Vzkazy

 • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

  Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

  Celý článek...  
 • Babické písničky 2023

  Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

  Celý článek...  
 • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Celý článek...  
Dnes má svátek Maxmilián Zítra má svátek Ferdinand

Monogram, jedna z přednich evropských bluegrassových kapel, právě slaví své neuvěřitelné pětadvacetiny. Založila ji v Praze v roce 1991 trojice mladičkých muzikantů - bratři Jahodové, Jarda hrajicí na banjo, Zdeněk na mandolínu, a kytarista a hlavni zpěvák Jakub Racek. V kapele se během těch let vystřídalo několik basistů.

S Monogramem jsem se poprvé setkala v roce 1992 na severočeském festivalu Holanský kapr. Uchvátili mne svým mladým, dravým talentem. Již tehdy jsem tušila, že mají na to, aby udělali díru do světa. Rozhodla jsem se jim pomáhat na jejich další cestě. Již za dva roky jsem je pozvala do Švýcarska na Bluegrass Family festival, kde si okamžitě  získali místní publikum. Tehdy s nimi na basu hrál sedmnáctiletý Pavel Peroutka (nyní Spirituál kvintet, Malina Brothers, atd). Hodně se o nich pak povídalo a rok na to si zahráli opět s obrovským uspěchem na na dalším festivalu u švýcarského Thunského jezera.

 

1992 Monogram na severočeském festivalu Holanský kapr 

 

 Monogram v Thunu 1995

Vždy jsem snila o tom, že budu mit čtyři syny a založim s nimi svou vlastní bluegrassovou skupinu. Bohužel mám jenom dva a ti nejsou moc muzikálníi…Abych si splnila svůj sen, “adoptovala” jsem si zakrátko tuto už hotovou kapelu.

 

Thun 1995 - Monogram a Modrotisk

Záhy začal Monogram slavit uspěchy jak na domáci, tak i zahraniční scéně. V roce 1998 se rozhodla americká SPBGMA uspořádat svůj první Evropský festival ve Vidni. Součástí festivalu byla soutěž o nejlepší evropskou kapelu a hráče na bluegrassové instrumenty. Vyhrála to tehdy slovensko-česká skupina Fragment. Monogram si ale jako jediný odnesl ceny hned tři. Jako kapela se umístili na třetím místě, Jakub Racek se stal kytaristou roku a Zděnek Jahoda dostal titul mandolínista roku 1998. Ve stejném roce byli vybraní i na IBMA festival do amerického Louisville ve státě Kentucky, bohužel jenom jako náhradníci. Měli ale smůlu, ten rok žádná kapela neodřekla.

V roce 2000 a 2001 vyhráli v anketě České bluegrassové asociace titul Instrumentální skupina roku. Umístili se tak před dosud kralujíící Druhou Trávou. Jarda Jahoda se zařadil mezi špickové světové banjisty, když se o něm psalo a jeho tablatury byly otistěny v prestižním americkém časopise Banjo Newsletter v roce 2000. Můžeme si ho poslechnout mezi jinými špičkovými banjisty na cédečku Banjo Influences World’s Banjo Tour 1998, které vyšlo ve Francii. Od té doby se jejich ocenění pomalu ani nedají spočítat....

 

Nashville 2011

Americkému publiku se Monogram představil v roce 2005 na festivale mezinárodní bluegrassove asociace IBMA v Louisville, Kentucky. Od té doby je zná a má rád celý bluegrassový svět. V roce 2008 získali titul Evropská bluegrassová kapela roku na mezinárodním festivalu ve francouzkém La Roche-sur-Foron. Mimochodem,jejich videoklip k předposlednímu cédečku Hit The Road se stal Hudebnim videem měsice listopadu 2010 až v daleké Brazilii.

V roce 2011 odletěli do USA znovu, tentokrát na předváděčku  IBMA Showcase –a jako vždy měli obrovský uspěch. Americké publikum na ně nezapomělo a znovu si je zamilovalo. V Evropě i doma se již dávno stali ozdobou mnoha festivalů...Mají je rádi jak v Britanii, tak Německu, Švýcarsku, Dánsku, Holandsku, Norsku , Švédsku, Italii, Irsku či Francii.

 

Nashville 2011

Virtuozně ovládají své instrumenty. Občas také doprovázeli či provázejí na evropských šnůrach americké umělce, jako Tony Trischka, Peter Rowan, Bill Keith, Chris Jones, Slavek Hanzlík, Charlie Mc Coy atd. Spolupracují a v součastnosti hrají s Petrem Bende, Robertem Křestanem a Druhou trávou. V minulosti také s Pavlem Bobkem. Pepu Malinu znáte také ze skupiny Malina Brothers.

 

Bluegrass Inn na Broadway v Nashville

Kromě Monogramu jejich členove hráli i hrají s dalšími špickovýi kapelami, jako třeba rakouskou skupinou Nugget, se kterým Jarda a Jakub několikrát navštívili Spojené Státy. Zdeněk  si zahrál v roce 2000 dokonce v Nashvillské Grand Ole Opry se slovenskou kapelou Fragment.

V roce 2012 kapelu opustil jeden ze zakládajicich členů a tvůrce větší části jejich repertoáru Jakub Racek. To bylo smutku mezi jejich fanoušky... Na nějaký čas se kapela odmlčela, aby jako Fénix z popela povstala v roce 2013 s dvěma mladými novými členy. První z nich je mladý talentovaný zpěvák, kytarista, a písničkář Jindra Vinkler, který po Jakubovi Rackovi převzal odpovědnost za většinu nového repertoáru. Tím druhým je houslový virtuoz Pepa Malina, nejmladší ze tří vyjímečně nadaných bratrů Malinů. V této nové sestavě - nesmím zapomenout na jejich basistu Pavla Lžičaře, který s nimi od roku 2001 stabilně hraje a stal se jejich hlavním speakrem - natočili posledni, v pořadí již páté aktuální album Take it Easy. S ním znovu získali titul Evropská bluegrassová kapela roku 2015 na festivalu EWOB v Nizozemí. Součástí této ceny bylo pozváni na letošní obrovský ROMP festival, který pořádá v červnu Bluegrassové museum v Owensboro, Kentucky.

Leč události se vyvinuly velmi podobně  jako když  v roce 1991 dostali pozvání  Poutníci, aby si vyzvedli od SPBGMA cenu za nejlepší  neamerickou bluegrassovou nahrávku roku. Tehdy jim Americké vyslanectví zrušilo víza, když zjistili, že jsou profesionálni kapela. Monogram sice v pořádku odletěli do Chicaga, ale tamní immigračni uřad je se stejným odůvodněním poslal okamžite zpět do Evropy. Je vidět že situace se ani za 25 let nemění...

Je něco prohnilého ve Státech Amerických....Mají asi strach, aby bluegrassová kapela, která tam jede na pár dní si zahrát na festival bez honoráře, jim zničí ekonomiku ? Na obálce alba  Take it Easy  je fotka, jak se dohadují na letišti nad rozbitou kytarou.  Že by snad ta fotka imigračního uřednika rozčilila ? Celý ten příběh si můžete prečíst v internetovém časopisu http://bluegrasstoday.com/monogram-there-and-back-again/.

 


Monogram - Pepa Malina, Zdeněk Jahoda, Jindra Vinkler, Pavel Lžičař, Jarda Jahoda

Bratry Jahodovy začal učit hrát na kytary tatínek, když Jardovi bylo asi 14 a Zdeňkovi11 let.V osmnácti Jarda slyšel Earla Scruggse a zamiloval se do banja,  Zdeněk přešel na mandolinu. Zakrátko se setkali s Jakubem Rackem a založili kapelu. Zdeněk Jahoda se poprvé stal mandolinistou roku již v sedmnácti letech. Hrával tehdy mimo jine také v legendární skupine Blanket. Řadu let je vyhledávaným studiovým hráčem. Jarda Jahoda byl několikrát nominován Bluegrassovou asociací na banjistu roku  a často je zván na natačeni různých hudebních hvězd. Současně hraje i v rakouskem Nuggetu. Složil také, stejně jako jeho bratr, několik výborných instrumentálek. Pavel Lžičar je absolvent pražské konzervatoře. S kapelou hraje stabilně od roku 2001 a můžeme ho slyšet také v Pražskem swingovém orchestru, Mafia Swing Trio, v Cimbálové muzice Moravského folklornim souboru, či kvartetu The Rythm Strings.  Multižánrový houslista Pepa Malina studoval na pražské konzervatoři Jaroslava Ježka a hraje s nesčetnými formacemi, jako Druhá Tráva, Věra Martinová,  Jimmy Bozeman a Lazy Pigs atd. Také vystupoval s Pavlem Bobkem a v současnosti se svými Malina Brothers. Nejmladší z nich, kytarista a zpěvák Jindra Vinkler, začínal v roce 2008 s kapelou Blue Gate.  Převzal písničkářské žezlo po Jakubu Rackovi  a na jejich nejnovějším cédečku Take it Easy je většina písní z jeho dílny.

 

La roche 2015 -  s cenou za nejlepší kapelu

 

Francie - festival v La Roche 2016

Jsou sice označováni jako bluegrassová kapela, ale pohybují se na hranicích žánrů akustické hudby. Za pětadvacet let svého trvaní se vypracovali k evropské špičce. Ted v listopadu je můžete slyšet na jejich narozeninové šnůře, tak si je nenechte ujít !

 

 

Foto: Lilly Pavlak

 

 

 

 

 

.

 

 

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

8922445

Melanž

 • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

  Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

  Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

  Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

  Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz