Vzkazy

 • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

  Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

  Celý článek...  
 • Babické písničky 2023

  Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

  Celý článek...  
 • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Celý článek...  
Dnes má svátek Maxmilián Zítra má svátek Ferdinand

 Malina Brothers

Legendární americký banjista Tony Trischka si v minulých dnech při návštěvě České republiky zahrál s Druhou trávou i Malina Brothers. Ostatně s Lubošem Malinou i Robertem Křesťanem se znají už skoro třicet let. V roce 1988 absolvovali Poutníci na vrcholu slávy i výkonnosti, tehdy ještě s Malinou a Křesťanem, společné československé turné s americkou kapelou Skyline, jejímž členem byl Tony Trishka. Už tehdy známý Tony Trischka, možná v té době slavnější u nás než ve Státech. Tony byl jedním z představitelů newgrassu, který ve své době ovlivnil řadu špičkových českých kapel, Poutníky nevyjímaje.

Malinové i Druhá tráva na začátku srpna přivítají v Česku další legendární hvězdu – multiinstrumentalistu, hlavně ale hráče na foukací harmoniky Charlieho McCoye. Pětasedmdesátiletý Charles Roy McCoy měl svou první kapelu už patnácti letech. Stihl hrát s Elvisem Presleyem, Royem Orbisonem, ale i Bobem Dylanem, Ringo Starrem, Johnnym Cashem, Krisem Kristoffersonem… Nemějme z těch jmen příliš zamotanou hlavu – Charlie pravidelně vystupuje a natáčí i s Druhou trávou a Malina Brothers (nejnověji na albu Malina Brothers and Charlie McCoy). Jak zasvěcený čtenář ví, obě kapely spojuje jedna osoba – kapelník a rovněž multiinstrumentalista Luboš Malina.

 

Luboš Malina (Druhá tráva)

A jeho bratři Pavel (kytarista v původní sestavě Druhé trávy) a Pepa. Všichni jsou z Náchoda, I Pája Peroutka, úžasný bluegrassový kontrabasista a zpěvák. Není Malina, ale trochu tak vypadá. Možná všichni z Náchoda vypadají trochu jako Malina. Znají se od dějství a – jak říká Luboš – měli stejného učitele, Viktora Špráchala. Romantika s duší snad trampa, který si postavil srub na skále nad Metují.

 

Pavel Malina (Žalman a spol.)

 

Pepa Malina (Monogram)

 

Pavel Pája Peroutka (Spirituál kvintet)

A ještě jedno jméno je spojeno s tímto regionem. Miroslav Jaroš zvaný Skunk, jenž odešel před léty do německé emigrace a dnes žije někde u Karlsruhe. Do jisté doby neznámý autor dobrých písniček a textů k zámořským melodiím (např. Montgomery, Guantánamo aj.). Jeho písničky se dodnes hrají jako dílo neznámého autora. Zřejmě poprvé Skunka představilo veřejnosti album Wabiho Daňka, které připravil a produkoval právě Luboš Malina. Malina Brothers mají písničky pozapomenutého rodáka ve svém repertoáru, a dobře dělají. Je to krásný český mix s klasickými bluegrassovými standardy.

A sotva odletí Charlie McCoy, nasednou i Malina Brothers do letadla směr Spojené státy, V průběhu takřka měsíčního turné budou hrát zasvěcenému americkému publiku v hudebních klubech a na festivalech. Krajanům zahrají v Chicagu, Dallasu a Denveru. Domů se vracejí na konci září. Člověk by až řekl – jsou to The Malina Brothers.

www.malinabrothers.cz

 

 

The Malina Brothers. První manželka Donalda Trumpa Ivana Zelníčková původem ze Zlína, dodnes říká bývalému manželovi, možná příštímu prezidentovi Spojených států, také The Donald. 

Fotografie na festivalu Slunce ve Strážnici pořídil Vladimír B. Halm

        

    

Foto týdne

Jste náš host číslo

8922346

Melanž

 • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

  Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

  Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

  Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

  Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz