Dnes má svátek Svatoslav Zítra má svátek Barbora

Olympic v roce 1969. V popředí Pavel Chrastina, za ním zleva Jan Antonín Pacák, Ladislav Klein, Petr Janda, Miroslav Berka. Snímek je z hudebního filmu režiséra Jiřího Vanýska Cesta, která vede nikam.

Roky běží a přibývá těch, kteří si mohou říkat „ Co jsem na světě, hraje Olympic!“ Tahle kapela, která vyhrála tři Zlaté slavíky v době, kdy tyhle ceny se jmenovaly ještě zlaté a tři České slavíky v době nedávno minulé, natočila šestnáct dlouhohrajících desek ( taky nejdřív LP, pak CD) a jako jedna z mála rockových seskupení se letos dožívá padesáti let.

A co by to bylo za kapelu, kdyby neslavila na turné. To jubilejní se bude jmenovat Modrá pyramida Tour Olympic 50 a vypukne letos na podzim. Vzhledem k tomu Olympici hrají v letošní sezóně před turné jen jako hosté na festivalech. Někde už je zažili, 18.6 na Votvíráku, 23.6 v Humpolci, 6.7. v Karlových Varech , 20.7. na Slovensku v Holíči a o den později v Turzové si je teprve užijí.

Od března 2011 hrál Olympic „retro“ koncerty v Malostranské besedě a tam také tuto sérii zakončil 28. a 29. května. Unikátní série 10 retro koncertů byla vlastně procházkou historií skupiny, při níž Olympic zahrál a zazpíval 200 písní.

Diváci si mohli připomenout i řadu bývalých členů kapely, kteří si přišli zavzpomínat nebo zazpívat taky: Pavel Chrastina, Ladislav Klein, Jiří Korn, František Ringo Čech, Petra Janů, Martina Jandová, Yvonne Přenosilová, Jiří Stivín, Jan Hauser, Aleš Brichta, Mirek Černý a další. Vzpomínalo se i na dva, kteří už přijít nemohli – Jana Jeňýka Pacáka a Mirka Berku. Ke každému koncertu vznikl plakát a natočilo se 2CD, které vyšlo v limitované edici 200 ks a hned na dalším koncertu se prodávalo. K celé sérii 20 CD byl vyroben památeční dřevěný obal. Každý retro koncert byl natočen také obrazově a vznikne DVD. V listopadu 2011 vyšla autobiografická kniha Petra Jandy „Dávno“ a už se pracuje na další velké knize o Olympiku, která by měla vyjít nejpozději v listopadu 2012.

V den posledního retro koncertu přišli současní Olympici do Malostranské besedy už odpoledne, aby se zúčastnili tiskové besedy, jak se na půlstoletí sluší a patří, i když to bylo v předsálí historického sálu, kde se hraje, a na rozdíl od mnohem méně důležitých tiskovek chybělo ozvučení. Ale nejvíc mluvil pamětník Petr Janda, na jehož bručení už jsme si za ta léta zvykli, a nechyběl dort, který kapela dostala velmi správně.

Supraphon už toho sice od Olympiku mnoho vydal, ale pěticédéčkový box s téměř 120 skladbami je svědkem pestré minulosti i zajímavé současnosti Petra Jandy a jeho kolegů v období let 1962 – 2012. Kompilátor Z. Zámostný s Petrem Jandou vybrali, objevili a zachránili také cenné bonusy a neznámé či raritní nahrávky, doplňující kapelovou audio historii o dosud neslyšené kousky. Společně s dokumentačním textem a fotografiemi v obsáhlém bookletu tak vznikl komplet o padesátiletí slavné kapely, ale také o té době a o lidech.Foto týdne

Jste náš host číslo

9296604

Melanž

 • Antihybrid v Ratajích nad Sázavou

  Přijměte srdečné pozvání na unikátní výstavu karikaturistů z celého světa nazvanou Antihybrid, jejíž vernisáž se koná v sobotu, 7. října v galerii Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

  Vstup je zdarma, navíc každý účastník dostane na přípitek skleničku bílého. 

  Výstava s názvem Antihybrid je kolekcí nejrůznějších pohledů karikaturistů z ces názvem Antihybrid lého světa na současnost. Soutěž vyhlásila a realizovala prešovská agentura PRERAG s podporou zemí V4. Vůdčí osobností této celosvětové akce je pan Peter Rázus z Prešova se svým kolektivem. Obesláni byli autoří doslova od Nového Zélandu po Kanadu a Aljašku proti směru otáčení zeměkoule.

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz