Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Teodor Zítra má svátek Nina

Vůbec se nelíbila svým spolužákům na střední škole Thomase Jeffersona. „Nehodila jsem se,“ vzpomíná. „Četla jsem jak divá knihy, malovala a nenadávala na negry.“ Měla nadváhu a uhry v obličeji.  Spolužáci se jí posmívali a ona poslouchala Bessie Smith a Leadbellyho. Nedokončila Texaskou universitu v Austinu. O něco později, když byla slavná, napsaly školní noviny: „Troufla si být odlišná.“

Myslím, že Janis na vybranou neměla, ona byla jiná a cítila v sobě talent. Ve své jinakosti snadno našla cestu k hippies, stala se symbolem hnutí květinových dětí, ale sama se spíš cítila beatnikem. Není to totéž.

Toužila po lásce, pořád se jí nemohla nasytit, celý život jí měla málo. Její matka Dorothy, matka dalších dvou dětí, později řekla: „když se jí nedostávalo pozornosti, byla smutná a nespokojená. Běžná empatie nestačila.“ Janis, ta nejškaredší studentka střední školy, které říkali zrůda nebo prase, toužila po uznání. Po pozornosti, po lásce.

Stala se královnou bílého soulu a rythm and blues. Za svůj krátký život natočila čtyři alba, to poslední, Pearl (1971), už vyšlo posmrtně.  Stalo se nejprodávanější deskou její kariéry, získalo jednu zlatou a čtyři platinové desky, devět týdnů se drželo na prvním místě hitparády. Posmrtně vyšlo nejméně osm kompilací.

Janis zemřela 4. října 1970 při natáčení Pearl v městě California blízko Los Angeles. Po návratu ze studia si dala jako vždy pár panáků v hotelovém baru a pak si šla do automatu koupit cigarety. Když ji druhý den našli, měla ty drobné nazpět pořád u sebe. Zemřela vlastně omylem – chemik jejího dealera byl ten den mimo město a nezkontroloval dávku pro Janis. Místo obvykle naředěného heroinu dostala padesátiprocentní extrakt. Bylo jí dvacet sedm let.

Popel Janis Joplin byl rozprášen do Tichého oceánu. Jednou z jejích posledních nahrávek bylo Happy Birthday k třicátým narozeninám Johna Lennona. John ho našel ve schránce o pár dnů později, to už Státy obletěla zpráva o tragické smrti Janis. Pro vnímavého Johna to byl pozdrav ze záhrobí.

Janis „Lyn“ Joplin přišla na svět 19. ledna 1943 v texaském Port Arthuru. Některé hlasy dodnes říkají, že taková zpěvačka se už nenarodí.

 

 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6694041

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz