Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Běla Zítra má svátek Slavomír

Skupina Monogram - zleva Pavel Lžičař, Zdeněk Jahoda, Jakub Racek a Jaromír Jahoda

V pražské Akropoli se udál zvláštní dvojkoncert: pražská skupina Monogram a brněnští Trapeři s Robertem Křesťanem. Jako první zahrál Monogram. Zpočátku bylo v sále pár lidí, neboť většina koncertů v Akropoli začíná později a návštěvníci zvyklí na delší časové skluzy obvykle chodí později. Takže sál se zaplnil sice později, ale o to více bylo publikum srdečnější.

Pražská skupina Monogram, pohybující se na pomezí žánrů akustické hudby, byla v roce 2008 bluegrassovou asociací IBMA oceněna jako „Evropská skupina roku“. V Čechách byla několikrát oceněná jako nejlepší instrumentální skupina.

Monogram za dobu svého trvání pravidelně vystupuje na předních festivalech v České republice, jako jsou například: Porta, Zahrada, Stodola Michala Tučného, i v řadě dalších zemí - například v Dánsku, Švédsku, Španělsku, Itálii,Velké Británii, Francii, Holandsku... Za zvláštní zmínku stojí vystoupení na prestižním festivalu IBMA v USA.

Členové skupiny spolupracovali nebo spolupracují s domácími i zahraničními umělci jako jsou Druhá Tráva, Tony Trischka, Pavel Bobek, Pavlína Jíšová , Jiří Suchý, Daniel Hůlka, Bill Keith, Chris Jones, a další.

Monogram letos slaví 20 let existence a k tomuto výročí kapela natočila nové, v pořadí čtvrté album Za předchozí tři Monogram obdržel cenu „Album roku“. V repertoáru jsou skladby zejména z vlastní tvorby, z žánrů jako: bluegrass, swing, blues, nová akustická hudba ale i třeba skladba od Jimmyho Hendrixe.

V současné době hraje ve složení: Pavel Lžičař- kontrabas, Zdeněk Jahoda - mandolína, Jakub Racek- kytara a Jaromír Jahoda - banjo.

Jaromír Jahoda a jeho vynikající pětistrunné banjo

Pavel Lžičař nezapře konzervatoristu na kontrabas

Jakub Racek - skladatel, textař a tvůrčí duch Monogramu

Po přestávce nastoupili brněnští Trapeři. Skupina vznikla před čtyřiceti lety, kdy se potkali Robert Křesťan s Pavlem Petrželou ještě na základní škole. Tehdejší kapela hrála osm let a poté následoval přechod Křesťana a Petržely k Poutníkům. Pak se jejich cesty rozdělily, ale dnes se nostalgicky vrací k původním traperským písním. Kromě hostujícího banjisty ( tentokrát pouze banjisty) Luboše Maliny jsou ostatní hráči (Tomáš Buzek na dobro, Pavel Petržela na mandolínu, Robert Křesťan na kytaru a Petr Surý na kontrabas) členy původních Traperů. I když Robert Křesťan s Lubošem Malinou stále hrají s Druhou trávou.

A tak zazněly písně z repertoáru Krise Kristoffersona, původních Traperů a samozřejmě jediná píseň, kterou se podařilo vydat na supraphonské kompilaci Porta 7 - 1976 v originální nahrávce – Kecavej ďábel. Jako poslední vytleskaný přídavek zahráli původní píseň Traperů, známější ale v provedení Poutníků, kdy bez uvedení názvu po prvních slovech propuklo v jásot a celý sál zpíval sebou: “ Pěkně tě vítám, lásko má.....poj'dme se napít, pojďme se napít, ať nám mají slzy z čeho týct..."

Trapeři v nejnovější sestavě


Kecavej ďábel - Robert Křesťan

Luboš Malina - tentokrát "jen" jako banjista

Tomáš Buzek a jeho hra na dobro

Zakládající členové Traperů před čtyřiceti lety - Pavel Petržela a Robert Křesťan

Pěkně tě vítám, lásko má...

Foto: František Heřman

A jeden bonbónek navíc pro ty, kteří neznají začátky Roberta Křesťana:

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6861890

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz