Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Miloš Zítra má svátek Zora

Monogram, jedna z přednich evropských bluegrassových kapel, právě slaví své neuvěřitelné pětadvacetiny. Založila ji v Praze v roce 1991 trojice mladičkých muzikantů - bratři Jahodové, Jarda hrajicí na banjo, Zdeněk na mandolínu, a kytarista a hlavni zpěvák Jakub Racek. V kapele se během těch let vystřídalo několik basistů.

S Monogramem jsem se poprvé setkala v roce 1992 na severočeském festivalu Holanský kapr. Uchvátili mne svým mladým, dravým talentem. Již tehdy jsem tušila, že mají na to, aby udělali díru do světa. Rozhodla jsem se jim pomáhat na jejich další cestě. Již za dva roky jsem je pozvala do Švýcarska na Bluegrass Family festival, kde si okamžitě  získali místní publikum. Tehdy s nimi na basu hrál sedmnáctiletý Pavel Peroutka (nyní Spirituál kvintet, Malina Brothers, atd). Hodně se o nich pak povídalo a rok na to si zahráli opět s obrovským uspěchem na na dalším festivalu u švýcarského Thunského jezera.

 

1992 Monogram na severočeském festivalu Holanský kapr 

 

 Monogram v Thunu 1995

Vždy jsem snila o tom, že budu mit čtyři syny a založim s nimi svou vlastní bluegrassovou skupinu. Bohužel mám jenom dva a ti nejsou moc muzikálníi…Abych si splnila svůj sen, “adoptovala” jsem si zakrátko tuto už hotovou kapelu.

 

Thun 1995 - Monogram a Modrotisk

Záhy začal Monogram slavit uspěchy jak na domáci, tak i zahraniční scéně. V roce 1998 se rozhodla americká SPBGMA uspořádat svůj první Evropský festival ve Vidni. Součástí festivalu byla soutěž o nejlepší evropskou kapelu a hráče na bluegrassové instrumenty. Vyhrála to tehdy slovensko-česká skupina Fragment. Monogram si ale jako jediný odnesl ceny hned tři. Jako kapela se umístili na třetím místě, Jakub Racek se stal kytaristou roku a Zděnek Jahoda dostal titul mandolínista roku 1998. Ve stejném roce byli vybraní i na IBMA festival do amerického Louisville ve státě Kentucky, bohužel jenom jako náhradníci. Měli ale smůlu, ten rok žádná kapela neodřekla.

V roce 2000 a 2001 vyhráli v anketě České bluegrassové asociace titul Instrumentální skupina roku. Umístili se tak před dosud kralujíící Druhou Trávou. Jarda Jahoda se zařadil mezi špickové světové banjisty, když se o něm psalo a jeho tablatury byly otistěny v prestižním americkém časopise Banjo Newsletter v roce 2000. Můžeme si ho poslechnout mezi jinými špičkovými banjisty na cédečku Banjo Influences World’s Banjo Tour 1998, které vyšlo ve Francii. Od té doby se jejich ocenění pomalu ani nedají spočítat....

 

Nashville 2011

Americkému publiku se Monogram představil v roce 2005 na festivale mezinárodní bluegrassove asociace IBMA v Louisville, Kentucky. Od té doby je zná a má rád celý bluegrassový svět. V roce 2008 získali titul Evropská bluegrassová kapela roku na mezinárodním festivalu ve francouzkém La Roche-sur-Foron. Mimochodem,jejich videoklip k předposlednímu cédečku Hit The Road se stal Hudebnim videem měsice listopadu 2010 až v daleké Brazilii.

V roce 2011 odletěli do USA znovu, tentokrát na předváděčku  IBMA Showcase –a jako vždy měli obrovský uspěch. Americké publikum na ně nezapomělo a znovu si je zamilovalo. V Evropě i doma se již dávno stali ozdobou mnoha festivalů...Mají je rádi jak v Britanii, tak Německu, Švýcarsku, Dánsku, Holandsku, Norsku , Švédsku, Italii, Irsku či Francii.

 

Nashville 2011

Virtuozně ovládají své instrumenty. Občas také doprovázeli či provázejí na evropských šnůrach americké umělce, jako Tony Trischka, Peter Rowan, Bill Keith, Chris Jones, Slavek Hanzlík, Charlie Mc Coy atd. Spolupracují a v součastnosti hrají s Petrem Bende, Robertem Křestanem a Druhou trávou. V minulosti také s Pavlem Bobkem. Pepu Malinu znáte také ze skupiny Malina Brothers.

 

Bluegrass Inn na Broadway v Nashville

Kromě Monogramu jejich členove hráli i hrají s dalšími špickovýi kapelami, jako třeba rakouskou skupinou Nugget, se kterým Jarda a Jakub několikrát navštívili Spojené Státy. Zdeněk  si zahrál v roce 2000 dokonce v Nashvillské Grand Ole Opry se slovenskou kapelou Fragment.

