Vzkazy

 • Konec upírů na Rusi

  Pamětníci, vzpomínáte na komunistický (jak jinak v šedesátých) časopis Svět sovětů? Remitenda tohoto plátku činila asi 95%. Dokud, na žádost jistého soudruha, nebyli povoláni pan Jiří Winter - Neprakta a pan Miloš Švandrlík, aby se pokusili s časopisem něco udělat. Udělali. Změnili název na S 36, tedy Svět sovětů 36 stránek, no SS by ani koncem šedesátých neprošlo, a na poslední straně obálky začali publikovat komiks (tehdy "kreslený seriál") Konec upírů na Rusi. Remitenda klesla k 10%. A pak přišel jednadvacátý srpen, rusáci obsadili redakci a vše, včetně originálů, spálili na dvorku. Třináct pokračování se zachovalo a na ty, ale i na mnohé další kresby vás zveme do Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou. Vernisáž výstavy je 6. 8. 2022 od 15 hodin a výstava potrvá do 31. 8. 2022. Těšíme se na vás!

  Ota Kmínek

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Vavřinec Zítra má svátek Zuzana

 

Memphis - Graceland, sídlo Elvise Presleyho

Rock´n roll – to je Memphis

Po zážitcích z New Orleansu je na řadě další žánr, snad ještě populárnější, než blues. Po highwayi urazíme něco přes 600 km směr SSV, abychom se ocitli v rodišti rock´n rollu, Memphisu. Tady kroky všech míří – jak jinak a neomylně - nejdříve do sídla krále tohoto žánru, Elvise Presleyho. Pravda, jde o objekt, kde vše tančí na hranici kýče, avšak kdo by se nad tím pozastavoval, Elvis svým významem a uměním takové myšlenky vymazává a jeho legenda ročně do Gracelandu přiláká více než 600 000 návštěvníků ze všech koutů světa.

Procházíte jednotlivými objekty – Elvisovou vilou, výstavou dokumentující koncerty, expozicí filmů a fotografií, archivy zlatých desek, různých ocenění, muzeem Elvisových automobilů, či jeho dvěma soukromými letadly a na každém kroku zní Elvisův hlas.

 

Elvisův slavný Cadillac

Ticho a pieta nastane až pod vilou, v sousedství osiřelého venkovního bazénu, kde je pietní místo s hroby jak Elvise, tak jeho nejbližších. Krok za krokem se v duchu vracíme ke vzpomínkám na léta, kdy se rock´n roll nezadržitelně prodral do všech koutů planety a mládež všech barev pleti upadala do davového šílení v onom neodolatelném rytmu. Zejména pamětníci tu podlehnou silným vjemům a při prohlídce rozsáhlého areálu Gracelandu rozhodně nespěchají.  

 

U hrobů Elvise a jeho blízkých

Fanoušci rock´n rollu však dobře vědí, že v Memphisu je ještě jedno místo, které má pro tento žánr neméně takový význam, jako samotný Graceland. To místo se nazývá Sun studio…

Sem patří vzpomínka: když 18-letý Elvis byl otázán, jako kdo chce na nahrávce znít, odpověděl, že jeho první nahrávka - „That´s all right“, kterou jak známo věnoval své milované matce - bude znít „jako nikdo před tím“. Čas mu dal za pravdu - nepřeháněl…

Měli jsme štěstí – naší průvodkyní byla půvabná Lahna Deering, sama  zpěvačka, jejíž hvězda momentálně poměrně strmě stoupá (duo Deering and Down). Podala výklad tak, jak by asi nikdo jiný nedokázal. Nejen nabitý informacemi, ale i jako dramatický výkon, plný humoru a nadsázky. Nezapomenutelný. Pohled na dobové studiové zařízení a fotografie, desky, kostýmy a nástroje, na které hráli velikáni jako BB King, Howlin´ Wolf, Ike Turner, po nich Elvis, Johnny Cash, Carl Perkins, Jerry Lee Lewis, či Roy Orbison nás už jen jako bonus doslova fascinoval.

 

Lahna Dearing nás provází Sun studiem

 

Sun studio - kytary těch slavných

 

Sun studio - záznamové zařízení, na kterém nahrávali ti nejslavnější

To však ještě zdaleka není vše. Memphis nabízí mnoho dalších návštěvnických magnetů: například Muzeum bavlny, Chodník slávy, podobný tomu holywoodskému, leč věnovaný hudebníkům, Beale Street – ulici, zvanou rodiště blues (viz Beale Street blues od našeho E. F. Buriana z jeho předkomunistických let), atd. Tady – na místě původu, když se procházíme kolem desítek podniků, odkud zní hudba, si teprve uvědomíme, čemu se v pravém slova smyslu říká „Memphis sound“… Nu a jako třešničku na dortu si tu  můžeme opět dopřát plavbu kolesovým parníkem po vlnách slavné Mississippi.  

Foto: Míra Navara

Foto týdne

Jste náš host číslo

8237679

Melanž

 • Letní lidé Františka Dostála

  21. července 2022 oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...  
 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz