Skupina Monogram - zleva Pavel Lžičař, Zdeněk Jahoda, Jakub Racek a Jaromír Jahoda
V pražské Akropoli se udál zvláštní dvojkoncert: pražská skupina Monogram a brněnští Trapeři s Robertem Křesťanem. Jako první zahrál Monogram. Zpočátku bylo v sále pár lidí, neboť většina koncertů v Akropoli začíná později a návštěvníci zvyklí na delší časové skluzy obvykle chodí později. Takže sál se zaplnil sice později, ale o to více bylo publikum srdečnější.
Pražská skupina Monogram, pohybující se na pomezí žánrů akustické hudby, byla v roce 2008 bluegrassovou asociací IBMA oceněna jako „Evropská skupina roku“. V Čechách byla několikrát oceněná jako nejlepší instrumentální skupina.
Monogram za dobu svého trvání pravidelně vystupuje na předních festivalech v České republice, jako jsou například: Porta, Zahrada, Stodola Michala Tučného, i v řadě dalších zemí - například v Dánsku, Švédsku, Španělsku, Itálii,Velké Británii, Francii, Holandsku... Za zvláštní zmínku stojí vystoupení na prestižním festivalu IBMA v USA.
Členové skupiny spolupracovali nebo spolupracují s domácími i zahraničními umělci jako jsou Druhá Tráva, Tony Trischka, Pavel Bobek, Pavlína Jíšová , Jiří Suchý, Daniel Hůlka, Bill Keith, Chris Jones, a další.
Monogram letos slaví 20 let existence a k tomuto výročí kapela natočila nové, v pořadí čtvrté album Za předchozí tři Monogram obdržel cenu „Album roku“. V repertoáru jsou skladby zejména z vlastní tvorby, z žánrů jako: bluegrass, swing, blues, nová akustická hudba ale i třeba skladba od Jimmyho Hendrixe.
V současné době hraje ve složení: Pavel Lžičař- kontrabas, Zdeněk Jahoda - mandolína, Jakub Racek- kytara a Jaromír Jahoda - banjo.
Jaromír Jahoda a jeho vynikající pětistrunné banjo
Pavel Lžičař nezapře konzervatoristu na kontrabas
Jakub Racek - skladatel, textař a tvůrčí duch Monogramu
Po přestávce nastoupili brněnští Trapeři. Skupina vznikla před čtyřiceti lety, kdy se potkali Robert Křesťan s Pavlem Petrželou ještě na základní škole. Tehdejší kapela hrála osm let a poté následoval přechod Křesťana a Petržely k Poutníkům. Pak se jejich cesty rozdělily, ale dnes se nostalgicky vrací k původním traperským písním. Kromě hostujícího banjisty ( tentokrát pouze banjisty) Luboše Maliny jsou ostatní hráči (Tomáš Buzek na dobro, Pavel Petržela na mandolínu, Robert Křesťan na kytaru a Petr Surý na kontrabas) členy původních Traperů. I když Robert Křesťan s Lubošem Malinou stále hrají s Druhou trávou.
A tak zazněly písně z repertoáru Krise Kristoffersona, původních Traperů a samozřejmě jediná píseň, kterou se podařilo vydat na supraphonské kompilaci Porta 7 - 1976 v originální nahrávce – Kecavej ďábel. Jako poslední vytleskaný přídavek zahráli původní píseň Traperů, známější ale v provedení Poutníků, kdy bez uvedení názvu po prvních slovech propuklo v jásot a celý sál zpíval sebou: “ Pěkně tě vítám, lásko má.....poj'dme se napít, pojďme se napít, ať nám mají slzy z čeho týct..."
Trapeři v nejnovější sestavě
Kecavej ďábel - Robert Křesťan
Luboš Malina - tentokrát "jen" jako banjista
Tomáš Buzek a jeho hra na dobro
Zakládající členové Traperů před čtyřiceti lety - Pavel Petržela a Robert Křesťan
Pěkně tě vítám, lásko má...
Foto: František Heřman
A jeden bonbónek navíc pro ty, kteří neznají začátky Roberta Křesťana: