Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Xenie Zítra má svátek René


Včera náhle zemřel muzikant, zpěvák a talentovaný textař Dušan Vančura. Připomínáme ho textem k jeho 75 narozeninám, který pro Music Open napsal Dušanův dlouholetý souputník, kapelník Spirituál kvintetu, Jiří Tichota.


Ing. Dušan Vančura

(za svobodna Van Čura) se narodil - jak jméno ukazuje - na Podkarpatské Rusi dne 9. 12. 1937 v osadě, o níž obyvatelé tvrdili, že je to Už Górod. Od r. 1955 studoval v Praze Vysokou školu elektrotechnickou (obor štípání el. drátů a pájení-práce s kalafunou).

V té době začal navštěvovat pražský Vysokoškolský umělecký soubor. Když čtyři jeho členové založili v r.1960 Spirituál kvartet, založil Vančura konkurenční Antikvartet se stejným zaměřením. (Někteří historici se domnívají, že tento krok inspiroval pozdější komunistickou Antichartu). Vančurův Antikvartet a později Antikvintet se ovšem brzy stal zásobárnou náhradních zpěváků pro Spirituál kvintet: Nejprve přeběhl basista Oldřich Ortinský, později na čas Vlastík Marhoul a někdy v letech 1966-7 došlo i na samotného Vančuru.

Protože měl ze studia praxi s kalafunou, byl přijat s podmínkou, že si opatří kontrabas a bude na něj hrát. Tak se stal nehlídaný kontrabas Vysokoškolského souboru majetkem Spirituál kvintetu. Oficiálním členem Spirituál kvintetu (s kterým již předtím občas zaskakoval) se Dušan stal koncem šedesátých let v sestavě s Jarkou Hadrabovou, Honzou Thorovským, Karlem Zichem, Oldřichem Ortinským a Jiřím Tichotou.

Brzy se ukázalo, že Dušanův příchod byl pro Spirituál kvintet významným přínosem - od prvních časů spolupráce se podílel na výběru písní, které často opatřoval velmi pěknými texty, zručně aranžoval, a na koncertech se slovně podílel na prezentaci skupiny. Po odchodu Karla Zicha, který vyvolal spolupráci s bratry Nedvědy, přizval Honza Nedvěd Vančuru i k uvádění koncertů Brontosaurů.

V repertoáru SK je stopa Dušanovy spolupráce jasně patrná a písničky jako Batalion, Žízeň, Mlýny, Až se k nám právo vrátí, Třešničky, Bim bam, Poutník a dívka, Válka růží, Nezaprodám duši svou, Trh ve Scarborough, mnoho renesančních nápěvů s jeho texty atd. atd. si posluchači právem zamilovali.

Na stará kolena se Dušanovi z podkarpatských pralesů zastesklo po divočině a poslední roky proto žije v jihočeském Mirochově. Odtud téměř denně vyráží na koncerty, zkoušky, dobročinné akce. Když my ostatní dorazíme ve dvě hodiny v noci z Ostravska konečně do Prahy, vždy si říkáme - "A teď Dušan sedne do auta a vyrazí na rakouské hranice". Tak mu přejeme, ať mu ta energie ještě dlouho vydrží, nebo ať si aspoň konečně koupí pořádné auto!

Foto: František Heřman

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6741061

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz