Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Šarlota a Zoe Zítra má svátek Státní svátek


Je mu sto. Ne Rakusovi, ale Arthurovi, ptáku velmi iniciativnímu, který vás provází od vzniku tohoto portálu (říká se tak časopejsku na internetu?). Radovan je stavař, vystudoval to, kreslíř a ilustrátor, to se naučil sám a publikuje od roku 1990. Je kmenovým autorem časopisu Sorry, pro který kreslí černý humor, a Květy, ve kterých je jeho humor poetický. Jeho člověci jsou podobni ptáku Arthurovi, který je po sté na našich stránkách prezentován s mravenci, brouky, a jinou minifaunou.

Brouků nakreslil tolik, že by se Kafka divil. Ovšem Arthur patří do kasty divnejch a ukecanejch opeřenců, ale poprvé jsem se s takovým jménem setkal ve francouzském komiksovém časopisku PIF, ale tam to byl nejmladší a nejzlobivější z rodiny duchů. V Rakusových comics stripech vede sice duchaplné řeči (někdy), ale je součástí, většinou brouččího nebo mravenčího světa. Ti všichni jsou označeni jako „a spol.“ Vykytují se na společných a řadě samostatných výstav, ze kterých bych chtěl upozornit na 220. SALON KOBRA v Malostranské besedě, 329. Salon v Klubu Mánes, protože teď, v květnu, bude vystavovat v 394. SALONU na novém působišti v restauraci U sedmi konšelů v Žatecké ulici na pražském Starém městě.

Vloni v srpnu vystavoval v Kamenici nad Lipou, což je kousek od chalupy Folk a country klubu, tak jsem myslel, že tam pojedu, ale nevyšlo mi to. Ovšem Rakusovy kresby vycházely a vycházejí, jsou vystavovány a já si myslím, že uvádět tu rozsáhlou faktografii by vás, na rozdíl od autorových kreseb, nudilo. V jednom Večerníčku vystupuje klouček, který se jmenuje Radovan, protože se ze všeho raduje. Na našeho autora to sedí, protože je radostný typ a radost nám svým humorem přináší. A ještě bude.


Tento snímek zřejmě pořídil Jan Plivník Jedlička, ve své době kontrabasista Greenhorns a souputník Honzy Vyčítala. Fotografie vznikla v průběhu natáčení pro Českou televizi. Jsme na našem oblíbeném campu u Lhoty pod Radčí, která je poslední výběžek Brd, ale to už málokdo ví, odtud už je kousek do Rokycan. Ten camp objevil Marko Čermák, ale moc tam už, myslím, nejezdí. Zleva Petr Kocman, Honza Vyčítal, Radek Rakus, Fedor Skotal.

Radek patřil k veselé bohémské společnosti kolem uctívaného kreslíře a trampa Honzy Vyčítala. Nakoukl jsem do ní a asi pět let k ní patřil. Mám na to lidsky ty nejhezčí vzpomínky, přestože nám s Plivníkem ti divocí mladíci někdy lezli na nervy. Ale jenom do středy – to jsme se už zase těšili do restaurace Pod Vyšehradem a na následné tažení nočním Podskalím ještě k Suché dásni nebo k Bojovníkům, kde v té době sedávali redaktoři Svobodné Evropy a zapíjeli smutek z návratu.

Byl jsem rád, když Radek přijal nabídku ke spolupráci s Music Open. Ta spolupráce už dosáhla stovky publikovaných tripů s Arthurem. Dokonce o této periodě Rakusova tvůrčího života připravil Josef Kobra Kučera další Salon v restauraci U sedmi konšelů na Starém městě Pražském.

Mám Radka rád. Je mezi námi ještě jedno pouto, kterému rozumí každý romantický muž. Jak říká Plivník – jedli jsme z jednoho ešusu.    (fsk)

 

Trója

Kresby: Radovan Rakus

Foto: archív

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6698653

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz