Vzkazy

 • Konec upírů na Rusi

  Pamětníci, vzpomínáte na komunistický (jak jinak v šedesátých) časopis Svět sovětů? Remitenda tohoto plátku činila asi 95%. Dokud, na žádost jistého soudruha, nebyli povoláni pan Jiří Winter - Neprakta a pan Miloš Švandrlík, aby se pokusili s časopisem něco udělat. Udělali. Změnili název na S 36, tedy Svět sovětů 36 stránek, no SS by ani koncem šedesátých neprošlo, a na poslední straně obálky začali publikovat komiks (tehdy "kreslený seriál") Konec upírů na Rusi. Remitenda klesla k 10%. A pak přišel jednadvacátý srpen, rusáci obsadili redakci a vše, včetně originálů, spálili na dvorku. Třináct pokračování se zachovalo a na ty, ale i na mnohé další kresby vás zveme do Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou. Vernisáž výstavy je 6. 8. 2022 od 15 hodin a výstava potrvá do 31. 8. 2022. Těšíme se na vás!

  Ota Kmínek

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Vavřinec Zítra má svátek Zuzana

Pigeon Forge

On the road…

Kolem 100 km západně od Nashvillu láká k návštěvě ranč jedné z hvězd country music – Loretty Lynn, i u nás díky stejnojmennému filmu známé pod přízviskem „coal miners daughter“ – horníkova dcera. Je to rozlehlý přírodní areál, kde kromě muzea, sídla Loretty, westernového městečka, občerstvení a obchodu je k dispozici ubytování a rekreačně sportovní vybavení. Kdo má zájem vybrat si z více než deseti hlavních událostí, jako je koncert majitelky nebo dalších umělců, motokrosový závod, tématické vyjížďky do okolí apod., zvolí dobu pobytu dle programu, připraveného na celý rok dopředu…

 

 

Obchod se suvenýry u Loretty Lynn na ranči

Pouhých 130 km od Nashvillu jihovýchodně leží staré městečko Lynchburg. Jeho náměstí evokuje westernové časy, avšak mnohem populárnější je tím, že v jeho těsném sousedství působí palírna whisky Jack Daniel. Ta právě slaví 150 let své existence a je připravena se patřičně svým návštěvníkům představit. Zaplatíte-li odpovídající vstupné, budete nejen vidět, ale i ochutnávat. „Starý Jack“ s číslem 7 za to stojí…

 

 V Lynchburgu ve své palírně whisky nás vítá Jack Daniel v nadživotní velikosti.

Po 300 km od Nashvillu na východ pak dorazíme do města zábavy, atrakcí, show, ale i rekreace a sportu v podhúří Smoky Mountains - Pidgeon Forge. Pokud nám nevadí kýč, jsme v ráji. Všeho je tu hodně, jak je v USA zvykem. Jestli je ranč Loretty Lynn v Hurricane Mills relativně vkusný, pak jiná velká hvězda country, Dolly Parton v Pidgeon Forge provozuje něco mezi cirkusem, muzikálem, jezdeckou arénou a lekcí dějepisu. Celé se to jmenuje Dixie Stampede. Ať kýč, stojí za to jednou jej vidět. Kromě jiného vás tu čeká pořádný kus masa do ruky jako večeře v ceně. Z ostatních stovek atrakcí a zábav si pak lze vybrat podle vlastního vkusu a zájmů…

 

Dixie Stampede u Dolly Parton

Dnes, v době internetu si mnozí z nás poradí - zejména ti mladší – a cestu si připraví sami. Někomu postačí itinerář, letenky si opatří sám a v USA si k tomu pak půjčí Harleye, džíp, nebo minivan a práskne do pneumatik. Nu a kdo by snad raději užil všech potřebných služeb prostřednictvím cestovní kanceláře, pak pokud vím, popsanému programu je jednoznačně nejblíže CK Americatours. Je specialistou na USA a zájezd tohoto obsahu vypsala i letos –  obliba prý každoročně roste…

Foto Míra Navara

                                                     

Foto týdne

Jste náš host číslo

8237582

Melanž

 • Letní lidé Františka Dostála

  21. července 2022 oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...  
 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz