Vzkazy

 • Konec upírů na Rusi

  Pamětníci, vzpomínáte na komunistický (jak jinak v šedesátých) časopis Svět sovětů? Remitenda tohoto plátku činila asi 95%. Dokud, na žádost jistého soudruha, nebyli povoláni pan Jiří Winter - Neprakta a pan Miloš Švandrlík, aby se pokusili s časopisem něco udělat. Udělali. Změnili název na S 36, tedy Svět sovětů 36 stránek, no SS by ani koncem šedesátých neprošlo, a na poslední straně obálky začali publikovat komiks (tehdy "kreslený seriál") Konec upírů na Rusi. Remitenda klesla k 10%. A pak přišel jednadvacátý srpen, rusáci obsadili redakci a vše, včetně originálů, spálili na dvorku. Třináct pokračování se zachovalo a na ty, ale i na mnohé další kresby vás zveme do Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou. Vernisáž výstavy je 6. 8. 2022 od 15 hodin a výstava potrvá do 31. 8. 2022. Těšíme se na vás!

  Ota Kmínek

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Vavřinec Zítra má svátek Zuzana

Jiří Smrž má své kořeny v jihočeském Písku. Nicméně jeho Kořeny si můžete zakoupit prostřednictvím e-shopů kdekoliv v republice. Jde totiž o název nového alba, které vyšlo v listopadu v nakladatelství Galén.

V minulých dnech bylo pokřtěno v pražském klubu Kaštan a v Brně na Leitnerce, další dva křty se odehrají ještě v lednu, a to 23. 1. 2014 v 19:30 v klubu Horká vana v Českých Budějovicích a 24. 1. 2014 v 19:30 v kavárně U Vavřiny v Písku.

Na CD se čekalo dlouhé roky, předešlé album Poslední láska vyšlo v roce 2005 – a získalo žánrového Anděla v kategorii Folk a Country. Poté hned začala příprava toho dalšího a už v roce 2007 proběhl výběr skladeb, různé okolnosti však zapříčinily zdržení. Nyní jsou Kořeny tady a opravdu je co poslouchat. Křest v Brně jsem také navštívila, můžu tedy podat pár postřehů ke koncertu i vydané desce.

Jiří Smrž není zpěvákem pro davy, jeho písně jsou naléhavé a k hlubšímu zamyšlení, lidé si k nim musí najít cestu. Tu cestu do klubu Leitnerova našla jen hrstka posluchačů, ale zážitek večera to v ničem nezmenšilo. Ti, kdo dorazili, věděli, co chtějí slyšet, ostatní možná netuší, oč přicházejí.

 


 Hlavní protagonista večera Jiří Smrž

Bohužel pár z avizovaných hostů nedorazilo. Nejvíce mě mrzí právě kytarista Jiří Kovář, který dal albu plnější zvuk a tvář. Jiří Smrž tak opět vystoupil jen jako osamělý písničkář s kytarou. Hloubce výpovědi jeho písní to v ničem neubralo, ovšem majitelé desky budou příjemně překvapeni pestrostí zvuku, na kterém se podílela spousta hostů.

Jiří Smrž zahájil trojicí písní (Pro Eržiku a Kde je král z nového alba, Seňor Escóbar na vydání teprve čeká) a pozval prvního hosta. Dagmar Voňková na křtu nemohla chybět, už křtila i Jiřího dceru Kateřinku. Typicky něžně tiché písně vyslechli přítomní téměř bez dechu. Veselou Vrť se, prute, vrť vystřídala Duhou a poté vzdušně štebetavá ptačí Voliéra, Hostina a nakonec instrumentálka bez názvu. Interpretka zpěv umocňuje zvláštními výrazovými prostředky, hra na kytaru s propletenými dvěma smyčci rozhodně nepatří k běžným.

 

Dagmar Voňková

Původně byl křest plánován až po přestávce, ale kouzlem okamžiku se rozvrh změnil.  „Křtitelé“, jak kmotry poeticky autor pojmenoval, se dostavili na pódium (výskokem, ač bylo možno oběhnout vstup na pódium jinými dveřmi), aby naprosto netradičně, improvizovaně a imaginárně pokřtili desku ve jménu čtyř živlů. Robert Křesťan za oheň ve svých písních, Dáša Voňková za vzduch, který z její tvorby dýchá. Ta navíc pohotově poprosila všechny přítomné na jevišti i v hledišti, aby na CD požadovaný vzduch dýchli vlastním dechem. Zemi představovala skupina Žalozpěv, jmenovitě kapelník Jiří Nohel, který jako lesník je se zemí silně spjat. Kapela navíc s Jiřím Smržem úzce spolupracuje. Na podzim vydali také CD s názvem Nová úroda, na něm se Jiří Smrž podílel dvěma písněmi zcela a jednou napůl. Vodu pak představoval hudební redaktor radia Proglas Milan Tesař (pro mne zcela logicky, jde o křesťanské rádio a křest probíhá vodou). Ve skutečnosti se deska ničím nepolévala a zbylo na fantazii účinkujících, jak živly představí a znázorní. Opravdu kouzelný nápad, odpovídající naturelu Jiřího Smrže.

 

Křest CD Kořeny - zleva Jiří Smrž, Jakub Michálek, Aleš Tomek, v pozadí Jiří Nohel, v popředí Milan Tesař, Markéta Štouračová, Robert Křesťan, Dagmar Voňková

Po pauze hlavní protagonista večera představil ještě několik písní z nového alba (zazněly jak úvodní Otče noci a závěrečná titulní Kořeny, tak i možná nejsilnější Jack a já a má téměr osobní Silnice do noci) a vše zakončila zmíněná kapela Žalozpěv. Ta se představila s alternujícím basákem Jakubem Michálkem, jelikož domovský basák Petr Novotný hrál ten večer se svou domovskou kapelou Žalman  & spol. v Jihlavě. Následkem toho zazněly pouze čtyři písně (úvodní Buď laskavá, na které se podílel i Jiří Smrž, Mlčím, Sandy Denny a instrumentálka Mým pramenům). Přes dvě hodiny hudby uplynuly a s desátou večerní bylo nutno končit, jak praví místní předpis. Všichni odcházeli naplněni čímsi silným, tajemným a neuchopitelným. Ta atmosféra se nedá popsat, musí se prožít a procítit.

Nechci psát recenzi na CD, necítím se kompetentní. Mne osobně ale opravdu silně zaujalo a uchvátilo. Introvertní Jiří Smrž dokáže poslat do světa velmi silné výpovědi. Můj soukromý tip na dalšího Anděla. Deska je skvěle zpracovaná jak hudebně, k čemuž přispívá plejáda skvělých hostů, tak i graficky. Booklet s ilustracemi Vladimíra Boučka obsahuje nejen texty v češtině, ale i několik překladů do angličtiny, ukrajinštiny (Pro Eržiku), ba i arabštiny (Jack a já).  Stojí za to držet CD v ruce – a pochopitelně si je víckrát poslechnout, jeden poslech neumožní vstřebat vše.

Foto Lucia Nováková-Lucy

Foto týdne

Jste náš host číslo

8237327

Melanž

 • Letní lidé Františka Dostála

  21. července 2022 oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...  
 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz