Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Šarlota a Zoe Zítra má svátek Státní svátek
miroslav kemel 014

Někdy trochu hořkým, protože jeho kresby jsou obrazem naší každodennosti, někdy jsou aktualitou (jen pro ten dnešní den…), někdy trvalkou, která vzdoruje času. Mluvím tu o Mirkovi Kemelovi, který právě vystavuje v Ratajích, ve Čtrnáctce. Výstavy kresleného humoru v tomto penzionu už patří ke každé letní sezóně. A Ota Kmínek si vybírá dobře. I já jsem tu už vystavoval (sic!).

Ale na mojí vernisáži hrály čtyři dívky na hoboje, zatímco Kemel si vystačil sám. Tudíž je jedinečný nejen jako karikaturista, ale i jako písničkář s velice vydařenými texty doprovázenými na akordeon. V Galerii 14 se prezentoval právě těmi kresbami s pointou, která přetrvala v čase.
Zleva Miroslav Kemel, uvádějící Josef Kobra Kučera, pořádající Ota Kmínek


Když jsem mu kurátoroval v roce 1996 výstavu v Edenu, napsal jsem do katalogu: „Encyklopedický rozsah témat, která zpracovává, je obdivuhodný. Vezmeme-li v úvahu, že musí ke každému problému zaujmout nějaký postoj, podívat se na něj s nadhledem a najít jeho humornou interpretaci, je každodenní kronika našeho času, kterou kreslí, obdivuhodná.“

První samostatnou výstavu měl v roce 1994 v SALONU v Malostranské besedě. To už byl karikaturistou deníku Lidové noviny (1991-99). Od roku 1999 do roku 2003 kreslil pro Hospodářské noviny a od roku 2004 je kreslířem Mladé fronty DNES. Výčet samostatných výstav by byl značný, společných ještě značnější a publikace by taky vydaly na celý sloupec.

Každý seriozní deník ve světě má svého karikaturistu, ale my jsme přece jenom jedineční. Všude vypadá každodenní vtip tak, že v obrázku jsou dvě či tři textové bubliny a pod kresbou je několikařádkové vysvětlení, aby ti idioti čtenáři pochopili o co jde. Naši kreslíři počítají s tím, že každý, kdo umí číst má i smysl pro humor a orientuje se v čase a prostoru. Tedy většinou. Aby mohl autor splnit náročný požadavek (kresby i pointy) musí být jedinečný. Do nedávna jsme měli takové autory tři. Po odchodu Vladimíra Jiránka už máme jen dva. Renčína a Kemela. Při čemž Kemel je i karikaturistou portrétním. A dokáže podobu kreslené osoby vtělit do svého výtvarného rukopisu tak, jako to uměl Jiránek. Vladimírovi se jeden čas podobal, ale v krátké době se stal výtvarně samostatným.

Nu, a jeho další předností je, že kdyby ho některý z politiků zažaloval, může říct: „Já nic, já muzikant“. A tak se vždy těším na jeho FÓR i na jeho koncert.

Foto: Otýlie Diatková
Kresby Miroslav Kemel

 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6698643

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz