Vzkazy

 • Bylinková krabička první pomoci

  Ačkoli máme zásoby různých chemických léků z lékáren, stejně tak účinné mohou být alternativní léky z bylin. Kuchyňská spíž nám tak může lecčím přispět, od obyčejně neobyčejného česneku, až po sušené bylinky. Pomoci nám mohou i různé oleje a extrakty ze speciálních prodejen.

   

  Měsíčkový krém

  Krém má antiseptické a protiplísňové účinky, používá se na různé řezné rány, odřeniny a suchou pokožku.

   

  Ptačincový krém

  Tento krém je jako dělaný při vytahování třísek. Používá se také na nežity, místa po bodnutí hmyzem, dále rovněž na zklidnění popálené pokožky, opařeniny a ekzémy.

   

  Česnek

  Potírání čerstvým stroužkem by mohlo pomoci akné a dalším pupínkům. Rozdrcený česnek se používá na vytažení kuřího oka. Vnitřně je vhodný při průduškových infekcích a zánětech pochvy.

   

  Med

  Med vytahuje hnis a jedovaté látky z ran. Při nachlazení je vhodný přidat do čaje, který nám nejenže příjemně osladí, ale i dokonce dodá potřebné vitamíny a další složky pro naše zotavení.

   

  Aloe pravá

  Používá se ke zklidnění menších popálenin, opařenin a také při popálení na slunci. K tomu je nápomocný hustý gel, který dostaneme po rozříznutí listu rostliny.

   

  Extrahovaný habr obecný

  Tento extrát se používá na menší popáleniny, spálení od slunce či k zástavě krvácení z ran. Jako zmražený zklidňuje místa po bodnutí hmyzem, křečové žíly a pohmožděniny.

   

  Levandulový olej

  Pokud nás bolí hlava, je dobré mít při ruce tento olej. Stačí, když si budeme s tímto olejem masírovat spánky a šíji. Migrény a úporné bolesti hlavy brzo odstoupí. Je vhodný i při popáleninách a odřeninách.

   

  Olej z kustovnice cizí

  Jeden z olejů, který má silné antiseptické a protiplísňové účinky. Použít jej tak můžeme na řezné rány, odřeniny a bradavice.

   

  Netřesk a okurka

  Vyluhováním lístků netřesku a oloupané salátové okurky získáme osvěžující pleťovou vodu, která je vhodná jako obklad na pokožku spálenou sluncem. Při horečně a zahleněných cestách dýchacích tuto vyluhovanou směs můžeme i pít. Nedoporučuje se však v těhotenství a při kojení.

   

  Sušené bylinky

  Mějte doma vždy při ruce směs různých usušených bylin, ze kterých můžete připravit nálevy. Ty nám pomohou při různých nemocech, očistách organismu a nepříjemných bolestech.

   

  Tablety z jilmu plavého

  Užíváme při poruchách trávení, gastritidě či žaludeční nevolnosti, uklidňuje žaludek a zmírňuje kapsle.

   

  Zázvor

  Tento přírodní všelék je vhodný pro zmírnění nevolností v těhotenství, vhodný je také při prevenci proti chřipce a dalším onemocněním.

   

  Cibule

  První pomocí při chřipce a nachlazení je cibule nakrájená s citronem a medem.

   

   

Dnes má svátek Adriana Zítra má svátek Ladislav

Před půl stoletím vrcholil rozchod nejslavnější skupiny světa

Konec minulého roku (1970, pozn. red. Music Open) dal jasnou odpověď na otázku, která už po mnoho měsíců trápila všechny fanoušky pop-music. Jaká je budoucnost Beatles? Různé nepotvrzené zprávy naznačovaly, že legendární anglická skupina je na rozpadnutí a skutečnost, že se čtyři „brouci“ neukázali již dlouhou dobu pohromadě, tyto zvěsti podporovala.

Na Silvestra minulého roku podal Paul McCartney žalobu u londýnského soudu, ve které požádal o formální zrušení partnerství čtyř hudebníků s tím, aby se budoucí příjmy skupiny dělily rovným dílem pro všechny. Že nejde jen o malé částky, dokazuje zpráva z Londýna, jež odhaduje současné příjmy firmy Beatles and Company na 17 milionů dolarů ročně. Formální krok k rozpadu skupiny byl učiněn, a tím zřejmě končí i čtrnáctileté přátelství čtyř chlapců z Liverpoolu, kteří obrátili svět vzhůru nohama a také ke štěstí a penězům přišli.

 

Setkali se poprvé před 14 lety a do světa pop music pronikli v roce 1963. Za sedm let spolupráce natočili desítky světových hitů, kterých se podle skromného odhadu prodalo na deskách 250 milionů kusů. V roce 1963 nebral ještě nikdo kapelu s legračním jménem a podivným zástřihem vlasů vážně. Jejich vystupování a svěží neotřelé skladby získaly zakrátko publikum a beatlemánie si mohla dobýt zeměkouli. V polovině šedesátých let Beatles patřili k této planetě stejně jako generál de Gaulle, Ho Či Min nebo anglická královna. Stali se pojmem, idolem, tvořili dějiny. Málokdo ovlivnil takovým způsobem život mládeže na západní polokouli jako Beatles a jejich hudba. Založili styl, jehož důsledky můžeme sledovat dodnes.

Paul McCartney, John Lennon, Ringo Starr a George Harrison se stačili oženit, mít potomky,opět se rozvést, natočit tři filmy ( Perný den, Pomoc a Nech to být), vydělat milióny, pobavit stamilióny a také zestárnout. Je jim již přes 28 let. Ztrátili nálepku nevinných teenagerů, nechali si narůst vousy, na jejich místo se vedrali jiní, jejichž zájem o hudbu právě Beatles vyvolali. Beatles ztratili také geniálního manažera Epsteina, který zemřel již v roce 1967. Jak se s odstupem doby zdá, byl to jeden z uzlových bodů jejich kariéry. Ztrátu manažera se na čas podařilo překonat, Beatles natočili ještě řadu velmi úspěšných desek, založili i vlastní produkční společnost The Apple, nicméně byla to právě Epsteinova smrt, jež předznamenala rozpad společenství.

 

Vloni v září navštívil reportér amerického magazinu Newsweek budovu firmy Apple v londýnské Savile Row. Na budově visela černá vlajka a na otázky o budoucnosti „brouků“ odpovídali zaměstnanci firmy „ bez komentáře“. Černá vlajka věštila rozchod skupiny, která už v té době byla spíše umělým, finančními důvody udržovaným kolektivem.Každý ze čtveřice měl již tehdy, i dlouho před tím, své vlastní zájmy. Paul McCartney vydal již v květnu 1970 svou vlastní desku a žil se svou ženou a dvěma dětmi na farmě ve Skotsku. George Harrison byl v Londýně a v novém apartmá připravoval svou novou desku , John Lennon, který také tvoří nezávisle na skupině, byl s Yoko v Los Angeles. Reportéři je několikrát viděli v blízkosti jakéhosi obskurního psychologa Janowa, jehož kniha „ První výkřik „ se stala na západě Spojených států bestsellerem. Jediný, kdo se v té době ještě staral o firmu, byl Ringo Starr. Pravidelně dojížděl ve svém mercedesu do sídla Apple a řídil obchodní záležitosti skupiny. Avšak i Ringo vydal svou samostatnou desku. Vyšla v Nashvillu ve Spojených státech ve středisku country a western hudby, kde měla velký úspěch.

Snaha o osamostatnění byla zřejmá tedy u každého ze čtyř Beatles. Zdá se však, že hlavním iniciátorem rozchodu byl přece jenom Paul. Se skupinou se postupně loučili jak John, tak Ringo, tak i George. Paul, který byl experty odjakživa považován za nejlepšího hudebníka čtyřky, vydal prohlášení nezávislosti loni v dubnu. Zpočátku to nikdo nebral dost vážně, a interview s Ringo Starrem tomu nasvědčuje. Také Ringo se zpočátku domníval,že i v Paulově případě jde jen o dočasný temperamentní výbuch, který musí přijít na každého, kdo žije dlouhá léta pohromadě se stejnými lidmi. Ringo doufal, že se vše urovná, jako v případech, kdy odešel on, George či John. Nestalo se tak , a v srpnu 1970 se objevil v populárním anglickém časopise Melody Maker v rubrice Poštovní schránka i dopis od Paula, ve kterém jednoznačným „ Ne“ odpovídá na otázku, zda se Beatles dají ještě někdy dohromady. Pod jeho podpisem se objevila malá kresbička, na které Paul znázornil smějící se obličej. Byl to úsměv, jehož význam byl pochopen v plné míře až v prosinci.

 

 

Rozpad Beatles oznámil Daily Mirror na titulní straně v pátek 10.4.1970

Současně s oznámením z Londýna, že Beatles mají přestat i právně existovat , přišla zpráva ze Spojených států, která dává najevo, že se skupina nerozchází zrovna v nejlepším. John Lennon v rozhovoru s časopisem Rolling Stones, který natočil na magnetofonový pásek počátkem prosince a zveřejnil v den, kdy v Londýně Paul předstoupil před soud, říká, že to byl on, kdo první definitivně opustil skupinu. Prohlásil doslova, že stejně jako ostatní členové skupiny „měl plné zuby být stále ve stínu Paula“. Obvinil Paula Mc Cartneye, že po smrti Epsteina „ chtěl strhnout vládu nad skupinou na sebe“.

Nejzávažnější však jsou v Lennonově interview pasáže o životě Beatles v dobách jejich největší slávy. John Lennon prohlašuje, že celá skupina pořádala při zájezdech sexuální orgie a užívala těžké drogy. Lennon říká doslova „ zájezdy Beatles se podobaly Felliniho filmu Satyricon“. Sám se přiznává, že užíval léta heroin. Redaktor časopisu se Lennona zeptal, proč tyto skutečnosti neuvedl v autobiografii o Beatles, která vyšla. John se vymluvil na manželky, „ jejichž citů by se pravda velmi dotkla.“

 

Na všech výrocích Johna Lennona je nejzajímavější právě skutečnost, že veřejnost o podobných poklescích legendárních zpěváků nic nevěděla. Dojem, který Beatles dělali, byl právě opačný a často se o nich dokonce v tisku psalo, že právě jenom díky klidnému rodinnému životu se čtveřice udržela takovou dobu na vrcholu popularity. Smrt manažera skupiny Epsteina byla sice jedním signálem o tom, že ve skupině není něco v pořádku – Epstein zemřel pravděpodobně tím, že si vzal větší dávku drogy, než bylo únosné , o čemž se už před třemi roky psalo. Ale později se objevily i jiné důvody smrti, které tvrzení části tisku přehlušily ( nešťastná náhoda s léky či sebevražda).

Jedna legenda tedy končí, i když v srdcích fanoušků bude existovat i nadále. Rodí se legenda nová, podstatně odlišná od té, kterou jsme znali my a většina našich čtenářů. Při „ praní špinavého prádla“ se jistě dozvíme řadu nových skutečností. V jejich světle se pravděpodobně objeví Beatles v poněkud jiné podobě. Odhalí se pozadí výroby idolů miliónů, hvězd filmového plátna a obrázkových časopisů, jimž k prosazení nestačí jen jejich umění. Fantastická mašinerie manažerů, disc-jockeyů a novinářů určuje „ image“ – obraz hrdinů moderní doby. Idol je vyráběn pro určité vrstvy, a Beatles zpívali jak pro beatniky, tak pro britskou královnu, která jim udělila Řád Britského imperia. Ale již tehdy si v Buckinghamském paláci „ kluci z Liverpoolu“ odskočili na záchod, aby si mohli dát zakázaného šluka z marihuanové cigarety. Život a představa se, jak vidět, často liší. Hudba a skladby Beatles budou bavit dál. I když ty nejnovější budou podepsány jen jedním jménem z těch čtyř.

Aleš Benda, Mladý svět 5/1971

 

 

Poslední společné živé vystoupení Beatles

Foto týdne

Jste náš host číslo

8142707

Melanž

 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
 • První jarní životabudič: Medvědí česnek

   

  Roste pouze na jaře a vychutnávat si ho můžete jen necelé dva měsíce. Kromě první jarní energie nabízí medvědí česnek i vynikající léčivé schopnosti. V posledních letech se z něj stal fenomén. Nejenže výborně chutná, ale obsahuje i řadu prospěšných látek. Je bohatým zdrojem vitamínu C a železa. Je to výborný prostředek při chřipce, nachlazení i dalších infekcích. Upravuje vysoký krevní tlak, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje vzniku trombózy a zlepšuje průtok krve, celkově posiluje organismus, paměť a imunitní systém, má protiplísňový, protiparazitární a protibakteriální účinek a pomáhá rovněž při dlouhotrvajícím kašli.

   

  Jak ho v lese bezpečně poznat a odlišit ho od konvalinky? V první řadě je dobré vědět, že medvědí česnek v přírodě roste v lužních listnatých lesích či spíše hájích, tedy tam, kde je vlhko a v létě stín. Stejné podmínky k růstu potřebují například i konvalinky a některé áronovité byliny, které jsou však na rozdíl od medvědího česneku jedovaté. Tyto rostliny mají velmi podobné listy, dlouhé, zelené, s podlouhlou žilnatinou. Spolehlivě od sebe rozeznat například rašící listy medvědího česneku a mladých konvalinek je velmi obtížné. Rady typu, že listy konvalinky jsou bez vůně a medvědí česnek má intenzivní aroma, jsou sice pravdivé, ale při sklizni zřejmě nezkoumáte každý list zvlášť. Na to, že je třeba si vůni ověřit, vás musí upozornit jako první oči.

   

  Jak tedy poznat medvědí česnek a odlišit ho od konvalinky?

   

   

  Podle listů:
  • Medvědí česnek: Listy vyrůstají samostatně přímo ze země.
  • Konvalinka: Listy jsou dva a rostou proti sobě a vyrůstají ze společného stonku.
  Podle květů:
  • Konvalinka: Má květ vzhledu klasu s typickou vůní.
  • Medvědí česnek: Má kulovitý květ, který voní po česneku.
  Podle vůně:
  • Konvalinka: Voní pouze květ.
  • Medvědí česnek: Po česneku voní celá rostlina.
  Dále:
  • Konvalinka má oddenek
  • Medvědí česnek cibulky.

   

  Jak medvědí česnek pěstovat?

   

   

  Ve stínu a vlhku Česnek medvědí je náš domácí druh vyskytující se ve světlých bukových lesích. Daří se mu ve vlhké humózní půdě, ale pokud je pravidelně zaléván, roste téměř všude. Na zahradě mu prospívá polostín pod keři nebo pod okraji živého plotu. Dobře se mu daří i na severní straně domu. I když se názory na výsadbu medvědího česneku různí, nejlepší výsledky jsou s pěstováním z cibulek vysazených na podzim. Medvědí česnek se lépe ujímá a roste, neboť využije zimní vláhu. Je to v podstatě stejné jako u pěstování klasického česneku z podzimní sadby. Ale nečekejte zázrak hned první rok. Chvíli potrvá, než se záhon promění v hustý zelený koberec, který v květnu ještě ozdobí krásné bílé květy.
  Listy medvědího česneku se sbírají jen dva měsíce, do doby než začne kvést. Období sběru začíná obvykle v druhé půli března a končí zhruba v půli května. Potom se rostlina zatáhne, a zbytek roku čeká ukrytá v zemi na další jaro.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz