Dnes má svátek Svatoslav Zítra má svátek Barbora


První lednová neděle přišla na Nový rok, proto se pravidelný koncert Sekvoje v pražském klubu Carpe Diem konal o týden později, ale už od února to zase bude každý měsíc první neděli večer. Hostem živého Táborového ohně byla tentokrát poprvé žena – moderátorka Country rádia Veronika Čičková.

Pro malého synka si zjednala chůvu, přesto jsme povídání zařadili ještě do přestávky, aby blonďatá maminka byla u svého Alexe co nejdřív.

Veronika se vyzpovídala ze svých moderátorských začátků a přiznala , že pro ni jako Plzeňačku a absolventku rodinné školy to nejdřív vypadalo na úplně jiný průběh života i zaměstnání, někdy ve třinácti se zamilovala do Paĺa Habery, ale život ji obrátilo setkání s muzikanty bratry Urbánkovými, kteří ji naučili poslouchat muziku, pak v plzeňském kulturáku Peklo ( kde v letech Porty bývaly moc zajímavé recitály) slyšela Vlastu Redla – a bylo vymalováno. Začala v dnes již neexistujícím plzeňském radiu Karolina, a pak už přibývaly zkušenosti. Novácká Snídaně, Radiožurnál, moderování koncertů a festivalů – a teď Country rádio. Jako maminka malého člověka vstává ráno po čtvrté, protože moderuje kousek od bydliště ranní blok Country radia a snaží se, aby z její práce nevyčníval fakt, že i v muzice má nějaké svému srdci bližší skupiny nebo jednotlivce, neboť to k úloze moderátora nepatří – a naopak, aby posluchači měli radost z pěkné češtiny a zjevně dobrého vztahu k těm, co si Country rádio pouštějí. V publiku byli vesměs lidé, kteří k takovým patří, přesto znali moderátorku jen po hlase, takže pro ně mohla být Veroničina slova i kousek pohledu do soukromí zážitek. Nehledě na zážitek vizuální.

Sekvojáci se po dobu živého Táborového ohně posadili do publika, které už předtím rozehřáli svým podáním kultovní opery Bedřicha Smetany Libuše, kterou se prezentovali na letošním posledním Potlachu v Malostranské Besedě, byť ji zkrátili jen na první a poslední scénu. Zařadili se tak - po boku Cimrmanů či Dobře placené procházky v Národním divadle – mezi ty, kteří bez ohledu na žánr nesou dál prapor vlastenectví i v prostorách, kde by to asi nikdo nečekal. V druhé půli pak tohle trampské trio těšilo publikum svými písničkami a když objevilo mezi posluchači bývalé členy Sekvoje Lucku Plecitou a Pavla Krumphanzla, vystřihli z voleje něco ze starého repertoáru. Nadšení v sále rostlo během koncertu tak, že museli po oficiálním konci přidat původně pro děti složený matematický zádrhel Čtyři myši a hráli by možná ještě teď, naštěstí zařadili jako definitivně poslední přídavek hymnický zpěv, po jehož refrénu „ Já mám radost, velkou radost, jak mi prsa rostou, mažu si je každodenně Kolouškovou masťou“ bylo všem jasné, že už nic lepšího nemůže přijít…

Foto: František Heřman

Foto týdne

Jste náš host číslo

9296670

Melanž

 • Antihybrid v Ratajích nad Sázavou

  Přijměte srdečné pozvání na unikátní výstavu karikaturistů z celého světa nazvanou Antihybrid, jejíž vernisáž se koná v sobotu, 7. října v galerii Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

  Vstup je zdarma, navíc každý účastník dostane na přípitek skleničku bílého. 

  Výstava s názvem Antihybrid je kolekcí nejrůznějších pohledů karikaturistů z ces názvem Antihybrid lého světa na současnost. Soutěž vyhlásila a realizovala prešovská agentura PRERAG s podporou zemí V4. Vůdčí osobností této celosvětové akce je pan Peter Rázus z Prešova se svým kolektivem. Obesláni byli autoří doslova od Nového Zélandu po Kanadu a Aljašku proti směru otáčení zeměkoule.

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz