Dnes má svátek Aleš Zítra má svátek Vincenc

Někdy v 80. letech jsem pozval na natáčení televizního pořadu Zpívá celá rodina dva novináře – disc-jockeye, rozhlasového publicistu a zároveň vedoucího kulturní rubriky týdeníku Květy Miloše Skalku, a tehdejší hvězdu televizní sportovní žurnalistiky Štěpána Škorpila. Jak bylo naším zvykem, sešli jsme se u snídaně v hotelu Voroněž naproti brněnského výstaviště, kde jsme natáčeli.

Miloš se Štěpánem povídali o jednom společném zážitku. Byli pracovně na Kubě a Miloš cítil potřebu ozvat se do Prahy své partnerce. Z Fidelovy Kuby taková možnost neexistovala. A tak Miloš, vybaven na svou dobu opravdu dobrou angličtinou, zavolal na čísi radu na americkou vojenskou základnu a dnes i obávanou věznici teroristů Guantánamo. Operačnímu důstojníkovi vysvětlit tu ožehavou situaci a ten prohlásil - "pro naše přátele z Československa to rádi uděláme. Vydržte, prosím, u telefonu."

V době vrcholící studené války, kdy Reagan uzbrojoval Sovětský svaz, se přes americké vojenské linky, možná rovnou Pentagon, jistě ale přes americké špionážní a zpravodajské satelity dovolali za železnou oponu, do soukromého bytu v Praze.

Když adresátka zvedla sluchátko, ozvalo se - ahoj, tady je Miloš, víš, já volám z Guantánama.

Foto týdne

Jste náš host číslo

9555549

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz