Vzkazy

 • Konec upírů na Rusi

  Pamětníci, vzpomínáte na komunistický (jak jinak v šedesátých) časopis Svět sovětů? Remitenda tohoto plátku činila asi 95%. Dokud, na žádost jistého soudruha, nebyli povoláni pan Jiří Winter - Neprakta a pan Miloš Švandrlík, aby se pokusili s časopisem něco udělat. Udělali. Změnili název na S 36, tedy Svět sovětů 36 stránek, no SS by ani koncem šedesátých neprošlo, a na poslední straně obálky začali publikovat komiks (tehdy "kreslený seriál") Konec upírů na Rusi. Remitenda klesla k 10%. A pak přišel jednadvacátý srpen, rusáci obsadili redakci a vše, včetně originálů, spálili na dvorku. Třináct pokračování se zachovalo a na ty, ale i na mnohé další kresby vás zveme do Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou. Vernisáž výstavy je 6. 8. 2022 od 15 hodin a výstava potrvá do 31. 8. 2022. Těšíme se na vás!

  Ota Kmínek

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Vavřinec Zítra má svátek Zuzana


Fernet byl hořký až k zahořklosti. Ale servírka čím dál krásnější, až jsme se rozešli domů na večeři. V hlavě otazníky rostoucí do obludných velikostí a vedoucích k fantasmagoriím o úniku na Mars nebo k bájné civilizaci lebedící si podle záhadologů v nitru Země a nesoucí jméno – Agharta…

A večer?  Já na koncert. Jazz na Hradě. Naprogramovaný program tak krásný, že všechno podvečerní mudrování skoro zapomenuto: Kapela AghArta Gang… Stejně jsme borci. Kdo neskáče, není Čech a tamten prezident milovník divadla a tenhle milovník jazzu!

A na úvod Jazzu na Hradě jako vždycky hradní pán.  Pravidelní návštěvníci už jsou na vtipný úvod pana prezidenta natěšení. Ani tentokrát nebyli zklamáni. Parafrázuji:

Vážení přítomní hosté, diplomatický sbore atd. Vy všichni přítomní jistě velmi litujete toho, že nesedíte doma u svých televizí a nebudete svědky prohlášení premiéra, že zaplatíte devadesát miliard ze svých daní… Při té příležitosti pan prezident dále přítomným vysvětlil pojem sdílená suverenita, který je pro nás prý velmi aktuální: Svobodný muž je suverénní. Ženatý muž je sdíleně suverénní… Velké veselí!

Ale pak muzika: Večer obstaral jazzový hybatel velkého formátu Michal Hejna a jím sestavený AghArta Gang. Parta jazzových muzikantů kolem  už proslulého pražského jazzového klubu AghArta… Nebudu unavovat všemi jmény. Srdce jazzového fandy poskakuje nad každým. Ale dobře, tak aspoň některá: Klávesista Boris Urbánek – úžas. Luboš Andršt – jazzový profesor, Imran Musa Zangi – perkuse nejbarevnější ze všech,  Michal Hejna – nevykolejitelné pestré bicí. Ale to škodím ostatním, že jejich jména nechávám stranou. Nádherný repertoár, jazz k pomilování, invenční sóla, bravurní technika ve službě pocitu a myšlenky.

Jen závěrečné kabaretní vystoupení zpívajícího saxofonisty v pozlacených kalhotách, který se mermomocí snažil rozezpívat pana prezidenta a diplomatický sbor, bylo jediným kazem v bezchybném chrupu včerejšího adventního večera.

Když jsem si tak cestou domů noční tramvají srovnával uplynulý den v hlavě, rozesmutněn světem a rozradostněn hudbou, říkal jsem si zase jako po tolikáté s nadějí hráče u ruletového stolu: Jdi do toho. Nějak bude…

www.brejle.net

Foto: František Heřman

Foto týdne

Jste náš host číslo

8237573

Melanž

 • Letní lidé Františka Dostála

  21. července 2022 oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...  
 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz