Vzkazy

 • Konec upírů na Rusi

  Pamětníci, vzpomínáte na komunistický (jak jinak v šedesátých) časopis Svět sovětů? Remitenda tohoto plátku činila asi 95%. Dokud, na žádost jistého soudruha, nebyli povoláni pan Jiří Winter - Neprakta a pan Miloš Švandrlík, aby se pokusili s časopisem něco udělat. Udělali. Změnili název na S 36, tedy Svět sovětů 36 stránek, no SS by ani koncem šedesátých neprošlo, a na poslední straně obálky začali publikovat komiks (tehdy "kreslený seriál") Konec upírů na Rusi. Remitenda klesla k 10%. A pak přišel jednadvacátý srpen, rusáci obsadili redakci a vše, včetně originálů, spálili na dvorku. Třináct pokračování se zachovalo a na ty, ale i na mnohé další kresby vás zveme do Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou. Vernisáž výstavy je 6. 8. 2022 od 15 hodin a výstava potrvá do 31. 8. 2022. Těšíme se na vás!

  Ota Kmínek

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Vavřinec Zítra má svátek Zuzana

Nashville

Mekka country – Nashville

Z Memphisu sem dorazíme po necelých 400 kilometrech po dálnici VSV směrem. Už první kroky městem nás nenechají na pochybách – zcela právem se Nashvillu říká Music City USA. Svědčí o tom hned na první pohled shluk nahrávacích studií ve čtvrti Music Row, kudy prošly desítky dnes již proslulých hvězd. Jejich úspěch z Nashvillu udělal druhé největší produkční centrum USA.

Pojem, který fanoušky country hudby přitahuje jako plástev medu medvědy, zní Grand Ole Opry, tedy sál, kterým projde každý, kdo v žánru Country music něco znamená. Tento název se dnes týká dvou objektů. První, historická Grand Ole Opry sídlila v budově dnes známé pod názvem Ryman Auditorium, kde až do roku 1974 sledovalo koncerty country až 2360 diváků. Pamatuje jména jako Hank Williams, Roy Acuff, Bill Monroe, Minnie Pearl, později i Elvis Presley, Dolly Parton, Johnny Cash, Gart Brooks, Reba McEntire, atd. Nová budova, Grand Ole Opry House, leží na východním okraji centra města a pojme až 4400 diváků. Během každotýdenních show se tu střídají zavedené i nové hvězdy country, zní však i folk, bluegrass, gospel a další žánry. Při naší návštěvě excelovali např. Charlie Daniels, The Whites, Wiliam Michael Morgan a zejména slavný Bill Anderson, fascinující desítky let svou bravurní hrou na housle. Atmosféra, jakou vytvořily čtyři tisícovky spontánně reagujících diváků, se ani nedá popsat…

 

 

Nashville - nová Grand Ole Opry

Grand Ole Opry však není jediným místem v Nashvillu, kde si lze užívat country hudby. Broadway a 2nd Avenue jsou plné barů, zábavních podniků, restaurací a muzeí (např. Museum Johnnyho Cashe, George Jonese, Willieho Nelsona & přátel, či Country Music Hall of Fame), kde hudba zní prakticky nepřetržitě. A to jak těch slavných, tak těch, kteří byť ještě nejsou slavní, rozpálit to dovedou neméně dobře. S jedním z nich jsem si popovídal přímo na pódiu. Začalo to náhodou – všiml si mého trička s nápisem „M.A.S.H 4077“ – a živě reagoval. Nedalo se neodpovědět a tak se dověděl, že jsem z Česka a že tu máme country muziku velmi v oblibě. Rozzářil se jako žárovka a v následující skladbě mě – a se mnou celé publikum v lokále přesvědčil, že je fakt dobrej – jako baskytarista, i jako skladatel – ta písnička byla totiž od něj. Jmenoval se Ronnie Lutrick a je na síti – kdybyste chtěli…

 

 

Ne každý je však výhradně fandou country. Nevadí, v Nashvillu najde i řadu uměleckých muzeí a galerií, nákupních středisek, stadion hokejových Nashville Predators, může se projít River Front Parkem, atd. Nicméně - kdo se rozhodne pro romantickou projížďku po řece Cumberland kolesovým parníkem General Jackson, během plavby opět narazí na country: běží tu jedna velká a jedna menší Country Show. Co naplat - prostě jste v Country ráji…

 

Nashville malá country show na kolesovém parníku

Foto: Míra Navara

 

 

 

 

 

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

8237398

Melanž

 • Letní lidé Františka Dostála

  21. července 2022 oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...  
 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz