Lenka Slabá -Vostrá
Koncem loňského roku se natrvalo vrátila zpět do Čech Lenka Slabá-Vostrá, které strávila v kanadském Edmontonu více než osmnáct let. Zakotvila s mladší dcerkou Adinou Annou v Dolních Jirčanech u Prahy, kde si společně s mužem Ádou, který si návrat do vlasti posunul až na letošní duben, pořídili menší útulný domek. A začala pracovat jako zubní asistentka.
Osmnáct roků – to je vlastně rozdíl celé jedné generace a nepřeberná šňůra změn, zvláště při dnešním stále se zrychlujícím tempu. Pro Lenku však nebyl tento návrat nečekaným skokem přes téměř dvě desetiletí, vracela se do prostředí, s nímž udržovala během svého kanadského pobytu celkem pravidelný kontakt. A to nejen s rodinou a přáteli, ale i s neustále se přelévajícím a prolínajícím hudebním světem. Zvláštní citové vazby má i k jižním Čechám. Jistě si bez velkého vzpomínání připomenete její českobudějovickou éru s Nezmary a se Žalmanovým spolem. Následně se Spirituál kvintetem. Avšak zakotvit přesně tam, odkud tehdy před lety odcházela, se prostě nedá. I když publikum a muzikantská komunita rozhodně nezapomněly na Lenčin jedinečný hlas, musí nyní znovu systematicky stavět nové schody na českou hudební scénu.
Pravda je, že ani v Kanadě hudbu a zpěv neodložila. Sice začátky v cizí zemi nebyly jednoduché, ať už jde o zvládnutí jazyka, tamějších životních podmínek či uplatnění v zaměstnání, kde vystřídala posty ošetřovatelky, prodavačky, vizážistky, řidičky školního autobusu či zubní asistentky. Navíc k tomu starost o domácnost, dceru Lenku, s níž do Kanady odcházela, narození druhé dcerky – Adinky. Přesto se ale k hudbě neustále vracela, ať už s mužem Ádou, mezi přáteli anebo pak v součinnosti s různými hudebníky a v dílčích projektech.
Mnozí si jistě vzpomenou na Lenčina koncertní turné v letech 2001 a 2003, kdy přijela do Česka se dvěma kanadskými kolegyněmi – Susan Crowe a Katherine Wheatley – a uspořádaly zde desítky vřele přijímaných vystoupení v rámci letních festivalů. Přestože repertoár tvořily vlastní skladby vystupujících, tedy s anglickými texty, promísené oblíbenými tradicionály, posluchači jim rozuměli. Rozuměli řeči hudby, důvěrně známému Lenčinu hlasu... A ten nenechala Lenka zahálet ani na kanadské půdě.
Dlouhé roky spolupracovala na parketě taneční hudby s Jaromírem Mayerem (někdejší partner Evy Pilarové – pozn. redakce) v jeho skupině the Romantics, později vypomáhala také Jaromírovu synovi ve sborech. Když do Edmontonu přijel Karel Černoch, plánovali s Jaromírem rozsáhlejší krajanský hudební projekt s kapelou a s Karlovou účastí, bohužel k realizaci už pak nedošlo. Lenka se našla i v jazzovém rytmu, ve vokálech se Shelly Jones a její kapelou, což jí dodnes připomíná i skvěle nahrané album. Stejně jako DVD nahrávky a společné hraní s legendárním prvorepublikovým swingovým skladatelem Jiřím Traxlerem pro českou komunitu v Edmontonu. Zajímavé hudební záznamy s Lenkou vznikly rovněž díky Ádovým projektům, například s Otmarem Brancuzským, nebo s talentovaným kanadským country zpěvákem Darellem Barrem či později pak s Ádovým synem Davidem a jeho manželkou Eliškou. Nedá mi to, abych se mimo jiné nezmínila i o tom, že Áda s Lenkou byli zakladateli malého českého festiválku Trampská kytara, který se od roku 2003 koná každoročně na západě Kanady.
Hned na jaře se Lenka s Ádou a Jardou Matějů odhodlali k prvním neformálním vystoupením v triu, ale po pár týdnech i k účasti na velkých festivalových pódiích, tentokrát už s celou kapelou. Zmiňme třeba Telč, kde si Lenka zazpívala se Spirituál kvintetem jako za starých časů, folkové Babí léto v Dolním Újezdu, Mohelnický dostavník, Hořínkův memoriál v Netolicích, pražské Večery potmě apod. V současnosti funguje Lenka s víceméně rodinnou kapelou, kde vedle Ády (kytara, zpěv) zakotvil i jeho syn David (kytara elektrická i akustická, piano, bicí, zpěv) s manželkou Eliškou (klávesy, housle,saxofon, flétna, bicí, perkuse, zpěv), dále pak Honza Mikulecký (baskytara, kytara, kontrabas, zpěv) a Martin Linhart (bicí,baskytara, kytara, piano, trubka). Občas s nimi hostuje i dcera Adina, studentka konzervatoře. Podle Ády postavila tato nová kapela svůj sound na vyprecizovaných, nezvyklých aranžích a celkovém modernějším posunu stylu, takže dokáže oslovit i mladší publikum, stejně jako své někdejší příznivce.
„Samozřejmě, že není jednoduché znovu vstoupit na profi-scénu, ale díky přátelským vztahům z minulosti se nám podařilo zatím hrát na několika festivalech a zajímavých akcích. Nicméně usilovně hledáme další možnosti hraní jak na festivalech, tak ve formě samostatných koncertů. A to je působiště, které zatím příliš zmapované nemáme. Ale doufáme, že se nám do budoucna naskytne více nabídek a příležitostí k vystupování,“ konstatuje Lenka s neutuchající nadějí a optimismem.
Jednou ze šancí slyšet Lenku Slabou-Vostrou s jejím hudebním doprovodem nabízí připravovaný koncert v Jihlavě a následně pak 16.prosince v Týně nad Vltavou, kam je pozvala tamní skupina Sem-Tam v rámci svých pravidelných klubových večerů.