Vzkazy

 • Roháčí jubilující

  Celý článek...  
 • Čapek show na Country radiu

  Pěkný den,

  máme pro Vás několik novinek a dobrých zpráv. Do dalších dílů stále populárnější Čapek show na Country radiu připravujeme rozhovory s těmito osobnostmi:

  září - BB Bowness - skvělá mladá banjistka progresivní kapely Mile Twelve (již tuto sobotu!)

  říjen - legendární foukačkář Charlie McCoy

  listopad - Chris Jones - kytarista a leader kapely The Nightdrivers

  Vysílací časy Čapek show: premiéra každou první sobotu v měsíci od 10:00, reprízy následující pondělí od 23:00 a třetí sobota od 10:00.

  Celý článek...  
 • FUSEKLÍCI J. K. Kučery

   

  _______________________

    

  Josef Kobra Kučera

  (1944–2015) byl člověk mnoha talentů, tvůrce i zkušený organizátor. Mimo jiné před více než deseti lety zakládající člen redakce tohoto listu. Dlouhá léta kreslil osobité stripy, jimž říkal Fuseklíci. Ze stránek různých novin a časopisů sdělovali národu svůj osobitý pohled na svět. Některé kresby jsou staré deset, dvacet, možná i třicet let. A přece jsou stále aktuální. Stále promlouvají k dnešku. Stejně jako Kobrovy články. Jak jste si jistě všimli, stojí za to je reprízovat.  (red.)

   
Dnes má svátek Brigita Zítra má svátek Sabina

Posázavský Pacifik. Průhledem ze sousedního vagonu režisér Václav Křístek a asistentka režie Gabriela Schüllerová.

Před léty připravoval producent Stanislav Chmelík v Supraphonu album tří výjimečných dámských hlasů. Dva z nich měl – Evu Olmerovou a Evu Pilarovou. Chyběl mu třetí unikátní hlas a na populární scéně ho nenalézal. Pak od kamarádů muzikantů asi z dixielandové sféry dostal tip – nějaká Jitka Vrbová. Jitka už měla za sebou slušnou folkovou minulost, byla mj. sólistkou zajímavých pražských Sepií (to byla kapela, ne seskupení hlavonožců).

Standa se odebral do školy, v které Jitka učila. „Dobrý den“, vstoupil do místnosti, kde byly přítomny dvě mladé ženy. – „Která z vás je Jitka Vrbová?“ Jitka, v té době už v branži dobře známá zpěvačka, se na toho fešáka s knírkem dívala s podezřením. –„ Víte“, pokračoval Standa, „já připravuju v Supraphonu elpíčko, a hledám třetí zpěvačku k Olmerce a Pilarce.“  Podotýkám - nedostižným hlasům té i současné doby.

Nebyl jsem u toho, takto s nadhledem na to vzpomíná sám Standa Chmelík. Jitka si myslela, že ten pán s tím knírkem je buď podvodník, nebo blázen. Pravděpodobně bude obojí. Na bookletu k nově vydaném CD Čajová růže se přiznává, že si nikdy nemyslela, že tak dlouho se Standou Chmelíkem vydrží. Dočtete se tento týden.

Víte, čeští kovbojové a trampové, jak vlastně zní originál slavné písně V Cherokee, kde vládne Bůh a cowboy?, kterou ve třicátých letech minulého století nazpíval významný zpívající kovboj Gene Autry? Budete se divit, zní úplně stejně, jak tu písničku léta znáte. Můžete ji najít v dalším pokračování zasvěceného textu Mirka Černého Přichází B western a zpívající kovbojové, který u nás vyšel v pátek 10. ledna. Můžete si tu písničku s Genem i zahrát, je v E dur, abyste nemuseli hledat, jen v refrénu nejde harmonie z A do ami. Ta písnička se v originále jmenuje méně romanticky – Give me back my boots and saddle. Vraťte mi mé boty a sedlo. Zdánlivě nic moc, ale původní text se romantiky drží. Další pokračováni textu Mirka Černého následuje tento pátek.

Už skoro patnáct let žije v Kanadě zpěvačka Lenka Slabá. Co dělá hvězda české folkové scény, vítězka konkurzu na Evitu? Její zámořský život najdete na stránkách Music Open, vyšel v den jejích padesátých narozenin ve čtvrtek 9. ledna. Josef Kobra Kučera otevřel svůj 400. Salon kresleného humoru, dnes Salon Kobra. Ta skvělá epopej začala před 44 roky (!) v Savarinu na pražských Příkopech, a byla věnována mladému, už kresbou provokujícímu Honzovi Vyčítalovi. Několik desetiletí pak Salony probíhaly v Malostranské besedě, po odchodu Roberta Radosty a s příchodem nových nájemců byly místo Besedy  v Mánesu, v Novoměstské radnici a taky nikde, nyní už přes rok U sedmi konšelů na Starém městě Pražském. Připomeneme textem i rozmazanou fotografií kameramana Karla Slacha.

Tento týden bude na brněnském výstavišti zahájen veletrh Regiontour, který doprovází expozice Mobilního trampského muzea Freda Jedličky a dalších kamarádů. Doporučujeme k návštěvě. Rovněž tam chce štáb České televize s režisérem Václavem Křískem natočit rozhovor s Ninou Ingrišovou, vdovou po asi nejtalentovanější postavě českého trampingu, úspěšné osobnosti meziválečné české hudby, českého exulantství – skladateli, filmaři a dobrodruhovi Eduardu Ingrišovi. Také budeme natáčet v budově Českého rozhlasu v Brně, kde v roce 1969 vzniklo první pravidelné rozhlasové trampské vysílání. Pohovořit přijde pamětník Ladislav Vencálek, který si ale už vůbec nic nepamatuje.  Dokonce ani to, že první texty četl on a neznámý student herectví Jiří Bartoška, kterého ovšem Láďa přivedl. K tomu vysílání přizval od počátku i mne, a protože si to pamatuji, půjdu mu to povědět do nějaké malé hospůdky kolem brněnské Kotlářské ulice.

Pořad se jmenoval Trampská lokálka, byl to čtrnáctideník a trval tak dlouho, než nám ho soudruzi zatrhli. Nicméně dalších dvacet let pak v redakci Maxe Wittmanna vznikaly v Brně pořady s touto muzikou pro celostátní okruhy, především stanici Hvězda, předchůdce dnešního Radiožurnálu.

Štáb České televize také pojede na Dalešickou přehradu, a s námi trampka, Švýcarka a bluegrassistka Lilly Pavlak. Narodila se v nedaleké Třebíči a své trampské premiéry prožívala na legendární Yokohamě na Jihlavce pod Kozlany, dnes hluboko pod hladinou přehrady. Pamětníka snad může utěšit, že ta přehrada je v důsledku krásná, avšak slza v oku zůstává.

Mějte se krásně, máme vás rádi! Všechno nejlepší do tohoto roku! Numerolog by vám řekl, že je to dobrá konfigurace: součet čísel dává šťastnou sedmičku.

 

Dalešická přehrada

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

7537459

Melanž

 • Trampský guláš

  Ingredience

  - 600 g zadního hovězího masa
  - 150 g pikantnější klobásy
  - 2 lžičky sladké mleté papriky
  - 1 větší cibule
  - 2 špetky pepře
  - 1 lžička soli
  - 400 g brambor
  - 200 g čerstvých hub (nebo nakládané žampiony, případně větší hrst předem namočených sušených hub )
  - tuk

   

  Postup

  Cibuli nakrájíme na drobné kostičky a usmažíme na oleji (případně na sádle) dozlatova. Přidáme na kostky nakrájené hovězí maso a zprudka je i s cibulí po dobu asi 2 - 4 minuty opékáme za stálého míchání. Posolíme, zasypeme sladkou paprikou, zalijeme vřelou vodou a dusíme zhruba 40 minut (v papiňáku o 10 - 15 minut méně). Přidáme houby, klobásu nakrájenou na kolečka a brambory (syrové) nakrájené na menší kostky. Vše spolu dusíme do změknutí brambor (zkoušíme vidličkou, brambory změknou dost brzy). Správný trampský guláš se nezahušťuje, ale když máme chuť .....

  Při přípravě tohoto typu guláše můžeme k přípravě použít i např. zeleninu, zbytky dalších mas i uzenin. Je rychle hotový, což oceníme, když přijde nenadálá návštěva.

   

  Doporučená příloha

  • knedlík nemusí být, podle chuti čerstvý chléb nebo pečivo.
   
 • Velký trampský guláš

  Suroviny:

  - 2 vepřová kolena
  - hovězí kližka (množství podle počtu lidí)
  - vepřová kýta nebo ramínko (tolik, co hovězího)
  - 1,5 kostky škvařeného vepřového sádla
  - cibule (polovina váhy masa)
  -1/2 sáčku kmínu
  - 1 sáček gulášového koření
  - mletý pepř
  -3 chilli papričky
  - 5 stroužků česneku
  - 8 větších brambor

   

  Postup:

  Do velkého kotle na prudkém ohni vhodíme sádlo a po rozpuštění vmícháme cibuli a kmín. Těsně před zezlátnutím vhodíme 3-centimetrové kostky hovězího, které jsme předtím máčeli v osolené vodě. Přisypeme gul- ášové koření, podle chuti pepř, chilli papričky, česnek a přidáme čerstvou snítku větvičky smrčku. Dále přidáme nadrobno nakrájené 4 brambory, promícháme, přidáme trochu vody a vložíme rozseknutá, omytá kolena i s kůží. Kotlík přikryjeme a oheň udržujeme tak, aby směs vařila mírným varem. Občas ode dna zamícháme. Vaříme aspoň dvě hodiny. Mezitím si nakrájíme na cca dvoucentimetrové kousky libové vepřové maso, přidáme větší kostky zbylých brambor. Tuto sestavu vložíme do kotle, až když vyjmeme a jíme kolena. Guláš uvaříme do měkka a máme druhý chod.

  Nezapomeneme na křen, hořčici, chléb a pivo.

   
 • Kotlíkový guláš

  Suroviny

  anglická slanina 120 g
  brambory 200 g
  nať z celeru a petržele svázané do otýpky
  cibule 3 ks
  čenek 3 stroužky
  přední hovězí 200 g
  skopové z plecka 200 g
  kmín podle potřeby
  majoránka 2 lžičky
  mletá sladká paprika 1 lžička
  zelená paprika 1 ks
  rajče 4 ks
  sůl podle potřeby
  světlé pivo 1 dcl
  hovězí vývar dle potřeby

   

  Postup:

  Slaninu nakrájíme na kostičky, rozškvaříme, přidáme drobně nakrájenou cibuli a zpěníme. Přimícháme mletou červenou papriku, hovězí maso nakrájené na menší kostky a opečeme. Později přidáme skopové maso nakrájené na větší kostky, osolíme, opepříme. Přidáme zelenou papriku bez jadérek nakrájenou na nudličky a zelenou celerovou a petrželovou nať svázané do otýpky, podlijeme vývarem a udusíme do poloměkka. Brambory očistíme, nakrájíme na čtvrtky, přidáme k masu a podlijeme vývarem. Nakonec přidáme oloupaná a nakrájená rajčata, rozetřený česnek, kmín a dodusíme. Hotový guláš ochutíme majoránkou. Podáváme s chlebem.

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz