Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek René Zítra má svátek Zina


Kdy letos povolí ledy Yukonu? O čekání na jaro píše Alena Kennedy

Oranžová trojnožka, nápadná na první pohled, je zamrzlá uprostřed řeky ... Už při prvním pohybu ledu se napne drát připojený k hodinám v budově bývalé banky na břehu a zastaví je. Siréna pak oznámí celému městu konec této zimy. 

 "Ledy se hnuly"... budou si sdělovat lidé v celém městě. Většina z nich se poběží na tuto tak důležitou událost podívat.  Učitelé vyvedou ze školy na břeh celé třídy, aby žáci byli svědky nového jara, je to téměř sváteční den 

Kdy Yukon praskne letos zatím nevíme, teď čekáme, kdy povolí na Klondiku ... Začíná to pomalu, řeka po řece. První se letos otevřela "Čtyřicátá míle" My, kdo žijeme v údolí Klondiku, jsme netrpěliví, kdy si budeme moct oddechnout: "Je to za námi, letos už povodeň nebude!", protože dokud nepraskne Yukon, je i náš srub stále ohrožen. Loni to bylo dost zlé, ještě centimetr a mohli jsme mít Klondik v kuchyni. Letos bylo méně sněhu a je chladněji tak snad ...?

 

 

Yukon má praskat asi pět dni po Klondiku, ale to je jenom teorie, ve skutečnosti nikdo s jistotou neví, kdy Yukon shodí ledová pouta a poteče volně. Už od roku 1896 se v Dawsonu sází na "Brejkeap" (prasknuti). Od dob zlaté horečky, kdy se ledy hnuly 19. května ve 14.35, se tradice zachovává dodnes. Všechny obchody, restaurace i bary prodávají za dva dolary lístky. Tam napíšete co nejpřesnější čas, kdy podle vás může řeka prasknout. Lístek vhodíte do schránky, krabice, nebo láhve od okurek (záleží kde sázíte) a potom už jen čekáte na svou výhru. Dnes už je lámání ledu jen úžasnou podívanou. Dříve znamenalo znovuspojení se světem a možnost obnoveni zásob, protože jediná doprava tehdy byla lodí.

Potopy ohrožovaly město už od jeho vzniku. Jedna z nejhorších byla v roce 1925, což už málokdo pamatuje. Kennedy si ale vzpomíná na potopu z roku 1979, kdy také plavaly domy v ulicích Dawsonu a po opadnutí vody si je majitelé museli tahat zpátky na své pozemky buldozerem ... Výhoda dřevěných domů a srubů!

Později byla postavena ochranná hráz, která sice pomohla, ale zároveň ubrala Dawsonu část jeho romantické krásy ... Při vjezdu do města už není vidět majestátní řeku Yukon ani jeji soutok s Klondikem. Protože jsem přijela ještě v době předhrázové, stále mám před očima ten úchvatný pohled, který mi už navždy bude chybět.

 

 

Dawson City na soutoku mocných řek Yukonu a Klondike


Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6742131

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz