Vzkazy

 • Konec upírů na Rusi

  Pamětníci, vzpomínáte na komunistický (jak jinak v šedesátých) časopis Svět sovětů? Remitenda tohoto plátku činila asi 95%. Dokud, na žádost jistého soudruha, nebyli povoláni pan Jiří Winter - Neprakta a pan Miloš Švandrlík, aby se pokusili s časopisem něco udělat. Udělali. Změnili název na S 36, tedy Svět sovětů 36 stránek, no SS by ani koncem šedesátých neprošlo, a na poslední straně obálky začali publikovat komiks (tehdy "kreslený seriál") Konec upírů na Rusi. Remitenda klesla k 10%. A pak přišel jednadvacátý srpen, rusáci obsadili redakci a vše, včetně originálů, spálili na dvorku. Třináct pokračování se zachovalo a na ty, ale i na mnohé další kresby vás zveme do Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou. Vernisáž výstavy je 6. 8. 2022 od 15 hodin a výstava potrvá do 31. 8. 2022. Těšíme se na vás!

  Ota Kmínek

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Vavřinec Zítra má svátek Zuzana


První lednová neděle přišla na Nový rok, proto se pravidelný koncert Sekvoje v pražském klubu Carpe Diem konal o týden později, ale už od února to zase bude každý měsíc první neděli večer. Hostem živého Táborového ohně byla tentokrát poprvé žena – moderátorka Country rádia Veronika Čičková.

Pro malého synka si zjednala chůvu, přesto jsme povídání zařadili ještě do přestávky, aby blonďatá maminka byla u svého Alexe co nejdřív.

Veronika se vyzpovídala ze svých moderátorských začátků a přiznala , že pro ni jako Plzeňačku a absolventku rodinné školy to nejdřív vypadalo na úplně jiný průběh života i zaměstnání, někdy ve třinácti se zamilovala do Paĺa Habery, ale život ji obrátilo setkání s muzikanty bratry Urbánkovými, kteří ji naučili poslouchat muziku, pak v plzeňském kulturáku Peklo ( kde v letech Porty bývaly moc zajímavé recitály) slyšela Vlastu Redla – a bylo vymalováno. Začala v dnes již neexistujícím plzeňském radiu Karolina, a pak už přibývaly zkušenosti. Novácká Snídaně, Radiožurnál, moderování koncertů a festivalů – a teď Country rádio. Jako maminka malého člověka vstává ráno po čtvrté, protože moderuje kousek od bydliště ranní blok Country radia a snaží se, aby z její práce nevyčníval fakt, že i v muzice má nějaké svému srdci bližší skupiny nebo jednotlivce, neboť to k úloze moderátora nepatří – a naopak, aby posluchači měli radost z pěkné češtiny a zjevně dobrého vztahu k těm, co si Country rádio pouštějí. V publiku byli vesměs lidé, kteří k takovým patří, přesto znali moderátorku jen po hlase, takže pro ně mohla být Veroničina slova i kousek pohledu do soukromí zážitek. Nehledě na zážitek vizuální.

Sekvojáci se po dobu živého Táborového ohně posadili do publika, které už předtím rozehřáli svým podáním kultovní opery Bedřicha Smetany Libuše, kterou se prezentovali na letošním posledním Potlachu v Malostranské Besedě, byť ji zkrátili jen na první a poslední scénu. Zařadili se tak - po boku Cimrmanů či Dobře placené procházky v Národním divadle – mezi ty, kteří bez ohledu na žánr nesou dál prapor vlastenectví i v prostorách, kde by to asi nikdo nečekal. V druhé půli pak tohle trampské trio těšilo publikum svými písničkami a když objevilo mezi posluchači bývalé členy Sekvoje Lucku Plecitou a Pavla Krumphanzla, vystřihli z voleje něco ze starého repertoáru. Nadšení v sále rostlo během koncertu tak, že museli po oficiálním konci přidat původně pro děti složený matematický zádrhel Čtyři myši a hráli by možná ještě teď, naštěstí zařadili jako definitivně poslední přídavek hymnický zpěv, po jehož refrénu „ Já mám radost, velkou radost, jak mi prsa rostou, mažu si je každodenně Kolouškovou masťou“ bylo všem jasné, že už nic lepšího nemůže přijít…

Foto: František Heřman

Foto týdne

Jste náš host číslo

8237579

Melanž

 • Letní lidé Františka Dostála

  21. července 2022 oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...  
 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz