Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Miloš Zítra má svátek Zora

Takovou nečekanou reminiscencí je návrat kdysi populární jihočeské písničkářské dvojice M+L na hudební scénu. Po šestadvaceti letech odmlky! Pro ty, kteří tuto někdejší manželskou dvojku nezažili, i pro ty, kteří už pozapomněli, dodávám, že se jedná o Milušku a Luboše Hrdličkovi, kteří ve své době bodovali na portovní scéně i na pódiích koncertních sálů či festivalů.

Comeback, který má na svědomí soustředěný nátlak a opakovaná přání jejich příznivců, měl svou úspěšnou premiéru již koncem září ve Velešíně. A zájem zaznamenali pořadatelé i o českobudějovické vystoupení 17.listopadu. Program pro listopadový koncert vycházel jednoznačně z někdejšího repertoáru této miniformace a jak oba svorně tvrdí, prakticky by ani nemuseli zkoušet: „Je to, jako bychom přestali společně hrát před třemi dny a ne skoro před třemi desítkami let.“

Cesty, které oba protagonisty svedly kdysi dohromady, jsou pochopitelně vroubené notami. Lubošovu muzikantskou dráhu odstartovala beatová skupina Helios, kde hrál bicí, teprve ale následná trampská etapa mu vložila do ruky kytaru a předznamenala písničkářskou éru. Svým způsobem byla pro Luboše klíčová i Malá scéna a Divadlo dramatických textů, kde za jeho účasti vznikla i první přednezmarovská formace, z níž se pak ve sklepě činžovního domu zrodili dnes populární Nezmaři. Tvůrčím kvasem byli tehdy zasaženi všichni, včetně Luboše. A zhruba v té době se i zkřížily cesty Luboše a Milušky, následoval sňatek a narození syna Pavla, ale v roce 1980 také odchod Luboše od Nezmarů. Zhruba o tři roky později vzniklo rodinné duo M+L a zároveň  formace Tahák, jejíž trvání však nepřežilo rozmezí roku. Obě uskupení však zabodovala na krajské Portě ve Strakonicích na prvních dvou místech. Kromě toho tato doba registruje také vznik celé šňůry vlastních písniček, z nichž některé přežily dodnes – jako třeba téměř hymnická Musíš jít dál, v trvalém repertoáru Nezmarů. K rodinnému duu se v roce 1985 přidali Jarda Bartizal a Vlastík Nedorost a v téhle sestavě to táhli celých šest let. Repertoár postupně vyplňovaly vlastní písničky, otextované tradicionály či skladby Simona a Garfunkela, Joan Baezové apod. Mezní rok 1990 však zasáhl do života obou dvou – kapela se rozpadla a rozpadlo se i manželství.

Luboš si pak s malou kapelou Monsters Company zkusil kariéru pouličního muzikanta, a to nejen v Českém Krumlově, ale i v Rakousku, a otestoval svou výdrž. Sérii krátkodobých sestav však nutně přetrhl druhý sňatek a druhé dítě a nasměrovaly jeho kroky jinam. K muzice se vrátil ve formě komponovaných pořadů pro školy, s nimiž jezdil s Pavlem Zajícem po republice. V současnosti tato zájezdová vystoupení pro nejmenší podniká již pouze sólově. Zároveň se podílel na dalších projektech, jako hudební pořad Slabikář trampingu v režii Petra Sejka či festiválky Indiánské léto ve Velešíně. Ale do této doby se datuje i naplnění Lubošova klukovského snu - vznik bigbeatově laděného Lazarethu, s nímž se mimo jiné  probojoval až do finálních kol Porty. K současným aktivitám lze přičíst i hudební spolupráci se Zdeňkem Zajíčkem z českobudějovického rozhlasu na programu o strašidlech v pořadu Vltavín. Opomenout se nedá ani Lubošova četné uplatnění v hudebních porotách. 

Miluščin zájem se po rozchodu soustředil spíše na sport, návrat k muzice předznamenala teprve českokrumlovská rockově laděná kapela Dizzy, která ale měla krátkého trvání. Následná Fontanela už měla větší výdrž a Miluška s ní dokonce natočila ve studiu Vox u Petra Benesche poměrně působivé album s dobrým ohlasem. Ovšem největší časový prostor, víc než osm let, si v Miluščině tehdejším hudebním životopisu vyhradil Mimoband, který rovněž natočil CD ve studiu Vox, ale zaznamenal i postup do ústeckého portovního finále. Menší sestavy se Sašou Novotným nebo Jardou Matějů jsou spíše záležitostí nahodilou. Ale ani s obnoveným vystupováním s Lubošem se nechtějí nechat vmanipulovat do obvyklého kolotoče. „Chceme si hrát pro radost, v klídku, pohodě, bez stresu a vnějších tlaků. Navíc ty písničky teď prožíváme a cítíme jinak než před těmi lety, s určitým nadhledem, přes síto prožitků a zkušeností,“ dodává Miluška k nové etapě, která ovšem neznamená partnerský návrat.

V tvůrčí rovině se pak Luboš zaměřil na písničkové texty a poezii, kterou jemu i Milušce kdysi pomohl objevovat i Mirek Kovářík, s nímž později spolupracovali. Textů, kterých stále přibývá, má Luboš na kontě ke dvěma stovkám, většinu písniček opatřil i hudbou (připomeňme si alespoň známý, téměř zlidovělý Písek z repertoáru Nezmarů). Jeho písničky hrají i další skupiny jako pardubická Pouta, Stráníci, Sem-Tam atd. Ani Miluška však nezůstala stranou, její písničky zazněly s Mimobandem, v programu pražských alternativních kapel a například Navoněné blues včetně hudby převzala už kdysi Jitka Vrbová.

A že „hrdličkovské“ písničky dokáží stále oslovovat a jsou stále živé, dotvrzuje i přízeň publika, dokonce velice mladých lidí, kteří si jejich první etapu pamatovat nemohou. Po budějovickém vystoupení čeká M+L ještě koncert na bohnickém festivalu Za plotem 28.listopadu na pozvání Petra Rímského a 11.prosince pak adventní zpívání ve Velešíně, které by chtěli doprovodit vydáním svého zpěvníčku, obdobně jako při zářijovém vystoupení, tentokrát však obohaceném o DVD a miniCD. Kromě toho návrat M+L evokoval znovu i zájem o obnovení oblíbených klubových večerů ve Velešíně, které by se měly objevit na programu po Novém roce. Zdá se, že se zase jednou zdařila taková specifická víceplošná hudební reminiscence...

Foto: Archiv Luboše Hrdličky

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6872075

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz