Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Zora Zítra má svátek Ingrid

David Novotný

Nedávný zápis do České knihy rekordů je jen jeden z dalších stupínků na hudební cestě šestadvacetiletého Davida Novotného z Litvínovic u Českých Budějovic. Uvedení mezi české rekordmany známou pelhřimovskou agenturou si vysloužil představením nové písničky skupiny Beatles, nazpívané hlasy jejich čtyř hlavních protagonistů. Jak se vlastně tato neuvěřitelná novinka, zaznamenaná jako první skladba českého autora zpívaná Beatles, zrodila?

David objevil fenomén Beatles již jako osmiletý kluk díky svému otci. A od té doby se systematicky zabýval jejich tvorbou, nazpívanými písničkami, filmy i životními osudy. Vlastní kompletní sbírku všech jejich nahrávek, dokonce si nákladně pořídil ze Spojených států obsažnou encyklopedii s technickými detaily všech zásadních vystoupení Beatles, včetně údajů o rozmístění a značkách technického vybavení. Pečlivě studoval jejich hudební styl a nezaměnitelný projev. Není tedy divu, že i písničky, které začal skládat někdy ve třinácti, čtrnácti letech, se vracely ke stylu 60.let a dominujícím Beatles. A podřídil tomu například i svůj účes. Pak ale přišel na originální nápad, jak vrátit čtveřici Beatles na scénu v naprosto unikátním projektu.

„Využil jsem k tomu vokální stopy z nahrávek Beatles a začal jsem si s nimi hrát. Byl to vzrušující experiment, a i když mi zabral spoustu volného času, ta práce mě bavila a uspokojovala. Vybíral jsem z písniček jednotlivých členů skupiny slova nebo jen části slov a spojoval je ve smysluplný text. Bylo to pracné, některá slova jsou sestavená třeba i ze tří stop, aby měla stejnou barvu hlasu a intonace. Používal jsem slova z oficiálně vydaných písní Beatles a postahoval jsem si vokální stopy. V písničce, k níž jsem pak složil hudbu v jejich stylu, se střídají zpívané pasáže jich všech. To se nikdy předtím v tvorbě Beatles neobjevilo, aby v jedné písničce zpívali všichni čtyři,“ vysvětluje svůj jedinečný projekt David.

Vznikla tak 3 minuty 50 vteřin dlouhá skladba s názvem I know my love – We are still together, na které intenzivně pracoval přes pět měsíců. Investoval do tohoto záměru okolo tisícovky hodin, pokud počítáme i technické úpravy konečného produktu. A také obrovský objem trpělivosti - vždyť délka dílčích použitých sekvencí se pohybovala od 0,1 maximálně do 1,2 vteřiny. Nepochybně mu v těchto dovednostech pomohlo nejen absolvování střední elektrotechnické školy, ale i hudební praxe aktivního muzikanta. Ať už je řeč o začátcích ve školním kroužku, hudebních školách Strnad a Yamaha, v punk-rockové kapele Kick 69 či aktuálně v českobudějovickém bigbandu Metroklub.

Ale zmíněný unikát není jedinou hudební Davidovou poctou Beatles. Mezi zhruba čtyřmi desítkami vlastních písniček – s českými i anglickými texty – je i čtrnáct skladeb v Beatles stylu 60.let, které vybral pro své zbrusu nové album. Je autorem jak melodie, tak textů v angličtině a k písničkám dotáčel ve svém provizorním ministudiu i nástroje, obohacující sound prezentovaných skladeb. Album In the Beat-les style bude mít premiéru 9.května na iTunes (na internetu), kde si můžete poslechnout i ukázky z tohoto dílka.  Už v předstihu se ale na youtube objevil Davidův videoklip z natáčení, který přiblíží i jeho tvůrčí práci v tomto směru.

Ani tím však Davidovy snahy nekončí, má své plány a sny a věří, že se mu jednou vyplní. „Chtěl bych mít své, špičkově vybavené studio, se kterým se pak dají dělat hotové zázraky. Ale ještě dřív bych byl moc rád, kdyby o mé písničky projevili zájem nějací již zavedení interpreti z oblasti pop-music, nebo spíš pop-rocku. Kdyby mi někdo z nich dal šanci a alespoň si mé písničky poslechl, zda by se mu něco nehodilo do repertoáru,“ předestírá své tužby mladý talentovaný hudebník, jehož svíčka naděje se teprve rozhořívá.

Foto: archiv Davida Novotného

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6873194

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz