Vzkazy

 • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

  Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

  Celý článek...  
 • Babické písničky 2023

  Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

  Celý článek...  
 • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Celý článek...  
Dnes má svátek Maxmilián Zítra má svátek Ferdinand

Show naštěstí nikdo nečekal...

X-krát v životě jsem si říkal, že muzikanti jsou nejšťastnější lidi na světě. S nimi nikdy netvrdnou rysy, což se o játrech ale říci nedá...

Ostatně hlášku o tom, že skoro celý život pili jak za Manchester United, jsem z úst protagonisty večera slyšel i tentokrát. Prohlášení bylo proneseno s lehkou nostalgií a Vladimír celé vystoupení upíjel vodu...

Mišíkovo zpívání mám odjakživa moc rád. Zpívá vždycky na své plné pecky. A nezpívá kdeco. Vždycky je nutné, aby mu bylo dobře rozumět, protože většinu textů, které zpívá, je radno dobře poslouchat.

Byli jsme s fotografem Frantou na koncertě v pražskému klubu Mlejn. Už jsem tam nebyl léta a těšil jsem se na komplet novou přestavbu.

Po začátku to ale vypadalo tristně. Vláďa představil předzpěváka, když se na rozdíl od mnohých členů špičky naší popmusic přiznal, že některé staré pecky v původních polohách už nevyzpívá a neudýchá, jak by si přál. Sympatický Pavel Bohatý zpíval, jak mohl, ale k trochu v nevděčné roli interpreta Mišíkových starých pecek přibylo nepochopitelně špatné nazvučení, které se teprve v průběhu první půlhodiny začalo blížit standardu.

Pravé křídlo ETC zleva: Bicí a zpěv Jiří Zelenka, basa a harmonika Jiří Veselý a Pavel Skála (kytara)

Celá sestava ETC zleva: Petr Pokorný (kytara),Vladimír Pavlíček (housle, píšťala), předzpěvák Pavel Bohatý, pravé křídlo viz hořejší fotka

Bubeník Jiří Zelenka často zdvojoval zpěvem frontmana

V hotelu Belvedere je dnes tanec, Cesta do dětství, Doteky, Lady Vamp... Dobře. Ale stejně všichni čekali na delší druhou půlku.

Když si k nádherně jedoucímu ETC přisedl Vláďa Mišík, začala teprve naprostá paráda. Uvolněná atmosféra starých svrchovaných profíků, kteří i nejtěžší unisono chorusy dvou sólových kytar a bravurních houslí hráli „s prstem v nose“. Co může být pro zpěváka krásnějšího, než že za sebou má neomylnou kapelu...

Co je pro diváka hudby duše krásnějšího, než poslouchat hráče, kteří se nepředvádějí, jsou hudebně naprosto ukáznění a když hrají sóla, nesnaží se vystřílet do lidí svůj čas kulometem notových knoflíků, ale s gustem znalce vín, vybírají z hmatníků jen ty nejsprávnější tóny bez veškerého efektního balastu.

Potlesk byl pochopitelně frenetický a publikum evidentně okřávalo rozhazovačnou energií, byť sedícího, ale výborně zpívajícího Vladimíra.

A jely pecky Vláďovi nejbližší: Vzduchoplavec, 1984, Variace... U nádraží, Vabank, Bejval jsem dobrej, Jednohubky, Špejchar blues...

K tomu střídmé průvodní slovo, kde si neodpustil poznámku, že zatímco Hladík už jezdí tramvají zadarmo, on musí ještě do března platit. :-)

Nepochopitelné: Nad hlavami kapely se celou druhou půlku na obrovské plátno promítalo dokola asi pět fotek ze stejného koncertu.

Nepochopitelné i pro Vladimíra Mišíka.

Nepochopitelně rušivý a otravný experiment, kdy fotky zobrazovaly přesně to, co diváci viděli naživo, jen donekonečna opakované, bez dalšího obohacujícího obsahu.

Nicméně ovace velké, potřetí v krátké době (dvakrát v divadle a potřetí zde) „standing ovations“, které mi nejsou po chuti, protože jsem starý muž a vzpomínám na podobné stádní ovace vstoje, které jsme my pamětníci vídávali na všech možný sjezdech. Ale komu čest, tomu čest.

Vladimír Mišík a ETC jsou rodinné stříbro naší hudební scény! Chraňme si je! Tleskejme jim! Rozmazlujme si je!

Profil jak pro učebnici kreslení: Vláďa Mišík hovořící

Tentokrát celá sestava s „Legendou“ (žertovná kapelová přezdívka V.M.)

Vtipné zpestření večera. Kapela hraje orchestrálku a na plátně předzpěvák, který právě odešel.

ETC komplet. Chlap-ci, dě-ku-jem! Kdo ne-ská-če, ne-ní Čech! (Na závěr celá kapela včetně V.M. poskočila jako jeden muž.)

Foto: František Heřman

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

8922419

Melanž

 • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

  Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

  Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

  Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

  Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz