Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Dorota Zítra má svátek Alexandr

Je zvláštní, jak naprosto obyčejné a celkem nezajímavé věci dostanou jiný rozměr a váhu v netradičních souvislostech. Třeba taková běžná láhev od limonády. Obvykle končí v kontejneru a vůbec nás nenapadne se zabývat jejím příběhem.

A právě příběh dává takovým věcem jinou tvář, smysl a význam. Ten náš začal vlastně už před více než sedmdesáti lety, ale vyprávět jej začal až rok 2009. Tehdy totiž bylo třeba po předchozích povodních rekultivovat tok Vltavy v Českém Krumlově a při bagrování říčního koryta kousek proti proudu nad pivovarem odkryla lžíce bagru neobvyklý nález.

Nečekejte ale poklad ve zlatě či tajné historické dokumenty, šlo o nevzhlednou zablácenou plechovou bednu. Pravděpodobně by skončila v hromadě vybagrovaného kalu, ale to by tam nesměl být Antonín Manda, člen českobudějovického Veteran Army Vehicles klubu. Jakoby veden nějakým vnitřním radarem hned se pokoušel bednu vyprostit a vytáhnout na břeh. Zub času ale vykonal své a bedna se mu v rukou doslova rozpadla. Ovšem – vydala své tajemství. Vysypaly se z ní lahve od Coca-Coly. Průhledné, mírně baňaté lahve od americké Coca-Coly. Trochu menší a z mnohem silnějšího skla, než jsou ty dnešní.

 

Nalezená lahev

To by ještě nebylo nic tak zvláštního, kdyby se při podrobnějším průzkumu nepřišlo na to, že nesou datum výroby z let 1942-1944. Když Antonín Manda zjistil tento fakt, okamžitě začal přemýšlet, jak se tyto v oné době jistě naprosto nezvyklé lahve mohly ocitnout právě na jihu Čech. A opětně mu štěstí přálo. Přihlížející stařík na břehu mu řekl, že to jsou s největší pravděpodobností zbytky ze zásob amerických vojáků, kteří měli po válce poblíž tábor. Stejně jako další lahve, tentokrát pivní, ale české provenience. Logicky vzato, těžko by mohl být v oné době původním majitelem čtyř desítek coca-colových lahví někdo jiný. 

 

 

Lahve byly zanesené bahnem, ale žádná nebyla ani po všech těch letech rozbitá. Staly se tak němým svědkem doby, nedopsaným příběhem o amerických vojácích a oblíbené Coca-Cole ze vzdálené domoviny. A protože se jedná vlastně o historický a sběratelský artefakt, je jasné, že lahve po umytí skončily v muzeu, a to ve vojenském muzeu v jihočeských Ledenicích. Tím spíš, že jejich nálezce je majitelem a provozovatelem tohoto objektu. Tam tedy můžete mimo jiné vidět i tyto vzácné lahve a při pohledu na ně popustit uzdu své fantazii…

 

Nalezená lahev

 

Foto: z archivu Yvese Zemana a redakce

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6276742

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz