Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Ondřej Zítra má svátek Iva

 Malina Brothers

Legendární americký banjista Tony Trischka si v minulých dnech při návštěvě České republiky zahrál s Druhou trávou i Malina Brothers. Ostatně s Lubošem Malinou i Robertem Křesťanem se znají už skoro třicet let. V roce 1988 absolvovali Poutníci na vrcholu slávy i výkonnosti, tehdy ještě s Malinou a Křesťanem, společné československé turné s americkou kapelou Skyline, jejímž členem byl Tony Trishka. Už tehdy známý Tony Trischka, možná v té době slavnější u nás než ve Státech. Tony byl jedním z představitelů newgrassu, který ve své době ovlivnil řadu špičkových českých kapel, Poutníky nevyjímaje.

Malinové i Druhá tráva na začátku srpna přivítají v Česku další legendární hvězdu – multiinstrumentalistu, hlavně ale hráče na foukací harmoniky Charlieho McCoye. Pětasedmdesátiletý Charles Roy McCoy měl svou první kapelu už patnácti letech. Stihl hrát s Elvisem Presleyem, Royem Orbisonem, ale i Bobem Dylanem, Ringo Starrem, Johnnym Cashem, Krisem Kristoffersonem… Nemějme z těch jmen příliš zamotanou hlavu – Charlie pravidelně vystupuje a natáčí i s Druhou trávou a Malina Brothers (nejnověji na albu Malina Brothers and Charlie McCoy). Jak zasvěcený čtenář ví, obě kapely spojuje jedna osoba – kapelník a rovněž multiinstrumentalista Luboš Malina.

 

Luboš Malina (Druhá tráva)

A jeho bratři Pavel (kytarista v původní sestavě Druhé trávy) a Pepa. Všichni jsou z Náchoda, I Pája Peroutka, úžasný bluegrassový kontrabasista a zpěvák. Není Malina, ale trochu tak vypadá. Možná všichni z Náchoda vypadají trochu jako Malina. Znají se od dějství a – jak říká Luboš – měli stejného učitele, Viktora Špráchala. Romantika s duší snad trampa, který si postavil srub na skále nad Metují.

 

Pavel Malina (Žalman a spol.)

 

Pepa Malina (Monogram)

 

Pavel Pája Peroutka (Spirituál kvintet)

A ještě jedno jméno je spojeno s tímto regionem. Miroslav Jaroš zvaný Skunk, jenž odešel před léty do německé emigrace a dnes žije někde u Karlsruhe. Do jisté doby neznámý autor dobrých písniček a textů k zámořským melodiím (např. Montgomery, Guantánamo aj.). Jeho písničky se dodnes hrají jako dílo neznámého autora. Zřejmě poprvé Skunka představilo veřejnosti album Wabiho Daňka, které připravil a produkoval právě Luboš Malina. Malina Brothers mají písničky pozapomenutého rodáka ve svém repertoáru, a dobře dělají. Je to krásný český mix s klasickými bluegrassovými standardy.

A sotva odletí Charlie McCoy, nasednou i Malina Brothers do letadla směr Spojené státy, V průběhu takřka měsíčního turné budou hrát zasvěcenému americkému publiku v hudebních klubech a na festivalech. Krajanům zahrají v Chicagu, Dallasu a Denveru. Domů se vracejí na konci září. Člověk by až řekl – jsou to The Malina Brothers.

www.malinabrothers.cz

 

 

The Malina Brothers. První manželka Donalda Trumpa Ivana Zelníčková původem ze Zlína, dodnes říká bývalému manželovi, možná příštímu prezidentovi Spojených států, také The Donald. 

Fotografie na festivalu Slunce ve Strážnici pořídil Vladimír B. Halm

        

    

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6747397

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz