Vzkazy

 • Konec upírů na Rusi

  Pamětníci, vzpomínáte na komunistický (jak jinak v šedesátých) časopis Svět sovětů? Remitenda tohoto plátku činila asi 95%. Dokud, na žádost jistého soudruha, nebyli povoláni pan Jiří Winter - Neprakta a pan Miloš Švandrlík, aby se pokusili s časopisem něco udělat. Udělali. Změnili název na S 36, tedy Svět sovětů 36 stránek, no SS by ani koncem šedesátých neprošlo, a na poslední straně obálky začali publikovat komiks (tehdy "kreslený seriál") Konec upírů na Rusi. Remitenda klesla k 10%. A pak přišel jednadvacátý srpen, rusáci obsadili redakci a vše, včetně originálů, spálili na dvorku. Třináct pokračování se zachovalo a na ty, ale i na mnohé další kresby vás zveme do Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou. Vernisáž výstavy je 6. 8. 2022 od 15 hodin a výstava potrvá do 31. 8. 2022. Těšíme se na vás!

  Ota Kmínek

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Vavřinec Zítra má svátek Zuzana

Malá jihočeská obec Dobčice na Netolicku se zviditelnila zejména tím, že zde byly natáčeny Troškovy filmy Babovřesky 1-3. Známá je také svou malebnou návsí s kapličkou, rybníkem, domy ve stylu selského baroka a středověkou tvrzí. Ta se také stala dobře zvoleným zázemím pro nově zřízené soukromé muzeum, věnované vojenské výstroji a vybavení americké armády ve druhé světové válce. Zmíněné muzeum, evidované pod hlavičkou Spolku přátel vojenské historie, založil inženýr Vladimír Záluský společně s dlouholetým přítelem Václavem Čejkou a manželkou Jarmilou. Veřejnosti ho zpřístupnil v květnu letošního roku. Ačkoliv oficiální propagace této naprosto jedinečné expozice je poměrně malá, zájem o ni se lavinovitě šíří a láká příznivce novodobé historie z různých koutů republiky i ze zahraničí.

V prezentované soukromé sbírce V.Záluského najdete samozřejmě vojenská válečná vozidla, jako třeba nevšední pásový vůz, důstojnický Cadillac 41, který je nejen jediný v republice, ale primát drží i jako první vůz na světě s automatickou převodovkou. S ním je spojena i známá fotografie generála Pattona, opírajícího se o jeho nárazník. Nechybí samosebou ani klasický džíp s replikami zbraní, rádiem a provokujícím nápisem Widowmaker či jedenapůltunový šestikolový dodge. Unikátem je pojízdná polní kaple, která je zřejmě jediným dochovaným exponátem z vyrobené válečné série 1500 kusů. Mimo jiné byla oceněna i na výstavě v USA. A zaujme nesporně i polní kuchyně, včetně pod střechou uložených kopií dobových konzerv apod.

Obdobně je pak detailně prezentováno i kancelářské vybavení štábu, ošetřovny, spojovací a měřící techniky, zabezpečení a dalších provozovaných činností. Návštěvník může obdivovat stovky drobností, které vytvářely denní kulisu života americké armády v letech druhé světové války. S potěšením a nezřídka i s údivem si prohlédne například uniformy, distinkce a odznaky, helmy, speciální oblečení, spodní prádlo a obutí pro různé příležitosti, záchranný nafukovací pás, sprej s DDT, fotoaparát či kameru z Pattonova štábu, razící stroj na identifikační kovové štítky pro vojáky, nazývané psí známky, trezor a vojenské výplatnice, stravenky, okupační dolary, dobové časopisy a knihy a desítky dalších drobností. Pamatováno bylo i na ženy, kterých bylo v americké armádě na 350 000, třeba takovými téměř úsměvnými maličkostmi, jako byl holící strojek na podpaží.

Obdivuhodný je však i výklad Vladimíra Záluského, který ke každému i sebemenšímu předmětu v představované expozici dovede poskytnout nejen technické a odborné detaily, ale i spoustu dosud neznámých, přitažlivých zajímavůstek. Jeho jméno je spojeno s jižními Čechami, konkrétně s Českými Budějovicemi, odkud v roce 1988 emigroval do USA. O druhoválečnou americkou techniku se sice zajímal už od mládí, ale teprve ve Státech začal systematicky budovat svou sbírku – přes sběratelské burzy, aukce, inzerci, internet, ale i osobním stykem se sběrateli. Kromě jiného natočil i krátký film o americké armádě v jihozápadních Čechách, který bude v budoucnu v muzeu promítán.

„Mým velkým tamějším přítelem byl Eric Petersen, tankista 16.ozbrojené divize, řidič prvního tanku, který vjel 6.května 1945 do Plzně. Spojoval nás stejný zájem o vojenskou válečnou techniku. Bohužel již není mezi živými, zemřel letos v devadesáti šesti letech. Na jeho počest i na počest dalších vojáků americké armády jsem vytvořil památník Osvobození Plzně, který jsem pak přesunul ze Států sem. Nyní stojí na dvoře tvrze,“ dodává V.Záluský.

 

Vladimír Záluský

Když se na začátku loňského roku rozhodl pro návrat do vlasti, svou sbírku převážel ve čtyřech velkoobjemových nákladních kontejnerech. Místem pro jeho sbírku se stala zrenovovaná dobčická tvrz, kterou k tomuto účelu zakoupil a kde i bydlí. V jeho záměru mu obětavě pomáhala a pomáhá také manželka Jarmila.

„Navíc je to místo, kde poblíž procházela demarkační čára. Navázal jsem kontakt s muzeem v Netolicích, které rovněž mapuje regionální válečnou historii, a nahrávkami pamětí účastníků sledovaných událostí budujeme archiv o roce 1945 z této oblasti. Pravda je, že se mi hlásí stále noví a noví sběratelé, pamětníci a příznivci… A tak se rozrůstá nejen moje sbírka, ale i znalosti o dané problematice. Je to stále živá a stále nedokončená záležitost, což je mimo jiné i jakýmsi hnacím motorem pro moje snahy,“ dodává Vladimír Záluský, který v budoucnu hodlá pořádat v rámci muzea i různé tematické akce, na něž se jeho přátelé už dnes velice těší.

 

Polní kaple

(www.dobcickatvrz1945.cz)

Foto týdne

Jste náš host číslo

8237302

Melanž

 • Letní lidé Františka Dostála

  21. července 2022 oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...  
 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz