Vzkazy

  • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

    Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

    Celý článek...  
  • Babické písničky 2023

    Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

    Celý článek...  
  • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

    Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

    Celý článek...  
Dnes má svátek Marian Zítra má svátek Emanuel

Pětasedmdesátka je věk, u kterého rozhodně už stojí zato se na chvíli zastavit a ohlédnout zpátky. Tím spíš, když je toto ohlédnutí lemováno, jako v případě české folkové legendy Pavla Žalmana Lohonky, nesčetným množstvím písní, koncertů a nahraných alb. Oproti svým sedmdesátým narozeninám, jimž Žalman věnoval téměř celoroční turné po republice, letošní půlkulatiny musely být vinou neustále se rozpínajícímu covidu řešeny v naprosto odlišném gardu. Ale ani tentokrát nepřišli Žalmanovi posluchači a příznivci o očekávanou porci jeho písničkové nadílky a jakési stručné hudební bilance.

Přesně dva dny před jeho březnovými narozeninami uvedla ČT Art více než dvouhodinový program, věnovaný Žalmanově výročí, jeho životní cestě a zejména pak tvorbě, která oslovuje již celé generace.

Po úvodním dokumentu Naslouchám tichu země, který vznikl již před pěti roky, následuje aktuální záznam koncertu z pražského Semaforu, natočeného sice bez diváků, zato ale stejně pestrého a zajímavého jako koncertní vystoupení před nabitými sály. Kromě jiného je v tomto programu představeno zbrusu nové album Žalmana a jeho Spolu, které osobně a s potěšením pokřtil Jiří Suchý. Album s evokujícím názvem Všechno je teď vznikalo již v loňském roce v českobudějovickém studiu a obsahuje patnáct nových autorských písniček ze Žalmanovy dílny. Na některých z nich se částečně podílel i Petr Novotný, dlouholetý spoluhráč a kamarád z jeho doprovodné kapely. Příjemným překvapením jsou jak písničky samotné, tak jejich aranže i zajímavé technické postupy natáčení. A třebaže jsou knihkupectví a prodejny hudebnin zavřené, nezůstanou zájemci o novinku s prázdnýma rukama. Nové CD lze totiž od data Žalmanových narozenin získat přes internet, formou e-prodeje, třeba jako součást zkompletovaného dárkového balíčku včetně knih či jiných nahrávek, jejichž společným jmenovatelem je Žalmanova osoba. „A jakmile bude možné zase hrát na pódiích před živým publikem, budeme prodávat nové album i během těchto koncertů,“ dodává optimisticky autor. I jemu, stejně jako jeho spoluhráčům živý kontakt s posluchači nesmírně chybí.    

 

   

Foto Petr Vitoň

Žalmanovy přemýšlivé texty, které nezůstávají jen na povrchu lesklých slůvek a zbytečných metaforických bublin, mají neobyčejnou sílu osobitých výpovědí, ale zároveň jsou i citlivým obrazem životních příběhů, malovaných štětcem niterných prožitků a emocí. Jak sám říká, nápadů má stále spoustu, ať už v podobě uceleného námětu nebo dílčích střípků několika veršů či útržků melodie, ale teprve, když uzraje správná chvíle, obléká je do konečného slušivého kabátku písničky. Nezřídka se však vrací už i k hotovému dílku, aby je doplnil či dodatečně poopravil, až konečně odpovídají jeho představám. A teprve pak jim Žalman dovolí, aby se vydaly mezi posluchače a nacházely pootevřená dvířka do jejich vnímavých duší.

Stále pendluje mezi rodnými Českými Budějovicemi a Prahou, podle toho jak to jeho práce momentálně vyžaduje. A těší se, že snad už brzy bude moci tyto dva body svých cílených cest rozšířit o třetí – a to o místo s jeho chatou pod hradem Buben v západních Čechách, kde uprostřed přírody tak rád tvoří. Na rozdíl od Bermudského trojúhelníku, v němž se lodě ztrácejí, ten Žalmanův trojúhelník spíš zaplňuje hladinu jeho života stále novými a novými lodičkami pohodových písniček, navigovaných kompasem srdce.

 

Úvodní foto Michal Maňas

Foto týdne

Jste náš host číslo

8795052

Melanž

  • Rodina Čvančarova, sto let součást českého filmu

    Přijměte srdečné pozvání na zajímavou filmovou projekci dokumentárního filmu absolventů písecké Filmové akademie Miroslava Ondříčka Petry Stráníkové a Daniela Drábka.

    Film pojednává o žižkovské rodině Čvančarových, zapsané do dějin české kinematografie od počátku minulého století, až po současnost. Bratři Miroslav a Jaroslav Čvančarovi a zástupce nové generace Jiří Čvančara, provedou unikátními archivními materiály z doby prvorepublikových i protektorátních biografů. Bratři dodnes žijí na stejném místě, kde měla počátky i jejich rodinná filmařská kolébka.

    Těšíme se na vás ve čtvrtek 30. 3. 2023 od 18.00 hodin v Infocentru MČ Prahy 3, Milešovská 846, Praha 3 - Vinohrady.

    Celý článek...  
  • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

    Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

    Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

    Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

    Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

    Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz