Vzkazy

 • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

  Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

  Celý článek...  
 • Babické písničky 2023

  Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

  Celý článek...  
 • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Celý článek...  
Dnes má svátek Maxmilián Zítra má svátek Ferdinand


Na svém novém albu Padlej anděl prokazuje legendární plzeňská bluegrassová kapela Cop zvláštní způsob soběstačnosti: ve studiu Jumbo v Oseku u Rokycan, kde nahrávky vznikaly od jara do října loňského roku, si členové kapely vystačili bez přizvaných studiových muzikantů a specialistů na jednotlivé nástroje.

A naprostou soběstačnost prokázali v autorské tvorbě - většinu za šestnácti písniček napsali současní nebo bývalí členové kapely. Copáci jsou natolik pevně usazeni v žánru, že nerozeznáte převzaté skladby anglosaských klasiků (P.Rowan, J.Hartford, P.Rosenthal). Zazní zde dokonce jedna prastará trampárna, Návrat Míry Navary, kterou autor napsal na konci 60. let pro skupinu Scarabeus. A navzdory tomu, že tato kapela spolu moc dlouho nevydržela, písnička zdomácněla u ohňů a v trampských hospodách. (Mimochodem - tato zvláštní trvanlivost Míru pobavila i potěšila).

Mne potěšila jiná věc - Copáci jsou svrchovaní instrumentalisté, ale mají už tolik rozumu, že ani ve dvou instrumentálkách se nepouštějí do bezuzdných ohňostrojů techniky, jimž často nechybí technika, ale duše. To, že ti kluci dovedou hrát, poznáte sakra dobře z písniček.

Neboť toto album je písničkové. Zaujala mne relativně vysoká kvalita textů - roztomilý žertík Do města Míši Leichta, titulní Padlej anděl Jirky Vopavy, obecně vůbec tvorba obou pánů, ale i tématicky čistá Poslední míle bývalého člena kapely Jaroslava Štěrby. A také s nadhledem zahraná šlusovka na závěr - tradicionál Černej pasažér s tubou Petra Slámy a piánem Zdeňka Fíka. Mimochodem - český text napsal zakladatel a lídr starých Copáků Bohouš Chaloupek ještě před svou emigrací na samém začátku 80. let..

Skupina Cop na Portě 1979 v Olomouci

Skupina Cop vznikla v roce 1978 a dvakrát za sebou vyhrála Portu - v roce 1980 v Sokolově a o rok později už doma v Plzni. A pak celá kapela emigrovala do Spojených států a Kanady. Tedy až na jednoho - mladinkého Míšu Leichta, který z ničeho postavil pod původním názvem, který soudruhům kupodivu nevadil a nic jim nepřipomínal, první sestavu nového Copu. V ní se už objevuje další stálice kapely, mandolinista, houslista a zpěvák Jiří Vopava.

Sólový i sborový vokál je další silná stránka kapely. Jednou se projevil docela nečekaně - když Miki Ryvola natáčel spolu s Nezmary ve studiu Honzy Friedla album hoboesáckých písní. U Bálu v lapáku najednou měli málo zpěváků, neboť slok je hodně a v každé jiný lump sděluje svůj pošetilý příběh. Až se rozletěly dveře a vstoupili kolem projíždějící Copáci a další sloky s chutí dozpívali.

Ještě jednu cenu dostala skupina Cop - v roce 2000 Anděla, prestižní žánrovou cenu Akademie populární hudby v oblasti folku a country.

V Music Open se opatrně vyhýbáme recenzím, ani tento text jí nechce být. Ale chcete-li přece jenom hodnocení: špička české bluegrassové scény patří k tomu nejlepšímu v Evropě. A skupina Cop patří třiatřicet let k absolutní špičce u nás.

Současný Cop

Fotografie z webových stránek Copu

Foto týdne

Jste náš host číslo

8922444

Melanž

 • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

  Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

  Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

  Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

  Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz