Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Zlata Zítra má svátek Andrea

Nashville

Mekka country – Nashville

Z Memphisu sem dorazíme po necelých 400 kilometrech po dálnici VSV směrem. Už první kroky městem nás nenechají na pochybách – zcela právem se Nashvillu říká Music City USA. Svědčí o tom hned na první pohled shluk nahrávacích studií ve čtvrti Music Row, kudy prošly desítky dnes již proslulých hvězd. Jejich úspěch z Nashvillu udělal druhé největší produkční centrum USA.

Pojem, který fanoušky country hudby přitahuje jako plástev medu medvědy, zní Grand Ole Opry, tedy sál, kterým projde každý, kdo v žánru Country music něco znamená. Tento název se dnes týká dvou objektů. První, historická Grand Ole Opry sídlila v budově dnes známé pod názvem Ryman Auditorium, kde až do roku 1974 sledovalo koncerty country až 2360 diváků. Pamatuje jména jako Hank Williams, Roy Acuff, Bill Monroe, Minnie Pearl, později i Elvis Presley, Dolly Parton, Johnny Cash, Gart Brooks, Reba McEntire, atd. Nová budova, Grand Ole Opry House, leží na východním okraji centra města a pojme až 4400 diváků. Během každotýdenních show se tu střídají zavedené i nové hvězdy country, zní však i folk, bluegrass, gospel a další žánry. Při naší návštěvě excelovali např. Charlie Daniels, The Whites, Wiliam Michael Morgan a zejména slavný Bill Anderson, fascinující desítky let svou bravurní hrou na housle. Atmosféra, jakou vytvořily čtyři tisícovky spontánně reagujících diváků, se ani nedá popsat…

 

 

Nashville - nová Grand Ole Opry

Grand Ole Opry však není jediným místem v Nashvillu, kde si lze užívat country hudby. Broadway a 2nd Avenue jsou plné barů, zábavních podniků, restaurací a muzeí (např. Museum Johnnyho Cashe, George Jonese, Willieho Nelsona & přátel, či Country Music Hall of Fame), kde hudba zní prakticky nepřetržitě. A to jak těch slavných, tak těch, kteří byť ještě nejsou slavní, rozpálit to dovedou neméně dobře. S jedním z nich jsem si popovídal přímo na pódiu. Začalo to náhodou – všiml si mého trička s nápisem „M.A.S.H 4077“ – a živě reagoval. Nedalo se neodpovědět a tak se dověděl, že jsem z Česka a že tu máme country muziku velmi v oblibě. Rozzářil se jako žárovka a v následující skladbě mě – a se mnou celé publikum v lokále přesvědčil, že je fakt dobrej – jako baskytarista, i jako skladatel – ta písnička byla totiž od něj. Jmenoval se Ronnie Lutrick a je na síti – kdybyste chtěli…

 

 

Ne každý je však výhradně fandou country. Nevadí, v Nashvillu najde i řadu uměleckých muzeí a galerií, nákupních středisek, stadion hokejových Nashville Predators, může se projít River Front Parkem, atd. Nicméně - kdo se rozhodne pro romantickou projížďku po řece Cumberland kolesovým parníkem General Jackson, během plavby opět narazí na country: běží tu jedna velká a jedna menší Country Show. Co naplat - prostě jste v Country ráji…

 

Nashville malá country show na kolesovém parníku

Foto: Míra Navara

 

 

 

 

 

 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6642882

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz