Jak ten čas letí si uvědomujeme například při takových příležitostech, jako jsou jubilea kapel, skupin a zpěváků. Například jako u oblíbené českobudějovické folkové skupiny Nezmaři, která slaví v tomto roce sice půlkulaté, ale už pětačtyřicáté jubileum své hudební existence. Tentokrát však na rozdíl od předchozích kulatých výročí nepodniknou s jubilejním koncertováním celoroční turné, ale věnovali ho ve druhé polovině května pouze domovským Českým Budějovicím. A jako hosté byli pozváni muzikanti a zpěvačky, kteří v průběhu let s Nezmary zažili kus jejich slávy.
Při vyslovení názvu Nezmaři se většině vybaví čtyřčlenná sestava této kapely, která v této podobě funguje už neuvěřitelných dvacet let. Stabilní nezmarské uskupení tvoří tedy Pavel Zajíc, Tonda Hlaváč, Pavel Jim Drengubák a Šárka Benetková. Jediný Pavel Zajíc ale stál u vzniku této hudební stálice, společně se Zdeňkem Hejkrlíkem, Zdeňkem Svobodou a Lubošem Hrdličkou, který zanechal svou stopu i v repertoáru skupiny v podobě stále hraných autorských písničkových evergreenů. Jen krátce poté přišel do kapely Tonda Hlaváč a následně také Pavel Jim Drengubák. V roce 1990 se na postu zpěvačky objevila Šárka Benetková, která vytrvala a zpívá s Nezmary dodnes. Kapelou ale prošla řada dalších známých zpěvaček jako třeba Pavlína Jíšová, Lenka Slabá , Yveta Kolářová nebo Monika Vodičková. A z muzikantů jmenujme alespoň Jardu Matějů, který také přispěl do archivu tehdejších autorských písniček.
Repertoár Nezmarů tvoří především folk, ale také country.a trampská písnička, která celkem bez problémů zakotvila i v trampské komunitě. Pravdou ale je, že kapela občas lehce zabrousí také do jiného, možná i překvapivého žánrového šuplíčku. Značnou část nezmarského hudebního rejstříku ovšem zaujímá především vlastní autorská tvorba, ale řadu písniček jim darovali i renomovaní skladatelé a textaři, jako například Miki Ryvola, který s nimi v předchozích letech také jako host vystupoval. Skupina má svůj osobitý hudební projev, nezaměnitelný interpretační rukopis, postavený především na skvělých vokálech a báječně využitých akustických nástrojích. A asi není třeba ani zdůrazňovat originalitu a vtipnost slovního doprovodu včetně občasných drobných scének a nápadů při vystoupeních, které posluchači s povděkem oceňují.
Samozřejmě úspěšně zabodovali Nezmaři rovněž na Portě i později jako hosté, což jim vyneslo celostátní popularitu, kterou ještě pak podtrhlo udělení dvou Zlatých klíčů v kategorii folk a country. Kromě jiného jsou dlouholetými patrony již zaběhlého jihočeského vícežánrového festivalu Okolo Třeboně a jejich stopy bychom zaznamenali rovněž v celé řadě dalších kulturních akcí, a to nejen regionálního charakteru. Portrét Nezmarů dokresluje i pěkná řádka vydaných alb, nahrávky a pořady v rozhlase, ale i prezentace na televizních obrazovkách.
Sympatickým rysem této jihočeské skupiny zůstává ovšem i skutečnost, že se nebojí ani experimentovat. Vzpomeňme si na první jejich pódiové vystoupení s Jihočeskou filharmonií, které se doslova stalo hitem, a později byla tato forma realizována i s dalšími hudebními tělesy pro folk zcela netypickými.
Jsem si naprosto jistá, že to v této pohodě a oblibě dotáhnou až do kulaté padesátky – vždyť to je už za pouhých pět let – a čas přece tak letí...
Nezmaři - Prázdniny v Telči - 2. srpna 1985
Zleva Jarda Matějů, Tonda Hlaváč, Líba Maxová, Lenka Slabá, Pavel Zajíc, Pavel Jim Drengubák
Foto: FB Nezmaři a Jaroslav Petrů