V roce 2012 kapelu opustil jeden ze zakládajicich členů a tvůrce větší části jejich repertoáru Jakub Racek. To bylo smutku mezi jejich fanoušky... Na nějaký čas se kapela odmlčela, aby jako Fénix z popela povstala v roce 2013 s dvěma mladými novými členy. První z nich je mladý talentovaný zpěvák, kytarista, a písničkář Jindra Vinkler, který po Jakubovi Rackovi převzal odpovědnost za většinu nového repertoáru. Tím druhým je houslový virtuoz Pepa Malina, nejmladší ze tří vyjímečně nadaných bratrů Malinů. V této nové sestavě - nesmím zapomenout na jejich basistu Pavla Lžičaře, který s nimi od roku 2001 stabilně hraje a stal se jejich hlavním speakrem - natočili posledni, v pořadí již páté aktuální album Take it Easy. S ním znovu získali titul Evropská bluegrassová kapela roku 2015 na festivalu EWOB v Nizozemí. Součástí této ceny bylo pozváni na letošní obrovský ROMP festival, který pořádá v červnu Bluegrassové museum v Owensboro, Kentucky.

Leč události se vyvinuly velmi podobně  jako když  v roce 1991 dostali pozvání  Poutníci, aby si vyzvedli od SPBGMA cenu za nejlepší  neamerickou bluegrassovou nahrávku roku. Tehdy jim Americké vyslanectví zrušilo víza, když zjistili, že jsou profesionálni kapela. Monogram sice v pořádku odletěli do Chicaga, ale tamní immigračni uřad je se stejným odůvodněním poslal okamžite zpět do Evropy. Je vidět že situace se ani za 25 let nemění...

Je něco prohnilého ve Státech Amerických....Mají asi strach, aby bluegrassová kapela, která tam jede na pár dní si zahrát na festival bez honoráře, jim zničí ekonomiku ? Na obálce alba  Take it Easy  je fotka, jak se dohadují na letišti nad rozbitou kytarou.  Že by snad ta fotka imigračního uřednika rozčilila ? Celý ten příběh si můžete prečíst v internetovém časopisu http://bluegrasstoday.com/monogram-there-and-back-again/.

 


Monogram - Pepa Malina, Zdeněk Jahoda, Jindra Vinkler, Pavel Lžičař, Jarda Jahoda

Bratry Jahodovy začal učit hrát na kytary tatínek, když Jardovi bylo asi 14 a Zdeňkovi11 let.V osmnácti Jarda slyšel Earla Scruggse a zamiloval se do banja,  Zdeněk přešel na mandolinu. Zakrátko se setkali s Jakubem Rackem a založili kapelu. Zdeněk Jahoda se poprvé stal mandolinistou roku již v sedmnácti letech. Hrával tehdy mimo jine také v legendární skupine Blanket. Řadu let je vyhledávaným studiovým hráčem. Jarda Jahoda byl několikrát nominován Bluegrassovou asociací na banjistu roku  a často je zván na natačeni různých hudebních hvězd. Současně hraje i v rakouskem Nuggetu. Složil také, stejně jako jeho bratr, několik výborných instrumentálek. Pavel Lžičar je absolvent pražské konzervatoře. S kapelou hraje stabilně od roku 2001 a můžeme ho slyšet také v Pražskem swingovém orchestru, Mafia Swing Trio, v Cimbálové muzice Moravského folklornim souboru, či kvartetu The Rythm Strings.  Multižánrový houslista Pepa Malina studoval na pražské konzervatoři Jaroslava Ježka a hraje s nesčetnými formacemi, jako Druhá Tráva, Věra Martinová,  Jimmy Bozeman a Lazy Pigs atd. Také vystupoval s Pavlem Bobkem a v současnosti se svými Malina Brothers. Nejmladší z nich, kytarista a zpěvák Jindra Vinkler, začínal v roce 2008 s kapelou Blue Gate.  Převzal písničkářské žezlo po Jakubu Rackovi  a na jejich nejnovějším cédečku Take it Easy je většina písní z jeho dílny.

 

La roche 2015 -  s cenou za nejlepší kapelu

 

Francie - festival v La Roche 2016

Jsou sice označováni jako bluegrassová kapela, ale pohybují se na hranicích žánrů akustické hudby. Za pětadvacet let svého trvaní se vypracovali k evropské špičce. Ted v listopadu je můžete slyšet na jejich narozeninové šnůře, tak si je nenechte ujít !

 

 

Foto: Lilly Pavlak

 

 

 

 

 

.

 

 

 

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6872093

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz