Vzkazy

 • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

  Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

  Celý článek...  
 • Babické písničky 2023

  Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

  Celý článek...  
 • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Celý článek...  
Dnes má svátek Maxmilián Zítra má svátek Ferdinand


Fernet byl hořký až k zahořklosti. Ale servírka čím dál krásnější, až jsme se rozešli domů na večeři. V hlavě otazníky rostoucí do obludných velikostí a vedoucích k fantasmagoriím o úniku na Mars nebo k bájné civilizaci lebedící si podle záhadologů v nitru Země a nesoucí jméno – Agharta…

A večer?  Já na koncert. Jazz na Hradě. Naprogramovaný program tak krásný, že všechno podvečerní mudrování skoro zapomenuto: Kapela AghArta Gang… Stejně jsme borci. Kdo neskáče, není Čech a tamten prezident milovník divadla a tenhle milovník jazzu!

A na úvod Jazzu na Hradě jako vždycky hradní pán.  Pravidelní návštěvníci už jsou na vtipný úvod pana prezidenta natěšení. Ani tentokrát nebyli zklamáni. Parafrázuji:

Vážení přítomní hosté, diplomatický sbore atd. Vy všichni přítomní jistě velmi litujete toho, že nesedíte doma u svých televizí a nebudete svědky prohlášení premiéra, že zaplatíte devadesát miliard ze svých daní… Při té příležitosti pan prezident dále přítomným vysvětlil pojem sdílená suverenita, který je pro nás prý velmi aktuální: Svobodný muž je suverénní. Ženatý muž je sdíleně suverénní… Velké veselí!

Ale pak muzika: Večer obstaral jazzový hybatel velkého formátu Michal Hejna a jím sestavený AghArta Gang. Parta jazzových muzikantů kolem  už proslulého pražského jazzového klubu AghArta… Nebudu unavovat všemi jmény. Srdce jazzového fandy poskakuje nad každým. Ale dobře, tak aspoň některá: Klávesista Boris Urbánek – úžas. Luboš Andršt – jazzový profesor, Imran Musa Zangi – perkuse nejbarevnější ze všech,  Michal Hejna – nevykolejitelné pestré bicí. Ale to škodím ostatním, že jejich jména nechávám stranou. Nádherný repertoár, jazz k pomilování, invenční sóla, bravurní technika ve službě pocitu a myšlenky.

Jen závěrečné kabaretní vystoupení zpívajícího saxofonisty v pozlacených kalhotách, který se mermomocí snažil rozezpívat pana prezidenta a diplomatický sbor, bylo jediným kazem v bezchybném chrupu včerejšího adventního večera.

Když jsem si tak cestou domů noční tramvají srovnával uplynulý den v hlavě, rozesmutněn světem a rozradostněn hudbou, říkal jsem si zase jako po tolikáté s nadějí hráče u ruletového stolu: Jdi do toho. Nějak bude…

www.brejle.net

Foto: František Heřman

Foto týdne

Jste náš host číslo

8922395

Melanž

 • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

  Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

  Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

  Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

  Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz