Vzkazy

 • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

  Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

  Celý článek...  
 • Babické písničky 2023

  Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

  Celý článek...  
 • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Celý článek...  
Dnes má svátek Maxmilián Zítra má svátek Ferdinand


Večery vždycky první neděli v měsíci se v pražském klubu Carpe Diem obdivuhodně rychle zaběhly a k naší radosti stále přibývá lidí, kteří v tu dobu míří k vinohradské Floře, odkud je to do klubu jen skok. Tentokrát na desátém živém Táborovém ohni už stoly nestačily a do středové uličky se natlačily skládací židličky, zaplaťpánbů za ně. Hostitelé ze Sekvoje spustili úvodní sadu písní, a po ní přišel na podium host, na kterého se evidentně všichni těšili - Wabi Daněk.

Nechtěl jsem si s proslulým bardem, na něhož se vždycky celá Porta těšila, s čím novým ( rozuměj písničkou) přijede a Wabi nikdy nezklamal, tedy nechtěl jsem se s ním bavit o písničkách, o kterých už toho napovídal a nazodpovídal hafo a vyšel jsem tedy z jiného konce: Wabi byl pravidelným - a aktivním – účastníkem festivalu horolezeckých filmů. Tak jsme si povídali o horách, horolezení a horolezcích. A z autora druhé trampské hymny, jak často bývá nazývána Rosa na kolejích, padala slova vyznání, která ztichlý klub lapal tak, aby žádné nezapadlo. Byla radost uvědomit si, že tak pozorně, jako posluchači poslouchají Wabiho písně, aby si je mohli co nejdřív zazpívat sami nebo ještě lépe s ním, poslouchají i Wabiho vyprávění plné pokory před majestátem hor. Sám vyšplhal na většinu známých vrcholů v Adršpašských skalách ( Ádru, jak říkají horolezci), a ještě než se Slovensko osamostatnilo a stalo zahraničím, vylezl na galerii Ganku a dodnes si tu krásu nosí v duši. Při jednom výstupu a třímetrovém přeskoku na tzv. balkon si zlomil nohu v kotníku a měl štěstí, že na nedalekém kopci byl zrovna takový Wabi našeho horolezení Míra Šmíd a na jeho 40 metrovém laně slanil dolů, nechal se dovézt do nemocnice a tak začalo přátelství dvou mužů, které přerval až tragický odchod Míry (kamarádi mu říkali Hanči) z tohoto světa .

Wabi si pak vzal do ruky kytaru a vyžádal si dovolení publika zahrát svou úplně první horolezeckou písničku, kterou složil někdy v polovině sedmdesátých let a přiznal se, že ji nikdy nehrál horolezcům, protože ti to, o čem píseň je, znají lépe. Zahrál i Horu snů, svou jedinou horolezeckou píseň, kterou znají i jeho posluchači a kterou věnoval svému kamarádovi Lančovi, když se dozvěděl, že jsou před ním už jen vrcholy nebeské.


Rosa Gottwaldov a její lídr a autor Wabi Daněk

Na závěr se chtěl zavděčit pozornému publiku a zeptal se, co by chtělo slyšet. Nejrychlejší byl Cimbura s Tonkou, ale velmi se zavděčil, protože i Tonka patří do období, kdy Wabi hrával s Plížáky a potom s tehdy gottwaldovskou Rosou a jezdil na vandry do Hostýnských vrchů. A když potlesk neutichal, smířeně oznámil, že tedy ano, že dá Rosu. Dal – jenže to nebyla ta jeho, ale ta od Jiřího Suchého…Vůbec nebylo třeba se ptát, proč tolik lidí má Wabïho rádo.

První květnovou neděli ( 6. května) bude hostem další člověk, kterého slyšet je zážitek , Mirek Kovářík. Těším se na vás !
Foto týdne

Jste náš host číslo

8922400

Melanž

 • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

  Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

  Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

  Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

  Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz