Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Jarmil Zítra má svátek Tamara

Giant Mountains Band sází na další cestu

Deset let není sice tak příliš dlouhá doba, ale v životě kapely se jedná už o slušný časový úsek, a tak není divu, že českobudějovická bluegrassová skupina The Giant Mountains Band hodlá tohle kulaté výročí své existence jak se patří oslavit. Především tedy jubilejním koncertem, který se uskuteční v sobotu 4. května od 19 hodin na Malé scéně DK Metropol v domovském městě kapely.

Hlavními gratulanty budou dvě kapely, s nimiž se GMB setkává na mezinárodních hudebních akcích a které se také objeví v programu výročního koncertování. Je to holandská skupina Holy Water a česká G-Runs´n Roses, která stojí v čele evropské bluegrassové špičky. V rámci koncertu bude rovněž pokřtěno první album z produkce The Giant Mountains Band a jako bonus premiérově představí své nové CD také G-Runs´n Roses.

Vraťme se ale o deset let zpátky, na samý začátek vzniku kapely, která si zvolila dlouhý název The Giant Mountains Band, s hodně volným českým překladem Krakonoška. Tehdy si ještě tahle skupinka ve složení Jan Kadlec, Jan Ondřich, Petr Poláček, Martin Vojna a Michal Hanuš hrála jen tak pro radost a o oficiálních vystoupeních neuvažovala. V průběhu času basistu Michala Hanuše vyměnil Jan Kašpar, kterého zase po nějaké době vystřídal Zdeněk Schwager. V další sestavě namísto MartinaVojny převzal banjo David „Pažout“ Kažimír a skončil mandolínista Jan Ondřich. Mandolíny se o něco později chopil americký hudebník Lucien G. Holmes, který velice výrazně ovlivnil sound kapely i její repertoár, v současnosti z velké části autorský. Poslední změnou byl pak příchod basisty Petra Zbořila namísto Z.Schwagera. Současné uskupení J.Kadlec (housle), P.Poláček (kytara), David „Pažout“ Kažimír (banjo), Lucien G.Holmes (mandolína) a P.Zbořil (basa) funguje už zhruba šest roků a sbírá jeden úspěch za druhým.

Prvním povzbuzením po váhavém vstupu na pódium bylo vítězství na Portě v Jihlavě před devíti roky. Potom už se nabalovala další a další veřejná vystoupení a většina z nich popostrčila skupinu zase o stupínek výš na žebříčku popularity. Takovým výrazným posunem byla například účast na Banjo Jamboree v Čáslavi. Vavříny z této populární přehlídky katapultovaly kapelu do první ligy, k čemuž patřila i prezentace na festivalech ve Finsku, Holandsku, Rakousku či Francii. Právě ve Finsku, kam přijeli jako celkem neznámá skupina, se stali pro pořadatele i pro diváky nečekaným překvapením a žhavými favority pro další zahraniční pozvání. Velký úspěch zaznamenal GMB také u našich sousedů, na jednom z největších festivalů ve slovenské Horné Porube.

„Jinak máme takovou domovskou scénu v českobudějovickém Kabaretu U Váňů, skoro každý týden chodíme hrát do Country klubu v Mladém a rádi si zahrajeme jen tak pro dobrou náladu i někde v příjemné hospůdce. Dlouho dopředu ovšem plánujeme účast na akcích, jako je třeba Bluegrassový festival ve Velešíně, Novák-fest v Oldřichově u Písku, Bluegrass maraton v Borovanech u Tachova nebo srpnová přehlídka ve francouzském La Roche. Letos jsme mimo jiné také pozvaní jako hosti na Portu do Řevnic a teď v květnu budeme hrát ještě na městských slavnostech v Linci,“ vyjmenovává David Kažimír plány kapely, která je de facto jedinou českobudějovickou kapelu ve svém žánru. Snad i proto před časem rozběhnuté volné čtvrteční jamování U Kapličky ve Čtyřech Dvorech po pár měsících zaniklo.

Ono to není zrovna jednoduché skloubit vystupování a pravidelné zkoušení s rodinným životem, jak komentuje situaci Petr Zbořil: „Protože všichni v kapele jsou buď už ženatí nebo zadaní. Včetně Luciena. Ten se navíc odstěhoval do Prahy, kde dělal školu. Ačkoliv se v Praze oženil, rád by se zase vrátil do Českých Budějovic, ale tady nesežene vhodné místo a hlavně za takový plat, tak nezbývá než dojíždění.“

A Lucien je také hlavním hnacím motorem kapely, skládá hudbu i texty a neustále zásobuje skupinu novými věcmi. V minulosti vzniklo díky Davidovi Kažimírovi i pár textů v češtině, ale naprostou většinu repertoáru tvoří věci z Lucienovy dílny, sem tam prostřídané osvědčenými skladbami převzatými, které si publikum žádá. Přes struny kapely tak prošly už víc než dvě stovky písní, i když aktuální živý repertoár se nyní soustřeďuje zhruba na padesátku těch nejfrekventovanějších.

Takže při jubilejním koncertu počítá kapela v první polovině s retro programem, ve druhé části pak s věcmi novými, zařazenými i na křtěném albu s názvem Long Lonesome Road. To si budou moci posluchači na místě i zakoupit.

„Přáli bychom si, aby nám to vydrželo nejméně ještě dalších deset let. Ona totiž funguje taková pověra, že první vydání alba skupinu buď utvrdí, nebo se rozpadne. Tak doufáme, že my budeme ten první případ,“ uzavírá David Kažimír pozvání kapely na její výroční koncert.

 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6432022

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz