Vzkazy

 • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

  Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

  Celý článek...  
 • Babické písničky 2023

  Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

  Celý článek...  
 • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Celý článek...  
Dnes má svátek Dita Zítra má svátek Soňa

Semtamáci po čtyřiceti letech púsobení. Zleva Luboš Marek, Kristína Dlouhá-Nídlová, Lenka Huszárová, Pepa Pospíšilík, Tomáš Berka, Pavla Panská-Blažková, Vojta Zícha, Petra Želiborová 

Posledním veřejným koncertem roku 2021 ve studiovém sále českobudějovického rozhlasu bylo vystoupení skupiny Sem-Tam. Kapela tak oslavila čtyřicet let existence a rozhlasové studio získalo kvalitní live-nahrávky pro svá hudební vysílání. Tentokrát kapela hrála v sedmičlenném obsazení, s absencí basistky Petry Želiborové, jejíž rodina byla aktuálně uvězněná v karanténě. 

Obvykle bývá tento sál zaplněný do posledního místečka a nejednou se svádí i boj o vstupenky, které jsou mimochodem zdarma, v tomto případě však spolehlivě zaúřadovala covidová hrozba a příslušná protiopatření, takže zhruba dvě desítky sedadel zůstaly neobsazené. I tak to ale byl koncert velice příjemný, poslechově přívětivý a samozřejmě došlo i na vytleskané přídavky.

V domicilu kapely Sem-Tam sice figuruje Týn nad Vltavou, ale pravdou je, že její členové jsou z různých míst českého jihu. Dosavadní kapelník, houslista a také autor písniček Luboš Marek stál už v roce 1981 u zrodu této skupiny a zůstal v jejím čele dodnes. Sem-Tam se může pochlubit i takovými úspěchy, jako bylo získání nejvyššího ocenění na plzeňském finále Porty v letech 1983 a 1984 a navíc tímto muzikantským uskupením prošla řada osobností hudebního světa, jako Pavlína Jíšová, Pavlína Braunová, Jirka Smrž, Jarda Matějů a další.

Kapela vystupuje především v Jihočeském kraji, ale i různě po republice, hlavně v letní sezoně, kdy se vyskytují převážně na festivalových scénách. Jeden takový festiválek si však založili i sami v Týně nad Vltavou, kde díky vstřícnosti místních ochotníků usadili scénu na tamním otáčivém hledišti, vltavotýnské raritě. S výjimkou letošního roku, kdy se akce odehrávala v sokolovně. Festival s názvem Vltavotýnské točení má doširoka otevřenou náruč jak pro folk, tak pro country a bluegrass.

A bluegrass je také dominantní žánr jejich repertoáru a vlastně i tvorby, protože se soustřeďují především na autorské skladby. Vypilovali si svůj vlastní, typický a pro posluchače snadno identifikovatelný sound, který dává vyniknout instrumentální lince, stejně jako specificky postaveným vokálům či sólovému zpěvu. Své hlasy v tomto směru uplatní obě zpěvačky Lenka Huszárová a Pavla Panská-Blažková, tak Pepa Pospíšilík, mimo jiné také výborný mandolínista. Vojta Zícha je uváděn sice jako skvělý banjista, ale hraje i na řadu dalších nástrojů – a dobře! A že mu styl Sem-Tamu sedí, dokázal i tím, že se do kapely po určité pauze vrátil, a to s plným nasazením. Baskytaristku Petru Želiborovou občas zastupovala Kristína Dlouhá-Nídlová a nakonec se jí v kapele tak zalíbilo, že zde zůstala natrvalo. K úplnému výčtu tohoto početného ansámblu patří také Tomáš Berka, precizní kytarista a vytrvalý příznivec Porty. 

Na rozhlasovém natáčení jsem Sem-Tam slyšela zase po delší době a musím přiznat, že jim čas neublížil - naopak dal vyniknout jejich vyprecizovaným osobním kvalitám i jedinečné nástrojové i hlasové souhře.

 

 

                                                                                           

Foto týdne

Jste náš host číslo

8798239

Melanž

 • Rodina Čvančarova, sto let součást českého filmu

  Přijměte srdečné pozvání na zajímavou filmovou projekci dokumentárního filmu absolventů písecké Filmové akademie Miroslava Ondříčka Petry Stráníkové a Daniela Drábka.

  Film pojednává o žižkovské rodině Čvančarových, zapsané do dějin české kinematografie od počátku minulého století, až po současnost. Bratři Miroslav a Jaroslav Čvančarovi a zástupce nové generace Jiří Čvančara, provedou unikátními archivními materiály z doby prvorepublikových i protektorátních biografů. Bratři dodnes žijí na stejném místě, kde měla počátky i jejich rodinná filmařská kolébka.

  Těšíme se na vás ve čtvrtek 30. 3. 2023 od 18.00 hodin v Infocentru MČ Prahy 3, Milešovská 846, Praha 3 - Vinohrady.

  Celý článek...  
 • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

  Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

  Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

  Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

  Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz