Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Zora Zítra má svátek Ingrid

Asi se vám to bude zdát neuvěřitelné, ale letos uplyne přesně pětatřicet roků od data, kdy se na hudební scéně poprvé objevila jihočeská skupina SEMTAM. Za dobu  existence jí prošla celá řada muzikantů a pro mnohé z nich se stala účinným odrazovým můstkem. Jmenujme třeba namátkou Pavlínu Jíšovou, Jardu Matějů, Míšu Hálkovou, Pepu Hlavenku, Jirku Smrže, Honzu Kuliše, Milana Tripese, Tondu Hlaváče, Pavlínu Braunovou, Luboše Maškaru a další. Jiní se zase pod křídla SEMTAMu opakovaně vraceli jako do bezpečného přístavu.

Celkem bychom napočítali více než tři desítky muzikantských osobností, které spojily své jméno s touto skupinou. V současnosti se obsazení kapely ustálilo na sedmi lidech: Luboš Marek (kapelník, housle), Lenka Jakschová-Huszárová a Pavla Blažková (zpěv), Petra Želiborová (baskytara, zpěv), Vojta Zícha (banjo – ale jinak i kytara, housle, dobro), Pepa Pospíšilík (zpěv, mandolína) a Tomáš Berka (kytara).

SEMTAM vznikl roku 1981 zásluhou cílevědomého Luboše Marka a jeho nevšedního nápadu hrát bluegrass tak trochu jinak. Už od samého začátku ve skupině působili výborní zpěváci jako Pavlína Jíšová a Jarda Matějů, kteří se nesporně podíleli i na rychlému vzestupu kapely. V letech 1983-84 pak skupina dosáhla také na dvojnásobné vítězství v plzeňském finále Porty. Opomenout nelze ani zapojení výborné zpěvačky Pavlíny Braunové či další úspěšné období se zpěvačkami Lenkou Jakschovou–Huszárovou a Míšou Hálkovou. Souhra nepříznivých událostí však přinutila kapelu v roce 1993 činnost ukončit. A byl to opět Luboš Marek, který po několika pokusech SEMTAM vzkřísil a vdechl mu nový život. Od chvíle návratu uplynulo zase již sedm let a z kapely se, navzdory průběžným obměnám v obsazení, stala jedna velká obětavá rodina.      

    

Díky složení nejen nynější, ale i předchozích sestav byste otázku zkoušení a vystupování považovali téměř za náročnější, než byla akce kulový blesk. Každý ze sedmičlenné skupiny má totiž nejen jiné povolání, ale zároveň i jiné bydliště a do kalkulace volného času je občas nutné zakomponovat i péči o potomky. I tak se ale s vyvstalou nutností, jak zkoordinovat možnosti členů a jejich dojíždění z Českých Budějovic, Týna nad Vltavou, Strakonic, Vodňan, Pištína či od Římova, dokázali úspěšně poprat. Jedinou stálicí je místo pro zkoušky – zůstává jím totiž obývák Lenčina domečku v Pištíně. I v této komplikované situaci se však pravidelně zkouší a vystupuje. Koncertních vystoupení, která houstnou zejména v létě, je v posledních letech zhruba kolem padesátky ročně.

„Pravidelně se účastníme strakonického Jamboree, letos budeme otevírat Mohelnický dostavník, těšíme se na Trampský širák, do Folkové Strážnice i na Banjo Jamboree v Čáslavi. Tam jsme po našem znovuvzkříšení ještě nebyli. Nebo do Ústí nad Labem, kde budeme hrát na jednom z pořadů k padesátému výročí Porty. A mohl bych jmenovat ještě další festivaly a přehlídky. Nicméně jsme museli letos odložit pozvánku k účasti na slovenských festivalech, v kalendáři už nezbylo na hraní místo,“ konstatuje kapelník Luboš Marek.

Ačkoliv je SEMTAM žánrově zařazován jako bluegrassová skupina, jeho označení by zasloužilo přece jen podrobnější specifikaci. „Především tedy na rozdíl od jiných bluegrassových uskupení téměř nezpíváme anglicky, dáváme přednost českým textům, většinou z vlastní dílny. V repertoáru vedle nových věcí zůstávají i osvědčené písničky z předchozích etap, ovšem vždycky pak v novém provedení,“ definuje zaměření skupiny zpěvačka Lenka. Typický a dnes již zřetelně identifikovatelný projev kapely je už od počátku postaven na netradičních vokálech, konkrétně na dvou ženských a jednom mužském hlasu. SEMTAM vesměs staví na vlastní tvorbě, do níž svou troškou přispěli nejen současní členové skupiny, ale i řada těch, kteří kapelou prošli. A také několik trvalých příznivců z jihočeské tvůrčí smečky. V této souvislosti by se měla zmínit i jména textařů jako Karel Filip, Petr Hensel, Luboš Hrdlička...

V jubilejním roce ke stávajícím dvěma albům SEMTAMu (Na ostří nože a Návrat) přibude nyní třetí. Má to být výběr ze živých nahrávek, které dvorní zvukař kapely – Honza Friedl natočí na dvou koncertech, skupinou považovaných za klíčové. První – postavený přímo k výročí vzniku SEMTAMu, se odehraje na Malé scéně českobudějovického DK Metropol v úterý 26.dubna. Návštěvníci se mohou těšit nejen na hezké písničky, ale i na dvacetiminutové retro z historie kapely, sestavené z fotek a videí, se zvukovým doprovodem hudby a komentářem Pavlíny Jíšové, Petra Hensela, Jardy Matějů a Lenky Huszárové. A chybět nebudou ani vzácní hudební gratulanti – Pavel Žalman Lohonka, Pavlína Jíšová, Míša Hálková, Jarda Matějů, Jirka Smrž a Luboš Maškara. Druhý jubilantský koncert s hosty proběhne 2.června  na domovské scéně vltavotýnské Sokolovny v rámci pravidelných a již několik let pořádaných klubových večerů „Na návštěvě u SEMTAMu“. Tady se kromě jiného odehraje 27.října Žalmanův narozeninový koncert, při němž se na oplátku v roli hosta a gratulanta ocitne domácí kapela.

„Přáli bychom si, aby nám tahle sestava už vydržela beze změn a aby nám Múzy nezlenivěly. A také, aby dobrá muzika z regionů, ať už jakéhokoliv žánru, měla šanci se dostávat i do celostátních médií,“ uzavírá malé ohlédnutí za historií SEMTAMU jeho kapelník.

Hanka Hosnedlová

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6872982

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz