Dnes má svátek Ivo Zítra má svátek Zbyšek


Bigbítová legenda Pavel Váně dnes slaví pětašedesátku.

Je radost ho potkat. Usměvavý, optimistický, plný energie a nápadů. Zpěvák, kytarista, skladatel, aranžér a hudební producent Pavel Váně, jeden z významných průkopníků brněnského bigbítu.  

Začínal v letech 1964–66 v amatérských skupinách Beatmongers a Fellows, poté hrál ve skupině Synkopy 61, s nimiž nazpíval mimo jiné legendární nahrávku Válka je vůl. V roce 1968 se stal spoluzakladatelem skupiny The Progress Organization, se kterou nahrál skvělou desku Barnodaj.

 

Progres Organization - zleva: Pavel Váně, Emanuel Sideridis, Jan Sochor, Zdeněk Kluka

Vystupoval s bratislavským souborem Collegium Musicum, s Atlantisem nebo se skupinou Jana Sochora. V roce 1978 se Zdeňkem Klukou a Pavlem Pelcem složil a se skupinou Progres 2 nahrál a jevištně uvedl rockovou operu Dialog s vesmírem. Pak přišel Bronz, VKV, Bowle...

S folkovými sestavami k nimž se paralelně uchýlil zejména v období tažení proti rocku se dostal i k hraní v jiném prostředí a pro úplně jiné publikum. Svůj akustický bigbítek si zahrál třeba na slavném Folkovém kolotoči v Ostravě nebo na Portě v Plzni. I když si tam připadal trochu jako mimozemšťan, byla to zajímavá zkušenost.

 

Trio Bowle - zleva Jiří Vondrák, Pavel Váně, Richard Lašek

Pavel Váně stále hraje v různých sestavách a jejich vyprodané koncerty navštěvuje již třetí generace posluchačů. Svou celoživotní existenci s hudbou a především bigbítem shrnul krátce slovy: "Můj profesní život plný drobných šikan a zásahů režimu je typickým příběhem tisíců podobných osudů. Já nebyl žádný disident. A ta svoboda, s níž jsem si vlastně dělal jen muziku, a co jsem chtěl, je při zpětném pohledu největší štěstí, které mne mohlo potkat."

 

 

Pavel Váně v pořadu Krásný ztráty z 26. října 2013 na tomto odkazu:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096002521-krasny-ztraty/213562250500026/?kvalita=vysoka

 

Foto: archiv

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

9623790

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz