Vzkazy

 • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

  Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

  Celý článek...  
 • Babické písničky 2023

  Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

  Celý článek...  
 • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Celý článek...  
Dnes má svátek Maxmilián Zítra má svátek Ferdinand

Olympic v roce 1969. V popředí Pavel Chrastina, za ním zleva Jan Antonín Pacák, Ladislav Klein, Petr Janda, Miroslav Berka. Snímek je z hudebního filmu režiséra Jiřího Vanýska Cesta, která vede nikam.

Roky běží a přibývá těch, kteří si mohou říkat „ Co jsem na světě, hraje Olympic!“ Tahle kapela, která vyhrála tři Zlaté slavíky v době, kdy tyhle ceny se jmenovaly ještě zlaté a tři České slavíky v době nedávno minulé, natočila šestnáct dlouhohrajících desek ( taky nejdřív LP, pak CD) a jako jedna z mála rockových seskupení se letos dožívá padesáti let.

A co by to bylo za kapelu, kdyby neslavila na turné. To jubilejní se bude jmenovat Modrá pyramida Tour Olympic 50 a vypukne letos na podzim. Vzhledem k tomu Olympici hrají v letošní sezóně před turné jen jako hosté na festivalech. Někde už je zažili, 18.6 na Votvíráku, 23.6 v Humpolci, 6.7. v Karlových Varech , 20.7. na Slovensku v Holíči a o den později v Turzové si je teprve užijí.

Od března 2011 hrál Olympic „retro“ koncerty v Malostranské besedě a tam také tuto sérii zakončil 28. a 29. května. Unikátní série 10 retro koncertů byla vlastně procházkou historií skupiny, při níž Olympic zahrál a zazpíval 200 písní.

Diváci si mohli připomenout i řadu bývalých členů kapely, kteří si přišli zavzpomínat nebo zazpívat taky: Pavel Chrastina, Ladislav Klein, Jiří Korn, František Ringo Čech, Petra Janů, Martina Jandová, Yvonne Přenosilová, Jiří Stivín, Jan Hauser, Aleš Brichta, Mirek Černý a další. Vzpomínalo se i na dva, kteří už přijít nemohli – Jana Jeňýka Pacáka a Mirka Berku. Ke každému koncertu vznikl plakát a natočilo se 2CD, které vyšlo v limitované edici 200 ks a hned na dalším koncertu se prodávalo. K celé sérii 20 CD byl vyroben památeční dřevěný obal. Každý retro koncert byl natočen také obrazově a vznikne DVD. V listopadu 2011 vyšla autobiografická kniha Petra Jandy „Dávno“ a už se pracuje na další velké knize o Olympiku, která by měla vyjít nejpozději v listopadu 2012.

V den posledního retro koncertu přišli současní Olympici do Malostranské besedy už odpoledne, aby se zúčastnili tiskové besedy, jak se na půlstoletí sluší a patří, i když to bylo v předsálí historického sálu, kde se hraje, a na rozdíl od mnohem méně důležitých tiskovek chybělo ozvučení. Ale nejvíc mluvil pamětník Petr Janda, na jehož bručení už jsme si za ta léta zvykli, a nechyběl dort, který kapela dostala velmi správně.

Supraphon už toho sice od Olympiku mnoho vydal, ale pěticédéčkový box s téměř 120 skladbami je svědkem pestré minulosti i zajímavé současnosti Petra Jandy a jeho kolegů v období let 1962 – 2012. Kompilátor Z. Zámostný s Petrem Jandou vybrali, objevili a zachránili také cenné bonusy a neznámé či raritní nahrávky, doplňující kapelovou audio historii o dosud neslyšené kousky. Společně s dokumentačním textem a fotografiemi v obsáhlém bookletu tak vznikl komplet o padesátiletí slavné kapely, ale také o té době a o lidech.Foto týdne

Jste náš host číslo

8922272

Melanž

 • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

  Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

  Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

  Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

  Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz