Vzkazy

 • Konec upírů na Rusi

  Pamětníci, vzpomínáte na komunistický (jak jinak v šedesátých) časopis Svět sovětů? Remitenda tohoto plátku činila asi 95%. Dokud, na žádost jistého soudruha, nebyli povoláni pan Jiří Winter - Neprakta a pan Miloš Švandrlík, aby se pokusili s časopisem něco udělat. Udělali. Změnili název na S 36, tedy Svět sovětů 36 stránek, no SS by ani koncem šedesátých neprošlo, a na poslední straně obálky začali publikovat komiks (tehdy "kreslený seriál") Konec upírů na Rusi. Remitenda klesla k 10%. A pak přišel jednadvacátý srpen, rusáci obsadili redakci a vše, včetně originálů, spálili na dvorku. Třináct pokračování se zachovalo a na ty, ale i na mnohé další kresby vás zveme do Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou. Vernisáž výstavy je 6. 8. 2022 od 15 hodin a výstava potrvá do 31. 8. 2022. Těšíme se na vás!

  Ota Kmínek

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Vavřinec Zítra má svátek Zuzana


Petr Ulrych se narodil v Hradci Králové, Hana Ulrychová se narodila v Liberci, ale oba sourozenci patří k Brnu stejně neodmyslitelně jako třeba Jaromír Hnilička narozený v Bratislavě a nebo hukvaldský rodák Leoš Janáček, zmiňujeme-li brněnské osobnosti hudební, když máme i v Brně ten Rok české hudby.

Petr Ulrych měl v únoru sedmdesát, Hana se narodila v březnu roku 1949 a společně už hrají a zpívají neuvěřitelných padesát let. Připočteme-li k tomu ještě čtyřicet let od narození jejich skupiny Javory a pětileté výročí mladšího bratříčka Javory beatu, máme tady skutečně výročí jako Brno. Výročí, na které, myslím si, může být Brno pyšné a ze kterého se může radovat. A slavit může s Ulrychovými po celý rok.

Jubilejní koncerty začínají 16. března v Mahenově divadle v Brně a pokračují po celé republice. Nabízejí možnost poslechnout si to podstatné z padesátileté hudební historie sourozenců. Od beatových začátků až k nejnovějším písničkám. Javory i Javory beat budou samozřejmě u toho.

Pódiová setkání s legendární sourozeneckou dvojicí a jejich kapelami jsou ale jen jednou z priorit celoročního projektu, jehož součástí je ještě vydání jubilejního trojCD u společnosti Supraphon – vychází 7. března – a publikace obsahující písně včetně notových záznamů, vzpomínky a glosy mapující společné muzikantské působení Hany a Petra od roku 1964 do současnosti. Název jednotlivých aktivit i celého projektu je příznačný – Půlstoletí. 

 

Na památném snímku Svatoslava Fialy jsou Hana a Petr na začátku své úspěšné dráhy.

Těšme se tedy na Petrovy písničky, z nichž mnohé již zlidověly, a Hančin zpěv – a jistě i jejich nezaměnitelný dvojhlas. Stále nás těší, dojímají i povzbuzují. Myslím, že v několika poetických větách, které jsou sestaveny z názvů téměř dvou desítek písní, je podstata jejich hudebního poselství

S díky za každé nové ráno zvou každodenně ke své jízdě králů. A my při ní můžeme jen sedět a tiše poslouchat jejich příběh o naději i smíření a cítit při tom vůni bylinek, rozmarýnu, trávy i javorů jako kdysi před léty. A snažit se porozumět  zvláštnímu znamení: pojďte a poleťte!  A naslouchat jejich modlitbě. Jejich tichému hlasu, který zní jako zvon…

Vladimír Koudelka

Foto Igor Zehl a Svaťa Fiala (čb foto)

 

Foto Igor Zehl

 

 

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

8237380

Melanž

 • Letní lidé Františka Dostála

  21. července 2022 oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...  
 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz