Vzkazy

 • Konec upírů na Rusi

  Pamětníci, vzpomínáte na komunistický (jak jinak v šedesátých) časopis Svět sovětů? Remitenda tohoto plátku činila asi 95%. Dokud, na žádost jistého soudruha, nebyli povoláni pan Jiří Winter - Neprakta a pan Miloš Švandrlík, aby se pokusili s časopisem něco udělat. Udělali. Změnili název na S 36, tedy Svět sovětů 36 stránek, no SS by ani koncem šedesátých neprošlo, a na poslední straně obálky začali publikovat komiks (tehdy "kreslený seriál") Konec upírů na Rusi. Remitenda klesla k 10%. A pak přišel jednadvacátý srpen, rusáci obsadili redakci a vše, včetně originálů, spálili na dvorku. Třináct pokračování se zachovalo a na ty, ale i na mnohé další kresby vás zveme do Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou. Vernisáž výstavy je 6. 8. 2022 od 15 hodin a výstava potrvá do 31. 8. 2022. Těšíme se na vás!

  Ota Kmínek

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Vavřinec Zítra má svátek Zuzana

„Véčko“ Winstona Churchilla

Aneb poněkud ujeté novoroční variace na nápad trampské duše…

Můžete se o tom přesvědčit kdykoli a kdekoli – tak jak jsem to zkusil na mnoha místech světa já – tramping, jak ho známe a jak ho kromě jiných autorů zdokumentoval takřka dokonale TV seriál Zvláštní znamení touha z dílny Fedora Skotala (Ňufa),  je opravdu ojedinělý fenomén, domovem u nás. I v samotné Americe, jejíž romantika byla tohoto hnutí jednou z prvořadých motivací, trampují v pravém slova smyslu jen naši emigranti. A považte – ač se názory na pravé datum vzniku trampingu u různých autorů drobně rozcházejí, nic to nemění na faktu, že existuje už více než století. Asi tedy na něm něco bude…

A zmíněná touha? Někdy – asi v samých začátcích – šlo o touhu poznávat cizí země a jejich obyvatele, odkrýt exotické kouty naší planety, cestovat. Následovala vlna romantiky, která zavedla mládí do přírody, kde už nebylo daleko od hry na zálesáky, indiány a kovboje, či muže drsnější nátury, dokazující, že jsou schopni v přírodě vlastními silami přežívat. Nikdy také nechyběl respekt k prostředí, kde se trampové zdržovali. Známá je zásada, že když místo pobytu opustili, muselo zůstat nepoškozené, bez odpadků, jako by tu snad nikdo ani netábořil. Péče o prostředí se později týkala i osad, rozesetých po nádherných koutech tohoto „zemského ráje to na pohled“. To ostatně souviselo s trvalým bojem trampů o místo na slunci, řečeno obrazně – tedy o všeobecné uznání tohoto způsobu odpočinku a zábavy (ale tu a tam i protestu či odboje) v přírodě jako solidního, hodnotného a navíc přitažlivého a obohacujícího trávení času. Vzpomeňme nejen první republiky a Kubátova zákona, let fašistické okupace a ještě později o nic méně vražedné komunistické diktatury. Pozdvihněme Churchillovo „véčko“ – tramping žije, naše písně znějí, táboráky hoří, okénka chat září do tmy a naše romantika láká ven celé generace…

A to ještě není vše – Country Beat Jirky Brabce, K.T.O. s Waldou Matuškou, Rangers, Greenhorns a nevím kdo ještě exportovali tuto nádhernou, strhující kulturu i do zahraničí a to mimo jiné i do samé kolébky muziky nám tak blízké – country -  tedy do Nashvillu a jeho Grand Ole Opry. Na celé řadě zahraničních festivalů, kde se soutěží, naše kapely nezřídka vítězí – zejména náš bluegrass sluje vynikající kvalitou. A teď jsme ve finále, dosahujeme vrcholu: nejmocnějším mužem světa, který sice zatím bivakuje ve svém zlatém tee-pee v New Yorku, ale v nejbližších dnech vztyčí svůj totem v zahradě ranče, zvaného White House, se stal tramp! Dělíme se sice o jeho jméno s jakýmsi kačerem Donaldem, ale to nic nemění na skutečnosti, že výš už je jen nebe! Tramp prezidentem USA – no nezní to libě našemu toulavému uchu?

P.F. 2017, Míra Navara

 

 

Old Grand Ole Opry

Foto týdne

Jste náš host číslo

8237458

Melanž

 • Letní lidé Františka Dostála

  21. července 2022 oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...  
 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz