Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Miloš Zítra má svátek Zora

Můj psychiatr mě varoval, že pokud se opiju, tak příští den nebudu mít kocovinu, ale těžkou depresi. Lidi, kteří si myslí, že deprese je když má člověk blbou náladu, netuší co je deprese, natož blbá deprese. Možná to pochopí, když začnou uvažovat o tom, jak spáchat sebevraždu. Když chcete spáchat sebevraždu a před tím se na odvážnost opijete, tak zůstanete na živu. Štěstí opilců. Ale co druhý den?

Půjdete do průvodu manifestovat za svoji 40% menšinu a prosadit, aby byl do kalendáře zařazen Mezinárodní den opilců. Když může být Mezinárodní den žen, prý i mužů, ale to netuším kdy, tak jako netuším, kdy je Mezinárodní den horníků, Mezinárodní den kominíků, Mezinárodní den kubánských revolucionářů, Mezinárodní den lesbiček a to nepočítám Svátek matek a Svátek práce.

Několik let už nepiju tvrdý alkohol. Lžu, sem tam si dám paňáka. Ovšem byly doby, kdy jsem byl rumový nádeník. To se ještě rum jmenoval rum. A tak jsem šel lánskou oborou, to bylo v době, kdy tam prezidenti nejezdili, protože jezdili na Krym, uvařil jsem si na lihovém vařiči kafe, byl jsem sice rád, že jsem sám, inu tulák, ale jak tak svítil měsíc, začal jsem si recitovat: Ve stínu loubí, sedím u vína, zve dobré druhy noční hodina, a tu se na nebi mi klaní měsíc a s ním můj stín. Inu byl jsem sám a teď už jsme tři. To je básník Li-Po, který bohužel umřel v roce 836. Koukám, kde je stín, není. A tak jsem začal tančit s litrovou láhví rumu. Byli jsme tři. Já, měsíc a rum. Když byla prázdná láhev, byli jsme už jenom dva, pak měsíc zašel za mraky a byl jsem sám. Stal se ze mne, z veselého tuláka smutný spáč. Probudím se s úsvitem a mám dojem, že mi v obočí lezou brouci… Odplavil jsem je s obličejem potůčku a od té doby vím, co je to delirium tremens.

Rok jsem pil maximálně jedno malé pivo a pak mi otrnulo. S kamarádem, kterému patřil v Srbicích u Teplic dům se sklepem, kde byla tajná palírna, jsme ze všeho ovoce vyzrálého v sudech pálili pálenku. Byla tak hnusná, jako lavorovice, kterou jsem pil na vojně v Košicích, ale měla taky kolem 50 procent.

Při takovém pálení musíte samozřejmě chutnat. Metyl, na kterej se umírá, pálí na jazyku a smrdí a pijí ho jenom blbci. Spali jsme v přízemí, kde měli nebozí rodiče mého kamaráda sirotka parádní pokoj a já se ráno probudil a cítil jsem aceton. Probudím Kadla a říkám, cos tady rozlil, nebo jsi něco lakoval? Řekl mi: Jseš blbej. A zase usnul. Ze Srbic do Teplic je to cca 2 kilometry a tak jdu a pořád cítím aceton. Tak jsem na první zastávce trolejbusu nastoupil a ptám se řidiče: Necítíte aceton? Ne. Tak jsem jel do nemocnice.

Několik doktorů chodilo do našeho divadla a měli nás rádi, my je taky. Službu měla jenom doktorka Hladká. Povídám a ona, aniž jsem domluvil, říká sestřičce, připravte injekci, nevím čeho, a zavolejte primáři, že tu máme akutní otravu alkoholem. Takže pozor, když budete něco lakovat acetonovým lakem, nepijte. Nebo naopak.

Teď, po letech, jsem si udělal opilecký den. Tím nejhorším způsobem. Pil jsem sám. Inu dostal jsem k narozeninám spoustu různých lahví a neochutnejte. Řekl jsem si, opiju se, vyspím se do růžova, ale prdlajs. Propil jsem se do střízliva a tak jsem se rozhodnul, jak je teď v módě, napsat manifest, že aby z Bruselu zavedli Den opilců. Těch 17 000 úředníků tak bude mít co na práci a nebudou nám zakazovat marmeládu.

 

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6871980

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz