Vzkazy

 • Konec upírů na Rusi

  Pamětníci, vzpomínáte na komunistický (jak jinak v šedesátých) časopis Svět sovětů? Remitenda tohoto plátku činila asi 95%. Dokud, na žádost jistého soudruha, nebyli povoláni pan Jiří Winter - Neprakta a pan Miloš Švandrlík, aby se pokusili s časopisem něco udělat. Udělali. Změnili název na S 36, tedy Svět sovětů 36 stránek, no SS by ani koncem šedesátých neprošlo, a na poslední straně obálky začali publikovat komiks (tehdy "kreslený seriál") Konec upírů na Rusi. Remitenda klesla k 10%. A pak přišel jednadvacátý srpen, rusáci obsadili redakci a vše, včetně originálů, spálili na dvorku. Třináct pokračování se zachovalo a na ty, ale i na mnohé další kresby vás zveme do Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou. Vernisáž výstavy je 6. 8. 2022 od 15 hodin a výstava potrvá do 31. 8. 2022. Těšíme se na vás!

  Ota Kmínek

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Vavřinec Zítra má svátek Zuzana


Bigbítová legenda Pavel Váně dnes slaví pětašedesátku.

Je radost ho potkat. Usměvavý, optimistický, plný energie a nápadů. Zpěvák, kytarista, skladatel, aranžér a hudební producent Pavel Váně, jeden z významných průkopníků brněnského bigbítu.  

Začínal v letech 1964–66 v amatérských skupinách Beatmongers a Fellows, poté hrál ve skupině Synkopy 61, s nimiž nazpíval mimo jiné legendární nahrávku Válka je vůl. V roce 1968 se stal spoluzakladatelem skupiny The Progress Organization, se kterou nahrál skvělou desku Barnodaj.

 

Progres Organization - zleva: Pavel Váně, Emanuel Sideridis, Jan Sochor, Zdeněk Kluka

Vystupoval s bratislavským souborem Collegium Musicum, s Atlantisem nebo se skupinou Jana Sochora. V roce 1978 se Zdeňkem Klukou a Pavlem Pelcem složil a se skupinou Progres 2 nahrál a jevištně uvedl rockovou operu Dialog s vesmírem. Pak přišel Bronz, VKV, Bowle...

S folkovými sestavami k nimž se paralelně uchýlil zejména v období tažení proti rocku se dostal i k hraní v jiném prostředí a pro úplně jiné publikum. Svůj akustický bigbítek si zahrál třeba na slavném Folkovém kolotoči v Ostravě nebo na Portě v Plzni. I když si tam připadal trochu jako mimozemšťan, byla to zajímavá zkušenost.

 

Trio Bowle - zleva Jiří Vondrák, Pavel Váně, Richard Lašek

Pavel Váně stále hraje v různých sestavách a jejich vyprodané koncerty navštěvuje již třetí generace posluchačů. Svou celoživotní existenci s hudbou a především bigbítem shrnul krátce slovy: "Můj profesní život plný drobných šikan a zásahů režimu je typickým příběhem tisíců podobných osudů. Já nebyl žádný disident. A ta svoboda, s níž jsem si vlastně dělal jen muziku, a co jsem chtěl, je při zpětném pohledu největší štěstí, které mne mohlo potkat."

 

 

Pavel Váně v pořadu Krásný ztráty z 26. října 2013 na tomto odkazu:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096002521-krasny-ztraty/213562250500026/?kvalita=vysoka

 

Foto: archiv

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

8237393

Melanž

 • Letní lidé Františka Dostála

  21. července 2022 oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...  
 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz