Vzkazy

 • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

  Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

  Celý článek...  
 • Babické písničky 2023

  Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

  Celý článek...  
 • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Celý článek...  
Dnes má svátek Maxmilián Zítra má svátek Ferdinand

New Orleans - jazz vítá už na letišti

Aneb atraktivní jihovýchod USA   

Známe to všichni – ať věku dětského, teenagerského, dospělého či důchodového, všichni jsme zasaženi. Když se odněkud ozve blues, rock´n roll, či country muzika, začneme se pohupovat, podupávat, pokyvovat – zvolna anebo rychle, ale vždy. Vždycky se musím v duchu usmívat, když se začnou kývat i batolata. Jinak řečeno – tyhle žánry mají tu velkou moc strhnout, přilákat a potěšit. Nejsou odsouzeny k zapomnění, žijí a budou žít i nadále. Jedno mají společné – stopy jejich původu můžeme objevovat na jihovýchodě Spojených států severoamerických. Při jejich odkrývání si navíc zážitky můžeme okořenit ještě množstvím dalších dojmů, na které můžeme narazit cestou… Tu je možné pojednat způsobem, kterému se dnes módně říká road show – tedy takovým potouláním za volantem. Věřte, stojí to za vynaložené náklady a přípravu.

Znovuzrozený New Orleans

Ještě pamatujeme, jak koncem srpna 2005 šel děs z televizních obrazovek: uragán Katrina tehdy zatopil New Orleans do té míry, že se rozhostily pochybnosti o možnostech jeho obnovení. Život však zvítězil. Dnes se tu opět můžeme procházet ulicemi slavné francouzské čtvrti, kde zejména po setmění z většiny barů a restaurací zní skvělé blues jako za starých časů. Ovšem, stopy po záplavách jsou ještě k rozeznání, avšak město žije, je plné návštěvníků a nabízí jim posezení v podnicích, kde se setkávají se skutečnými vrcholy jazzu. Kdo má blues rád, nemůže zažít nic lepšího. Jako v letitých, ještě černobílých filmech. Nejde tu však vždycky jen o staré dobré blues, leckde – třeba jen na chodníku v centru francouzské čtvrti narazíte na kapely, které experimentují, ať už co do žánru muziky, či do obsazení nástroji ve snaze upozornit na sebe, prosadit se. Vždycky však jde o kvalitu, jinak by v tomto městě neobstály.

 

New Orleans - Cemetery No. 1

Kromě množství zážitků s muzikou tu na nás čeká i řada turistických atraktivit – např. všemi navštěvovaný hřbitov St. Louis Cemetery No. 1. Tady je totiž k vidění zcela originální způsob pohřbívání – do hrobek nad zemí, kde nebožtík není ohrožen podmáčeným podložím města, či hrobka „královny woodoo“ Marie Laveau. Woodoo má ve městě i své vlastní muzeum. Určitě nelze vynechat procházku po proslulé Bourbon Street, kde se každoročně v období masopustu koná karneval Mardi Gras. Pak pokračujeme k domu Williama Faulknera (Pirates Alley 624), kde obhlédneme v přízemí originální knihkupectví.

 

New Orleans - knihkupectví v domě Williama Faulknera

Mezi památkami dominuje katedrála St. Louis z roku 1794 a vedle ní tzv. Cabildo, původně radnice a nejvyšší soud, dnes část Státního muzea Louisiany.

Nu a co nelze v žádném případě vynechat – projížďku na „Mississippi river boat“ – charakteristickém kolesovém parníku, který nás za doprovodu jazzu proveze po rozlehlé hladině slavné řeky. Abychom jej nepřehlédli, už zdaleka nás zve několik skladeb, zahraných na parní píšťaly ze střechy nejvyšší paluby …

 

New Orleans - originální okruh městem

Foto: Míra Navara

Foto týdne

Jste náš host číslo

8922201

Melanž

 • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

  Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

  Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

  Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

  Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz