Dnes má svátek Svatoslav Zítra má svátek Barbora

Včera náhle zemřel muzikant, zpěvák a talentovaný textař Dušan Vančura. Připomínáme ho textem k jeho 75 narozeninám, který pro Music Open napsal Dušanův dlouholetý souputník, kapelník Spirituál kvintetu, Jiří Tichota.


Ing. Dušan Vančura

(za svobodna Van Čura) se narodil - jak jméno ukazuje - na Podkarpatské Rusi dne 9. 12. 1937 v osadě, o níž obyvatelé tvrdili, že je to Už Górod. Od r. 1955 studoval v Praze Vysokou školu elektrotechnickou (obor štípání el. drátů a pájení-práce s kalafunou).

V té době začal navštěvovat pražský Vysokoškolský umělecký soubor. Když čtyři jeho členové založili v r.1960 Spirituál kvartet, založil Vančura konkurenční Antikvartet se stejným zaměřením. (Někteří historici se domnívají, že tento krok inspiroval pozdější komunistickou Antichartu). Vančurův Antikvartet a později Antikvintet se ovšem brzy stal zásobárnou náhradních zpěváků pro Spirituál kvintet: Nejprve přeběhl basista Oldřich Ortinský, později na čas Vlastík Marhoul a někdy v letech 1966-7 došlo i na samotného Vančuru.

Protože měl ze studia praxi s kalafunou, byl přijat s podmínkou, že si opatří kontrabas a bude na něj hrát. Tak se stal nehlídaný kontrabas Vysokoškolského souboru majetkem Spirituál kvintetu. Oficiálním členem Spirituál kvintetu (s kterým již předtím občas zaskakoval) se Dušan stal koncem šedesátých let v sestavě s Jarkou Hadrabovou, Honzou Thorovským, Karlem Zichem, Oldřichem Ortinským a Jiřím Tichotou.

Brzy se ukázalo, že Dušanův příchod byl pro Spirituál kvintet významným přínosem - od prvních časů spolupráce se podílel na výběru písní, které často opatřoval velmi pěknými texty, zručně aranžoval, a na koncertech se slovně podílel na prezentaci skupiny. Po odchodu Karla Zicha, který vyvolal spolupráci s bratry Nedvědy, přizval Honza Nedvěd Vančuru i k uvádění koncertů Brontosaurů.

V repertoáru SK je stopa Dušanovy spolupráce jasně patrná a písničky jako Batalion, Žízeň, Mlýny, Až se k nám právo vrátí, Třešničky, Bim bam, Poutník a dívka, Válka růží, Nezaprodám duši svou, Trh ve Scarborough, mnoho renesančních nápěvů s jeho texty atd. atd. si posluchači právem zamilovali.

Na stará kolena se Dušanovi z podkarpatských pralesů zastesklo po divočině a poslední roky proto žije v jihočeském Mirochově. Odtud téměř denně vyráží na koncerty, zkoušky, dobročinné akce. Když my ostatní dorazíme ve dvě hodiny v noci z Ostravska konečně do Prahy, vždy si říkáme - "A teď Dušan sedne do auta a vyrazí na rakouské hranice". Tak mu přejeme, ať mu ta energie ještě dlouho vydrží, nebo ať si aspoň konečně koupí pořádné auto!

Foto: František Heřman

Foto týdne

Jste náš host číslo

9296603

Melanž

 • Antihybrid v Ratajích nad Sázavou

  Přijměte srdečné pozvání na unikátní výstavu karikaturistů z celého světa nazvanou Antihybrid, jejíž vernisáž se koná v sobotu, 7. října v galerii Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

  Vstup je zdarma, navíc každý účastník dostane na přípitek skleničku bílého. 

  Výstava s názvem Antihybrid je kolekcí nejrůznějších pohledů karikaturistů z ces názvem Antihybrid lého světa na současnost. Soutěž vyhlásila a realizovala prešovská agentura PRERAG s podporou zemí V4. Vůdčí osobností této celosvětové akce je pan Peter Rázus z Prešova se svým kolektivem. Obesláni byli autoří doslova od Nového Zélandu po Kanadu a Aljašku proti směru otáčení zeměkoule.

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz