Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek René Zítra má svátek Zina

Měl jsem v 70. letech minulého století zvláštní štěstí – byl jsem členem dramaturgické rady brněnského Vysokoškolského klubu, který byl nepochybnou jedničkou v husté síti jihomoravských klubů. Zajímavé je, že tomu tak bylo i v Bratislavě – do VŠ klubu v samém centru města chodili zpěváci, muzikanti, herci, hvězdy z Elánu, pánové Lasica i Satinský, mladé sestry Vášáryovy…

 Titulní fotografie, jež na mne vypadla při hledání něčeho jiného, zachycuje na pódiu brněnského VŠ klubu část tamní zlaté mládeže, jak jsme si s jistou nadsázkou říkali. V čem byla ta nadsázka? Zlatá mládež jsou obvykle ničeho si nevážící potomci bohatých rodičů. Byli jsme zlatá mládež bez bohatých rodičů. Možná jsme nebyli ani to ostatní, ale mládež, to jsme dočasně byli.

Na dobové fotografii sedí (zprava) silák Franta Kocourek s houslemi, vedle Pavel Holub a Víťa Slouka (Menší bratři), s leporelem rocková kytarová hvězda Pavel Váně (Progress Organization, Collegium Musicum, Synkopy 61, Progres 2). S kontrabasem stojí disc-jockey Libor Trejtnar (lamželezo Kocourek vzal do mocných rukou něžné housle, tintítko Trejtnar si vybral basu… No, zlatá mládež),  vedle tvůrci slavného klubu Šelepova Jiří Sedláček a Miloš Bernátek, dále Vašek Renč, kapelník Menších bratrů. Bylo ta pozoruhodná skupina studentů brněnské konzervatoře, hrající latentně katolické texty Vaškova otce, zakázaného básníka Renče. Byly to hvězdy Porty i redakce Portýra, kterého jsme tehdy připravovali s Kobrou Kučerou, Honzou Dobiášem a dalšími, hvězdy  X. Světového festivalu mládeže a studenstva v Berlíně.

Za pánem v saku (všimli jste si, že o pánech v saku už obvykle není co jiného říct?) stojí folkařské duo Bodlák – Vondrák, zcela na kraji se zobcovou flétnou pak autor těchto řádků. Právě hraji zhudebněnou báseň J.W. Goetha Rὂsslein. Sah´ein Knabe Rὂsslein stehen, Rὂsslein auf der Heiden…

Byla to divná doba. Blbá doba, avšak prozářená časem našeho mládí.

Foto: archív

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6742156

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz