Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Michaela Zítra má svátek Vendelín


Narodil se 18.října 1963 - frontman skupiny Buty, skladatel, zpěvák, kytarista, spisovatel, textař a herec Radek Pastrňák. Jak zpíval v autobiografické písni, vyšel ze školy, potom z průmyslovky (stavební v Ostravě), šel na vojnu a pak chvíli pracoval (na stavbě, rozvážel potraviny, dělal topiče a hlídače parkoviště). To už s Richardem Kroczkem ml. Založil skupinu U238 a později i Buty.

Od roku 1987 hrál v doprovodné skupině Marie Rottrové, později s AG Flekem (i s Richardem Krozckem a klávesistou But Milanem Nytrou, pozn. red.) kde ale bylo asi vedle Vlasty Redla pro takovou osobnost dost těsno. Nicméně byla to silná sestava a dobré nahrávky. První deska But Pískej si, pískej (1992) dost prošuměla, i mnohý kritik nad ní zívl. V roce 1994 vydali druhou (Ppoommaalluu) a zároveň jeho hudba zazněla ve filmu Jana Svěráka Jízda, v němž sehrál i jednu ze tří hlavních rolí.

 

 

A najednou tu byl úspěch jak hrom. Následovalo slavné období But s alby: Dřevo (1995), Rastakayakwanna (1997), Kapradí (1999), završené dvojCD Kosmotour (2000). Z alb bylo patrno, že se Radek a ostatní muzikanti dobře baví, postmodernisticky citují, hrají si s všelijakými klišé, ale především jim to dobře šlape.

 

 

Přišlo mi ale, že jakousi vrtkavostí módy a nešťastným marketinkem pak věhlas But poněkud pohasl (album Normale originálně pracující s romskými vlivy v roce 2001). Kapela přesto funguje, hraje stále dobře a stále se baví (2CD Butykvariát, 2003, CD Votom 2006, loni přidali album Duperele).

Možná to je i tím, že Radek moc na pilu netlačí, má i spoustu dalších zájmů a projektů. Každopádně, pokud ho bude kumšt bavit, jistě pobaví i nás.

 

 

Foto buty.cz a okolotrebone.cz

    

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6689585

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz