Vzkazy

 • Konec upírů na Rusi

  Pamětníci, vzpomínáte na komunistický (jak jinak v šedesátých) časopis Svět sovětů? Remitenda tohoto plátku činila asi 95%. Dokud, na žádost jistého soudruha, nebyli povoláni pan Jiří Winter - Neprakta a pan Miloš Švandrlík, aby se pokusili s časopisem něco udělat. Udělali. Změnili název na S 36, tedy Svět sovětů 36 stránek, no SS by ani koncem šedesátých neprošlo, a na poslední straně obálky začali publikovat komiks (tehdy "kreslený seriál") Konec upírů na Rusi. Remitenda klesla k 10%. A pak přišel jednadvacátý srpen, rusáci obsadili redakci a vše, včetně originálů, spálili na dvorku. Třináct pokračování se zachovalo a na ty, ale i na mnohé další kresby vás zveme do Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou. Vernisáž výstavy je 6. 8. 2022 od 15 hodin a výstava potrvá do 31. 8. 2022. Těšíme se na vás!

  Ota Kmínek

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Vavřinec Zítra má svátek Zuzana

Od konce roku 1969 hraje skupina ve větším nástrojovém  a vokálním obsazení s tím, že odešel František Turek a sestavu doplnili zpěváci a  hudebníci od Mustangů - Zdeněk Skarlandt, Petr Třebický a Václav Vébr.

V roce 1972 se v Riegerových sadech, kde K.T.O. v letních měsících hráli až pro 1500 trampů, objevil Walda . Oslovil je, jestli by se nemohli spojit. Plácli si na to a od té doby s nimi zpívala i Olina (Olga Blechová -Matušková). Walda se rozhodl pro společné účinkování, přestože skupina K.T.O. měla v době normalizace zákaz vystupovat ve sdělovacích prostředcích. V roce 1974 přišel ještě bubeník Miloslav Žižka.

První LP desku kterou  K.T.O. natočili, poslala Melina Krausová, která pracovala na americké ambasádě, Country asociaci USA. Použila kurýrní diplomatické služby, protože jinak by se samozřejmě zásilka někde zatoulala, jak bylo za normalizace obvyklé. Toutéž cestou přišlo klukům pozvání na světový country festival do USA. Přes mnohé peripetie (viz historky) tam nakonec dojeli. Je třeba dodat, že se jednalo o manželku Ronalda Krause, autora mnoha našich hitů a přítelkyni, která byla velice často naší hostitelkou.  

 


Vláďa Morava, Petr Třebický, František Hacker, Václav Vébr, Zdeněk Skarlandt

Píše se rok  1975. K.T.O. je poprvé na festivalu v USA. V Grand Ole Opry měli šatnu s Billem Andersenem, americkou country hvězdou a moderátorem celé mezinárodní přehlídky, asi hlavně kvůli němu lidé přišli. K.T.O. zatím v šatně zkoušeli. Při zkoušce, tam přišlo asi 30 VIP hostů-amerických muzikantů. Ti byli pozvaní na prohlídku budovy, slyšeli jak zkouší a chtěli „eště“. Celý repertoár v angličtině už vyčerpali, takže začali hrát  české písničky. Dva z těchto 30 hudebníků měli české kořeny. Písničky se líbily, proto se rozhodli  členové pořádající  asociace, že na koncertě bude K.T.O. zpívat česky. To se klukům zprvu nelíbilo, neboť měli připravený svůj repertoár v angličtině, kterým se chtěli pochlubit. Situací byli zaskočeni. Ukázalo se však, že  tohle rozhodnutí bylo správné. Hostující kapely zpívaly okopírované americké úpravy, včetně totožných sól s originály. S českým repertoárem byli jiní, líbili se. Zdálo by se že hvězda vystoupala do výšin. Zvali je koncertovat i na jiná pódia..

U nás se o tom v novinách ani v jinde vůbec nemluvilo. Na jedné straně je vrchnost pustila do Ameriky, ale na druhé straně se o K.T.O. a jeho úspěchu za oceánem nesmělo doma psát. Takže se o tom dozvěděli lidé z Hlasu Ameriky, za normalizace zvané Hlásné trouby imperializmu.  Přesto na  první zámořské turné vzpomínají jako na zázrak, který na misce vah převážil míru smůly a příkoří.  

Na festivalu v Nashville, TN , USA 1978, bylo vystoupení K.T.O. s Waldemarem a Olgou znovu velice úspěšné a pořadatelé přidali dokonce samostatné vystoupení v americkém country klubu. Znovu za námi přišel Bill Monroe a pozval nás na velkou přehlídku předních amerických kapel, kde jsme opět vystupovali jako jediný tým, který nepochází z Ameriky. Bylo to obrovské vyznamenání zahrát si opět s americkou špičkou.  Další účast na festivalu v Nashville v roce 1980,  poslední 1983 bylo bez Vládi Moravy, který nejprve odešel z K.T.O. a v  roce 1981 odešel z republiky.

Množící se omezení Waldu a Olgu natolik otrávily, že se rozhodli nevrátit se zpět z dovolené v USA.

(Ukázka z knihy Daniely Vackové Padesátka s překážkami, KTO 1963-2013)

Foto: archiv Daniely Vackové a KTO

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

8237378

Melanž

 • Letní lidé Františka Dostála

  21. července 2022 oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...  
 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz