Jan Dušek do finále vybrali jedenáct skupin, z nichž porty získali: 1. Mohykáni (Praha), 2. Stopa (Pardubice), 3. Peklo (Semtín), 4. Velká naděje (Praha), 5. Compardos (Přibyslav).

Prvních deset „keramických nesmyslů“, které navrhl akademický sochař Miroslav Raboch z Teplic bylo tedy rozděleno. Oba programy prvního ročníku Porty shlédlo více než 1 000 diváků. Spokojeni byli oni i účinkující skupiny. Byl vytvořen základ pro pořádání dalších ročníků Porty a přesto, že pořadatelé již tehdy předpokládali každoroční opakování festivalu, nikdo ještě netušil, jaká tradice byla založena a do jakých rozměrů se Porta po pár letech rozroste.


Foto František Heřman a archiv


Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6861687

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz