Vzkazy

 • Roháčí jubilující

  Celý článek...  
 • Čapek show na Country radiu

  Pěkný den,

  máme pro Vás několik novinek a dobrých zpráv. Do dalších dílů stále populárnější Čapek show na Country radiu připravujeme rozhovory s těmito osobnostmi:

  září - BB Bowness - skvělá mladá banjistka progresivní kapely Mile Twelve (již tuto sobotu!)

  říjen - legendární foukačkář Charlie McCoy

  listopad - Chris Jones - kytarista a leader kapely The Nightdrivers

  Vysílací časy Čapek show: premiéra každou první sobotu v měsíci od 10:00, reprízy následující pondělí od 23:00 a třetí sobota od 10:00.

  Celý článek...  
 • FUSEKLÍCI J. K. Kučery

   

  _______________________

    

  Josef Kobra Kučera

  (1944–2015) byl člověk mnoha talentů, tvůrce i zkušený organizátor. Mimo jiné před více než deseti lety zakládající člen redakce tohoto listu. Dlouhá léta kreslil osobité stripy, jimž říkal Fuseklíci. Ze stránek různých novin a časopisů sdělovali národu svůj osobitý pohled na svět. Některé kresby jsou staré deset, dvacet, možná i třicet let. A přece jsou stále aktuální. Stále promlouvají k dnešku. Stejně jako Kobrovy články. Jak jste si jistě všimli, stojí za to je reprízovat.  (red.)

   
Dnes má svátek Brigita Zítra má svátek Sabina


Ponorkové nemoci dávají někteří hudební publicisté vinu za rozhodnutí Pavla Žalmana Lohonky změnit svou dosavadní základní hudební formaci „A spol“. Po čtrnácti letech by to bylo nesporně i pochopitelné a akceptovatelné. On sám komentoval své radikální rozhodnutí slovy, že k takovému kroku musí mít člověk deset pádných důvodů, a ty že skutečně měl.

Na sklonku loňského roku, dva dny před Silvestrem, se totiž rozhodl rozvázat smlouvu se zpěvačkou  Jindřiškou Brožovou, začátkem letošního roku odešel i její muž Honza Brož. Nejspíš to pro ně není žádná velká existenční rána, protože už řadu let paralelně se Spolem fungovala na koncertních pódiích i jejich rodinná sestava pod názvem Devítka, která má již svůj okruh fanoušků a které se teď budou moci věnovat daleko intenzivněji.

V nové Žalmanově formaci nahradili Honzu a Jindřišku kytarista Pavel Malina a Míša Hálková (Krmíčková), která se Žalmanem již kdysi, v polovině 90.let, zhruba tři roky už zpívala. Mimo jiné se Míša dala dohromady rovněž s před časem obnovenou skupinou Sem Tam. Ani Pavel není žádný muzikantský zajíc, má za sebou působení například s Věrou Martinovou, Pavlem Bobkem, také s Pavlínou Jíšovou nebo s Robertem Křesťanem. Oba pak přijali Žalmanovu nabídku s nadšením. Podle Pavlíny Jíšové je Pavel nejen skvělý instrumentalista, ale i vokalista, takže obavy některých hudebních teoretiků, že bude nové sestavě chybět poslechově jedinečný trojhlas, jsou nejspíš zbytečné. I když Pavel Malina není zrovna sólista.

Některé příznivce populární Žalmanovy skupiny tato změna rozladila a rozhořčila – zaběhnuté koleje brali jako ideální možnou verzi a odmítají uvažovat nejen o důvodech, ale i o změnách jako takových. Jiní berou střídání muzikantů jako osvěžení a možnost nabrat nový vítr do plachet. Už třeba při listopadovém narozeninovém Žalmanově koncertu v rodných Českých Budějovicích mnozí velice příznivě hodnotili neformální Míšino vystoupení s kapelou, které nesporně poslechově zapůsobilo pozitivně.

Ovšem ani pro Žalmana samotného nebylo toto  rozhodnutí určitě jednoduché. Znám ho jako velice citlivého člověka a dovedu si představit, jak asi vše v soukromí pak prožíval. Věděl dobře, jak takové rozchody bolí, ať už se jednalo v minulosti o odchod Pavlíny Jíšové a Tondy Hlaváče před více než dvěma desítkami let, nebo o rozhodnutí Pavlíny před pár roky ukončit působení v druhé doprovodné Žalmanově formaci A hosté, která fungovala souběžně se Spolem.

„Přemýšlel jsem o tom již nějakou dobu a pořád jsem se k tomu nemohl odhodlat. Bylo jasné nejen mně, že bude třeba oddělit obě souběžně běžící formace – Spol a Devítku, abychom kopali každý sám za sebe. Myslím, že tahle změna bude mít dobrý dopad na obě uskupení a až se usadí emoce a pročistí se vzduch, bude to jasné na obě strany,“ komentuje Žalman své rozhodnutí.

Možná, že k Žalmanově radikálnímu kroku přispěl i jeho postupně naplňovaný návrat ke kořenům. Možná, že cítil potřebu něčeho nového, i když dobře ví, jak konzervativní publikum nerado takové změny přijímá. Přesto se rozhodl riskovat a pokusit se o nový vítr do plachet, bez ohledu na to, bude-li zpočátku příznivý, či nikoliv. Ovšem v každém případě je jasné, a to kvituji s uznáním i povděkem, že nehodlá pověsit své aktivní muzikantství na hřebík a že hledá stále nové cesty k tomu, aby posluchačsky nesklouzl jen do vzpomínkové nostalgie na to, co bylo... Byť to bylo super a staré „žalmanovky“ se pomalu staly již klasikou. Znovu a znovu pokouší tvůrčí Múzu, někdy více, někdy méně úspěšně, ale nevzdává to, nechce přešlapovat na místě.

Letos oslaví Žalman s aktuální formací A spol již třicet let působení, i když se sestavy pod stejným názvem měnily. V roce 1982 s ním kromě Pavlíny a Tondy začínal také Jarda Matějů a Vojta Zícha. První velká změna nastala pak již v roce 1990. Post zpěvačky potom na čas obsadila Lenka Slabá, tu v polovině 90.let nahradila právě zmiňovaná Míša Krmíčková-Hálková. Druhá radikální obměna spadá do roku 1997, kdy začal Žalman vystupovat s Jindřiškou a Honzou Brožovými, kteří tehdy ještě nebyli manžely. Sestavu doplnil baskytarista Petr Novotný. Ten se také začlenil i do Žalmanovy paralelní formace A hosté, se kterou začal Žalman již před pár roky vystupovat zejména na jihu a kterou tvořil Tonda Hlaváč a Pavlína Jíšová, již poté nahradila Šárka Benetková.


Žalman a hosté dnes: zleva Tonda Hlaváč, Šárka Benetková, Žalman, Petr Novotný

A Pavlína Jíšová, která může záležitost zasvěceně posoudit říká: „Žalman se na folkové scéně pohybuje již dostatečně dlouho, aby dokázal situaci fundovaně posoudit a pokud vím, tak při výběru svých kolegů do kapely nikdy nesáhl vedle. Pavel Malina je výborný kytarista i vokalista, který může přispět k tomu, aby se Žalmanův repertoár nejen udržel v dané úrovni, ale dát mu třeba i nový rozměr. Stejně jako Míša Krmíčková-Hálková, která je skvělou a osvědčenou sólistkou. Já téhle nové sestavě držím palce a přeji jim, aby jim to klapalo. I u posluchačů.“

Mnohé kapely prodělávají personální změny celkem hladce a bez nějakých velkých bouří. Nedávné Žalmanovo rozhodnutí však vzbudilo nečekanou vlnu vzedmutých emocí, snad díky tomu, že poslední A spol byl považován po čtrnácti letech hraní za stálici a lidi nemají rádi změny, které nabourávají jejich poklid a plynulý běh věcí. Ovšem taky nikdy předtím nebyla taková široká možnost veřejné názorové prezentace, jakou nyní poskytuje internet a web. Možná, že z toho důvodu ubudou novému Žalmanovu uskupení někteří ortodoxně uminutí příznivci, ale věřím, že v průběhu času přibudou zase noví. Ostatně, počkejme si na avizované premiérové vystoupení nové formace, které se má uskutečnit v Písku, a to 25.dubna. Pak uvidíme – nebo spíš uslyšíme...


Pavel Žalman Lohonka, Jaroslav  Matějů, Vojta Zícha, Michaela Hálková (Krmíčková)

Foto týdne

Jste náš host číslo

7537208

Melanž

 • Trampský guláš

  Ingredience

  - 600 g zadního hovězího masa
  - 150 g pikantnější klobásy
  - 2 lžičky sladké mleté papriky
  - 1 větší cibule
  - 2 špetky pepře
  - 1 lžička soli
  - 400 g brambor
  - 200 g čerstvých hub (nebo nakládané žampiony, případně větší hrst předem namočených sušených hub )
  - tuk

   

  Postup

  Cibuli nakrájíme na drobné kostičky a usmažíme na oleji (případně na sádle) dozlatova. Přidáme na kostky nakrájené hovězí maso a zprudka je i s cibulí po dobu asi 2 - 4 minuty opékáme za stálého míchání. Posolíme, zasypeme sladkou paprikou, zalijeme vřelou vodou a dusíme zhruba 40 minut (v papiňáku o 10 - 15 minut méně). Přidáme houby, klobásu nakrájenou na kolečka a brambory (syrové) nakrájené na menší kostky. Vše spolu dusíme do změknutí brambor (zkoušíme vidličkou, brambory změknou dost brzy). Správný trampský guláš se nezahušťuje, ale když máme chuť .....

  Při přípravě tohoto typu guláše můžeme k přípravě použít i např. zeleninu, zbytky dalších mas i uzenin. Je rychle hotový, což oceníme, když přijde nenadálá návštěva.

   

  Doporučená příloha

  • knedlík nemusí být, podle chuti čerstvý chléb nebo pečivo.
   
 • Velký trampský guláš

  Suroviny:

  - 2 vepřová kolena
  - hovězí kližka (množství podle počtu lidí)
  - vepřová kýta nebo ramínko (tolik, co hovězího)
  - 1,5 kostky škvařeného vepřového sádla
  - cibule (polovina váhy masa)
  -1/2 sáčku kmínu
  - 1 sáček gulášového koření
  - mletý pepř
  -3 chilli papričky
  - 5 stroužků česneku
  - 8 větších brambor

   

  Postup:

  Do velkého kotle na prudkém ohni vhodíme sádlo a po rozpuštění vmícháme cibuli a kmín. Těsně před zezlátnutím vhodíme 3-centimetrové kostky hovězího, které jsme předtím máčeli v osolené vodě. Přisypeme gul- ášové koření, podle chuti pepř, chilli papričky, česnek a přidáme čerstvou snítku větvičky smrčku. Dále přidáme nadrobno nakrájené 4 brambory, promícháme, přidáme trochu vody a vložíme rozseknutá, omytá kolena i s kůží. Kotlík přikryjeme a oheň udržujeme tak, aby směs vařila mírným varem. Občas ode dna zamícháme. Vaříme aspoň dvě hodiny. Mezitím si nakrájíme na cca dvoucentimetrové kousky libové vepřové maso, přidáme větší kostky zbylých brambor. Tuto sestavu vložíme do kotle, až když vyjmeme a jíme kolena. Guláš uvaříme do měkka a máme druhý chod.

  Nezapomeneme na křen, hořčici, chléb a pivo.

   
 • Kotlíkový guláš

  Suroviny

  anglická slanina 120 g
  brambory 200 g
  nať z celeru a petržele svázané do otýpky
  cibule 3 ks
  čenek 3 stroužky
  přední hovězí 200 g
  skopové z plecka 200 g
  kmín podle potřeby
  majoránka 2 lžičky
  mletá sladká paprika 1 lžička
  zelená paprika 1 ks
  rajče 4 ks
  sůl podle potřeby
  světlé pivo 1 dcl
  hovězí vývar dle potřeby

   

  Postup:

  Slaninu nakrájíme na kostičky, rozškvaříme, přidáme drobně nakrájenou cibuli a zpěníme. Přimícháme mletou červenou papriku, hovězí maso nakrájené na menší kostky a opečeme. Později přidáme skopové maso nakrájené na větší kostky, osolíme, opepříme. Přidáme zelenou papriku bez jadérek nakrájenou na nudličky a zelenou celerovou a petrželovou nať svázané do otýpky, podlijeme vývarem a udusíme do poloměkka. Brambory očistíme, nakrájíme na čtvrtky, přidáme k masu a podlijeme vývarem. Nakonec přidáme oloupaná a nakrájená rajčata, rozetřený česnek, kmín a dodusíme. Hotový guláš ochutíme majoránkou. Podáváme s chlebem.

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz