Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Jarmil Zítra má svátek Tamara

Rockový historik a recenzent Petr Gratias ohodnotil nové album Znovu Martina Kratochvíla a jeho spoluhráčů na internetovém serveru Progboard.com pěti hvězdičkami. Rozsáhlou recenzi uvádí: „Zní to neuvěřitelně, ale dlouhých osmadvacet let trvalo, než Martin Kratochvíl a jeho Jazz Q připravili na trh nové album. Dlouhá doba k tomu, aby mnozí zapomněli, mohla být ale téměř třicet let živena nadějí, že tahle umělecké persona ještě nemohla zdaleka říci svoje poslední slovo…

A tak jsem se dočkal, stejně jako ti ostatní, kteří v sedmdesátých a první polovině osmdesátých let s velkou vervou navštěvovali koncerty Jazz Q a vychutnávali si tehdy ony imaginární ostrůvky svobody, které jejich hudba vytvářela v nedozírném totalitním moři… Moje vybičovaná zvědavost se proto s netajenou zvědavostí dostává k premiérovému poslechu…“

     Posuďte sami. Videosnímek ze studia Budíkov, jež na samém začátku 90. let založil, nám poslal sám Martin Kratochvíl. Doktor filozofie, první český stipendista na slavné Berklee School, ještě před Listopadem na základě nového družstevního zákona zakladatel Bontonu, později zábavního impéria postupně Martinovými nástupci rozprodávaného jiným, s Michaelem Kocábem tvůrce investičního fondu… Ale i cestovatel s příklonem k buddhismu, filmař. Zakladatel prvního klubu milionářů Golem, jenž funguje dodnes, je trochu omšelý a nevím, kolik ze stávajících členů se mezi milionáři opravdu udrželo. S Janem Krůtou a Bontonem producent prvního českého soukromého filmu Tankový prapor, který vznikl ještě v době platnosti Benešova dekretu o znárodnění čs. kinematografie, tedy nelegálně. Jak nedávno vzpomínal na našich stránkách Honza Krůta, denní práce se musely ukrývat na tajných místech, aby nebyly policií zabaveny. I tento film přispěl k tomu, že český filmový trh je svobodný, což ale samo o sobě zase taková výhra není. Nikdy dříve se totiž netočilo tolik zbytečných filmů, na něž nikdo nechodí.

     Pozoruhodná osobnost Martin Kratochvíl. Obnovenému Jazz Q to opravdu hraje. Je to ohňostroj muziky s organickými gejzíry sólových breaků. Nepouštějte tu hudbu muzikantům z Divokýho Billa, podlehli by trvalým depresím. Když si ji ale poslechnete sami, poctíte radost z hudby. Radost ze života, v němž má místo tak krásná hudba. A tak to s Martinem bylo odjakživa.

Jazz Q na albu Znovu:

MARTIN KRATOCHVÍL: elektrické piano Fender-Rhodes, Mini Moog synthesizer, klavír, elektrické smyčce
ZDENĚK FIŠER: elektrická kytara
PŘEMYSL FAUKNER: bezpražcová baskytara, slap
VAJCO DECZI: bicí nástroje

IMRAM MUSA ZANGI: percussion (jako host)

 

 

 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6432064

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz