Vzkazy

 • Roháčí jubilující

  Celý článek...  
 • Čapek show na Country radiu

  Pěkný den,

  máme pro Vás několik novinek a dobrých zpráv. Do dalších dílů stále populárnější Čapek show na Country radiu připravujeme rozhovory s těmito osobnostmi:

  září - BB Bowness - skvělá mladá banjistka progresivní kapely Mile Twelve (již tuto sobotu!)

  říjen - legendární foukačkář Charlie McCoy

  listopad - Chris Jones - kytarista a leader kapely The Nightdrivers

  Vysílací časy Čapek show: premiéra každou první sobotu v měsíci od 10:00, reprízy následující pondělí od 23:00 a třetí sobota od 10:00.

  Celý článek...  
 • FUSEKLÍCI J. K. Kučery

   

  _______________________

    

  Josef Kobra Kučera

  (1944–2015) byl člověk mnoha talentů, tvůrce i zkušený organizátor. Mimo jiné před více než deseti lety zakládající člen redakce tohoto listu. Dlouhá léta kreslil osobité stripy, jimž říkal Fuseklíci. Ze stránek různých novin a časopisů sdělovali národu svůj osobitý pohled na svět. Některé kresby jsou staré deset, dvacet, možná i třicet let. A přece jsou stále aktuální. Stále promlouvají k dnešku. Stejně jako Kobrovy články. Jak jste si jistě všimli, stojí za to je reprízovat.  (red.)

   
Dnes má svátek Brigita Zítra má svátek Sabina

Na koncertu v Basileji v roce 1989 zleva Mex, Miki Ryvola, Jirka Dušek a Wabi Ryvola

„Co je to Wabi?“ zeptal se mne před více než třemi desítkami let syn, tehdy ještě malý předškolák. Bylo to v době, kdy Wabi pracoval v Jihočeských cihelnách v Českých Budějovicích. Dneska bych jeho otázku ráda převedla do životného rodu – kdo to je, nebo spíše, kdo to byl Wabi? Konkrétně Wabi Ryvola, od jehož smrti uběhne 27.února neuvěřitelných sedmnáct roků. Přijde mi to jako pár týdnů, kdy jsme se s ním naposledy loučili v pražském krematoriu a hlavou nám vířily Wabiho nesčetné melodie a také slova, možná poslední slova z jeho úst...

Wabi byl živel, náruživý ochutnávač života, nekompromisní hledač pravdy, báječný kamarád a jak řekl kdysi plzeňský Lišák (Karel Růžička) – poslední skutečný hobo v téhle zemi. A opravdu, Wabi vždycky žil přítomností a nenechal se spoutat žádnými konvencemi, a to mnohdy i za cenu osobních ztrát. Nepřemýšlel o dopadech toho, co dělá a co říká, pokud byl přesvědčený, že má pravdu. A pravdu hledal nejednou mylně i na cestách, které k ní zrovna nevedly. Ostatně za omyly mládí platíme všichni.

Vzpomínám si, jak jednou o Wabim řekl jeden z jeho kamarádů, že ho znal ještě z doby, kdy se psal s měkkým i. Nedovedu si teď ujasnit, jestli se tohle tvrzení vztahuje i na můj osobní kontakt s Wabim, ale vybavuje se mi jeden nezapomenutelný moment. Byla jsem tehdy trampské ucho, na mé občance v kapse ještě ani neoschl inkoust a každý z víkendových vandrů byl pro mne úžasným objevem. Jednou na sklonku léta jsem přijížděla na Výheň a viděla jsem na horizontu siluety řady trampů... Bylo to jako zjevení, jako scéna z filmu při západu slunce, pro mne pak trvalý a nezapomenutelný otisk v paměti. Byl to Zlatý klíč a mezi nimi Wabi. Tehdy jsem netušila, že bude patřit do hejna mých poměrně blízkých kamarádů. Hodně jsme toho spolu sice namluvili, ale méně už napsali, a proto štůsek jeho dopisů opatruji jako vzácnou relikvii.

Musím přiznat, že ne vždycky jsme se názorově shodli a občas jsme se v diskusi, které jsem navzdory tomu milovala, do sebe pustili hlava nehlava, ale nikdy jsme se nerozcházeli ve zlém. Vzpomínám si třeba na nekonečné polemiky na Sluneční pasece pod Křemešníkem, kam mne přivedla Evelína a kde se párkrát objevil i Ňuf, který do rozhovoru vnášel konejšivé prvky vzájemného pochopení. Vzpomínám si na ortodoxní trampské výhrady k České tábornické unii, v jejíchž řadách Wabi figuroval a jejíž pravidla se mi zdála pro Wabiho svazující a neslučitelná. Vzpomínám si na vzrušené a odmítavé debaty o Wabiho hledání v době po studiích a testování cesty přes tehdejší svazácké instituce. Vzpomínám si třeba i na ostré slovní výměny při rozhovorech o lásce, o manželství, otcovství... Vzpomínám si také, jak mne leckdy Wabiho tvrzení nadzdvihla a občas i naštvala, ale vždycky jsme zase našli společný tón...

Na celosvětovém potlachu v Siebenbrunner 88 zleva Wabi, Lilka, Johny Rum, Natálka z Colorada, dole Lampa


Jak říká jeden z Wabiho spoluosadníků ze Zlatého klíče – Pete Heřman: „Wabiho kdysi výstižně charakterizovala jeho poslední manželka Saša: byl naprosto nespolehlivý manžel, dobrý táta a naprosto spolehlivý kamarád. O jeho manželských a otcovských kvalitách toho moc nevím, ale to kamarádství podepíšu. Znal jsem ho od roku 1958 a prožili jsme toho spolu hodně. Byl to chlap, kterého člověk musel mít rád, nebo nenávidět. A já ho rád měl. I když jsem ho dvakrát měl chuť zabít. Ale i o tom je život.“

Ano, Wabi dobře věděl, o čem je život. Zpíval o tom a skládal o tom své písničky. Byly o docela obyčejných všedních věcech, psány prostými, ale vzácně výstižnými slovy, které přesto byly plné romantiky a citu. Každý jim rozuměl a spolehlivě zalézaly pod kůži zejména těm, kteří znali ono nedefinovatelné, pro Wabiho typické pábení.

Dokázal totiž najít spolehlivý klíč ke složité duši tuláka a romantika, protože sám takovým celoživotním tulákem byl. Možná, že ten klíč nebyl zlatý, ale třeba zelený, kouřový nebo modrý jako obloha, ale fungoval a funguje dodnes. Prostřednictvím více než dvou a půl stovek písní, z nichž mnohé se staly evergreeny, se stal poselstvím, které je v nich zakleté. Myslím, že právě slovo Poselství je tím nejlepším titulem pro dva díly zpěvníků, které z Wabiho tvorby připravil a připravuje nakladatelství Avalon. První z nich už dávno koluje mezi lidmi, druhý je ve stadiu příprav a měl by spatřit světlo světa v příštím roce.

Desítky písničkářů se pokoušely Wabiho napodobit, ale tajemství onoho pro "wabárny“ typického receptu se jim odhalit nepodařilo. Tím nenahraditelným puncem bylo totiž Wabiho srdce, které po kouskách rozdával. Jen málokteré písničky mají ten nepřekonatelný dar, že vás při nich mrazí v zádech a slova s melodií vám melou duši na prášek. Wabi ten dar měl, a právě proto ho lidi milovali a dokázali mu i odpouštět.

Foto: Lilli Pavlak a František Heřman

Foto týdne

Jste náš host číslo

7537015

Melanž

 • Trampský guláš

  Ingredience

  - 600 g zadního hovězího masa
  - 150 g pikantnější klobásy
  - 2 lžičky sladké mleté papriky
  - 1 větší cibule
  - 2 špetky pepře
  - 1 lžička soli
  - 400 g brambor
  - 200 g čerstvých hub (nebo nakládané žampiony, případně větší hrst předem namočených sušených hub )
  - tuk

   

  Postup

  Cibuli nakrájíme na drobné kostičky a usmažíme na oleji (případně na sádle) dozlatova. Přidáme na kostky nakrájené hovězí maso a zprudka je i s cibulí po dobu asi 2 - 4 minuty opékáme za stálého míchání. Posolíme, zasypeme sladkou paprikou, zalijeme vřelou vodou a dusíme zhruba 40 minut (v papiňáku o 10 - 15 minut méně). Přidáme houby, klobásu nakrájenou na kolečka a brambory (syrové) nakrájené na menší kostky. Vše spolu dusíme do změknutí brambor (zkoušíme vidličkou, brambory změknou dost brzy). Správný trampský guláš se nezahušťuje, ale když máme chuť .....

  Při přípravě tohoto typu guláše můžeme k přípravě použít i např. zeleninu, zbytky dalších mas i uzenin. Je rychle hotový, což oceníme, když přijde nenadálá návštěva.

   

  Doporučená příloha

  • knedlík nemusí být, podle chuti čerstvý chléb nebo pečivo.
   
 • Velký trampský guláš

  Suroviny:

  - 2 vepřová kolena
  - hovězí kližka (množství podle počtu lidí)
  - vepřová kýta nebo ramínko (tolik, co hovězího)
  - 1,5 kostky škvařeného vepřového sádla
  - cibule (polovina váhy masa)
  -1/2 sáčku kmínu
  - 1 sáček gulášového koření
  - mletý pepř
  -3 chilli papričky
  - 5 stroužků česneku
  - 8 větších brambor

   

  Postup:

  Do velkého kotle na prudkém ohni vhodíme sádlo a po rozpuštění vmícháme cibuli a kmín. Těsně před zezlátnutím vhodíme 3-centimetrové kostky hovězího, které jsme předtím máčeli v osolené vodě. Přisypeme gul- ášové koření, podle chuti pepř, chilli papričky, česnek a přidáme čerstvou snítku větvičky smrčku. Dále přidáme nadrobno nakrájené 4 brambory, promícháme, přidáme trochu vody a vložíme rozseknutá, omytá kolena i s kůží. Kotlík přikryjeme a oheň udržujeme tak, aby směs vařila mírným varem. Občas ode dna zamícháme. Vaříme aspoň dvě hodiny. Mezitím si nakrájíme na cca dvoucentimetrové kousky libové vepřové maso, přidáme větší kostky zbylých brambor. Tuto sestavu vložíme do kotle, až když vyjmeme a jíme kolena. Guláš uvaříme do měkka a máme druhý chod.

  Nezapomeneme na křen, hořčici, chléb a pivo.

   
 • Kotlíkový guláš

  Suroviny

  anglická slanina 120 g
  brambory 200 g
  nať z celeru a petržele svázané do otýpky
  cibule 3 ks
  čenek 3 stroužky
  přední hovězí 200 g
  skopové z plecka 200 g
  kmín podle potřeby
  majoránka 2 lžičky
  mletá sladká paprika 1 lžička
  zelená paprika 1 ks
  rajče 4 ks
  sůl podle potřeby
  světlé pivo 1 dcl
  hovězí vývar dle potřeby

   

  Postup:

  Slaninu nakrájíme na kostičky, rozškvaříme, přidáme drobně nakrájenou cibuli a zpěníme. Přimícháme mletou červenou papriku, hovězí maso nakrájené na menší kostky a opečeme. Později přidáme skopové maso nakrájené na větší kostky, osolíme, opepříme. Přidáme zelenou papriku bez jadérek nakrájenou na nudličky a zelenou celerovou a petrželovou nať svázané do otýpky, podlijeme vývarem a udusíme do poloměkka. Brambory očistíme, nakrájíme na čtvrtky, přidáme k masu a podlijeme vývarem. Nakonec přidáme oloupaná a nakrájená rajčata, rozetřený česnek, kmín a dodusíme. Hotový guláš ochutíme majoránkou. Podáváme s chlebem.

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz