Vzkazy

 • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

  Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

  Celý článek...  
 • Babické písničky 2023

  Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

  Celý článek...  
 • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Celý článek...  
Dnes má svátek Maxmilián Zítra má svátek Ferdinand

Radka Fišarová

Všiml jsem si na YouTube takové šlapající písničky, kterou shodou okolností napsal člověk, jehož léta znám. Jerry Vecka zvaný Pupál, v literární tvorbě používající v poslední době pseudonym Colorado Jerry. Je z amerického Colorada, předtím ovšem z Brna, ale to je už dlouho, skoro padesát let. Tak jsem Jerrymu Pupálovi napsal, a on ten příběh napsal nám.(ň)

„Znal jsem jediného kováře mezi trampskou čeledí. Vlastně se skromně nazýval kovářem uměleckým. Viděl jsem na vlastní oči bránu, kterou vykoval a zhotovil u vjezdu do bývalého majetku kamaráda Pekáče. Práce vzorná, kterou jsem ocenil. Ten umělecký kovář byl znám pod jménem Lampa. Kytarový a pěvecký nezmar, který vydržel hrát a zpívat hodiny. Viděl jsem video, v kterém neměl vůbec čas pozvednout sklenici, natož si dát zasloužené loknutí zlatistého moku. To se dá opravdu ověřit, když si pustíš Rudiho DVD ze IV. světového potlachu v Coloradu.

 

Luboš Dvořák - Lampa (s kytarou)     Foto Zdeněk Mičík

Vzal jsem to zdlouhavě. Tady vznikla moje píseň Kovářské blues. Na počest zemřelého kamaráda Luboše Dvořáka zvaného Lampa z kanadského Vancouveru, předtím ovšem z Brna. Spolu jsme tu písničku hráli na potlachu TPHB Calgary. A spolu jsme ji i zanotovali. Potom jsme spolu hráli u Pekáče, ale tam s námi nebyla proslulá Ella Fitzgerald. Ella, která nesměla chybět, když zadul na kornet Okl Satchmo.

Až jednou jsem ji objevil. Představil mně ji šerif osady Dálava z Chicaga zvaný Edák. Byl spolu s ní i s kamarádem na potlachu S.T.O. Colorado. Tam se nám předvedla Ella, vlastně Radka Fišarová. Nejen, že vyhrála první cenu v soutěži jednotlivců s písní Šilhavý mariňák od Ády Vodrážky, ale měla podstatné úspěchy i v Praze jako představitelka titulní role slavného muzikálu Evita.

Měl jsem kontakty se studiem v Denveru. Kvalitnějším, než moje studio Whispering Pines v Conifer. A tam jsme nahráli nejen její sólo v Kovářském blues, ale i v dalších písních jako Každému a v polce Old Boys Brno.  V session se nám představil skvělý saxofonista, který hrál na alt, tenor a baryton saxofon. V písni Každému zapískal skvěle na flétnu. Nafotil jsem několik záběrů z našich potulek po Coloradu a Wyomingu. Nic moc, ale než je vymažu, tak jsem je použil v programu YouTube. I s mou hudbou a s mým textem.

Některé hudební záběry vznikly ve studiu Largo /studio AB, kde hráli kluci z EKG-M, Praha. Písně Hobo a Starý hobo. Zpíval P. Kukla a M. Ekl. Dík patří šéfovi Z. Klementovi za pochopení.

Pupál alias Colorado Jerry.

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

8922257

Melanž

 • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

  Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

  Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

  Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

  Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz