Vzkazy

 • Konec upírů na Rusi

  Pamětníci, vzpomínáte na komunistický (jak jinak v šedesátých) časopis Svět sovětů? Remitenda tohoto plátku činila asi 95%. Dokud, na žádost jistého soudruha, nebyli povoláni pan Jiří Winter - Neprakta a pan Miloš Švandrlík, aby se pokusili s časopisem něco udělat. Udělali. Změnili název na S 36, tedy Svět sovětů 36 stránek, no SS by ani koncem šedesátých neprošlo, a na poslední straně obálky začali publikovat komiks (tehdy "kreslený seriál") Konec upírů na Rusi. Remitenda klesla k 10%. A pak přišel jednadvacátý srpen, rusáci obsadili redakci a vše, včetně originálů, spálili na dvorku. Třináct pokračování se zachovalo a na ty, ale i na mnohé další kresby vás zveme do Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou. Vernisáž výstavy je 6. 8. 2022 od 15 hodin a výstava potrvá do 31. 8. 2022. Těšíme se na vás!

  Ota Kmínek

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Vavřinec Zítra má svátek Zuzana

Původní trio KTO ze 60.let minulého století. Zleva Vláďa Morava,Franta Turek, Franta Hacker.

Pár lidem se možná zprvu nezdálo, že dělají jen v triu (dvě kytary a banjo), ale kluci si své písničky upravovali pro sebe. Franta a Vláďa hráli na kytary a zpívali. Turek hrál banjo, které si sám navrhl a stavěl mu ho houslařský mistr Přemysl Špidlen, soused vedle kterého Franta v Jungmance bydlel. Jejich muzika měla jakoby jiný, nový „šmak“. Prostě byli jinačejší.

George Formby, slavný banjista a herec, byl pro Frantu Turka vzorem. I on hrál na ukulele banjo, také natočil moře filmů. Ale Turek to podle všech uměl mnohem lépe než George Formby. Banjo je poměrně těžký hudební nástroj, když ho máš na řemenu a visí ti přes ramena. Jaká to ale musí být váha při držení loktem, jak to dělal Turek! Banjo si nepřetržitě nadhazoval, aby mu neklouzalo a vypadal při tom tak trochu, jako když hraje hrbáč. Bylo to i trochu naschvál. Byl to Turek. Trochu naschválník.

Příklad: když mu přinesli v restauraci kafe s kostkou cukru, zabalenou po vzoru první republiky do ozdobného papírku, hodil cukr i s papírkem do kávy, zamíchal a pak ostentativně lovil papírek v kávě a odhazoval okatě na stůl. Všichni z něj ale byli paf, byl to opravdu od Boha nadaný muzikant. Cítili s Frantou a Láďou muziku společně. Začali je zvát, byli jen tři a všude se vešli, a hlavně na tak malý soubor, na tak malé obsazení, nadělali hodně muziky. A tak se stali v polovině šedesátých let součástí mnoha pořadů, kde účinkovali ti nejznámější herci nebo zpěváci. Mnozí ortodoxní starotrampové dodnes říkají - K.T.O. je samozřejmě naše „jednička“, ale na trio se nedá zapomenout!

 

Trio KTO po padesáti letech ve složení, v kterém vystoupilo na jubilejním koncertu v pražské Lucerně. Zleva v zámoří žijící Vláďa Morava a v Praze žijící Ivan Mládek a Franta Hacker.

Tak jak jdou za sebou roky zlé a pak přicházejí léta dobré. Byl začátek let šedesátých, doba uvolnění. Odešla válka, zapomínalo se na krutá léta padesátá, znárodňovalo se už jen v malém a víceméně potichu. Straníci už nebyli ti, co vedli veřejné procesy, změnili se ve strýčky, kteří se snaží chápat. Lidem se chtělo konečně žít, konečně bavit se. Konečně si užívat svobody. Přicházela nová hudba, začínaly nové malé scény. Objevil se kečup a hranolky. Vše začalo chutnat nově. „Smělo se“!

My Češi to máme uděláno v hlavě tak, že se semkneme jen tehdy, když jsme ve srabu, nebo máme-li společného nepřítele. Válka i léta padesátá stmelila určitý druh lidí k sobě. Ten druh, který chtěl ještě věřit. Který chtěl už zase věřit.

(Ukázka z knihy Daniely Vackové Padesátka s překážkami, KTO 1963-2013)

 

Foto: archiv Daniely Vackové a KTO

Foto týdne

Jste náš host číslo

8237364

Melanž

 • Letní lidé Františka Dostála

  21. července 2022 oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...  
 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz