Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Dorota Zítra má svátek Alexandr

Posázavský Pacifik. Průhledem ze sousedního vagonu režisér Václav Křístek a asistentka režie Gabriela Schüllerová.

Před léty připravoval producent Stanislav Chmelík v Supraphonu album tří výjimečných dámských hlasů. Dva z nich měl – Evu Olmerovou a Evu Pilarovou. Chyběl mu třetí unikátní hlas a na populární scéně ho nenalézal. Pak od kamarádů muzikantů asi z dixielandové sféry dostal tip – nějaká Jitka Vrbová. Jitka už měla za sebou slušnou folkovou minulost, byla mj. sólistkou zajímavých pražských Sepií (to byla kapela, ne seskupení hlavonožců).

Standa se odebral do školy, v které Jitka učila. „Dobrý den“, vstoupil do místnosti, kde byly přítomny dvě mladé ženy. – „Která z vás je Jitka Vrbová?“ Jitka, v té době už v branži dobře známá zpěvačka, se na toho fešáka s knírkem dívala s podezřením. –„ Víte“, pokračoval Standa, „já připravuju v Supraphonu elpíčko, a hledám třetí zpěvačku k Olmerce a Pilarce.“  Podotýkám - nedostižným hlasům té i současné doby.

Nebyl jsem u toho, takto s nadhledem na to vzpomíná sám Standa Chmelík. Jitka si myslela, že ten pán s tím knírkem je buď podvodník, nebo blázen. Pravděpodobně bude obojí. Na bookletu k nově vydaném CD Čajová růže se přiznává, že si nikdy nemyslela, že tak dlouho se Standou Chmelíkem vydrží. Dočtete se tento týden.

Víte, čeští kovbojové a trampové, jak vlastně zní originál slavné písně V Cherokee, kde vládne Bůh a cowboy?, kterou ve třicátých letech minulého století nazpíval významný zpívající kovboj Gene Autry? Budete se divit, zní úplně stejně, jak tu písničku léta znáte. Můžete ji najít v dalším pokračování zasvěceného textu Mirka Černého Přichází B western a zpívající kovbojové, který u nás vyšel v pátek 10. ledna. Můžete si tu písničku s Genem i zahrát, je v E dur, abyste nemuseli hledat, jen v refrénu nejde harmonie z A do ami. Ta písnička se v originále jmenuje méně romanticky – Give me back my boots and saddle. Vraťte mi mé boty a sedlo. Zdánlivě nic moc, ale původní text se romantiky drží. Další pokračováni textu Mirka Černého následuje tento pátek.

Už skoro patnáct let žije v Kanadě zpěvačka Lenka Slabá. Co dělá hvězda české folkové scény, vítězka konkurzu na Evitu? Její zámořský život najdete na stránkách Music Open, vyšel v den jejích padesátých narozenin ve čtvrtek 9. ledna. Josef Kobra Kučera otevřel svůj 400. Salon kresleného humoru, dnes Salon Kobra. Ta skvělá epopej začala před 44 roky (!) v Savarinu na pražských Příkopech, a byla věnována mladému, už kresbou provokujícímu Honzovi Vyčítalovi. Několik desetiletí pak Salony probíhaly v Malostranské besedě, po odchodu Roberta Radosty a s příchodem nových nájemců byly místo Besedy  v Mánesu, v Novoměstské radnici a taky nikde, nyní už přes rok U sedmi konšelů na Starém městě Pražském. Připomeneme textem i rozmazanou fotografií kameramana Karla Slacha.

Tento týden bude na brněnském výstavišti zahájen veletrh Regiontour, který doprovází expozice Mobilního trampského muzea Freda Jedličky a dalších kamarádů. Doporučujeme k návštěvě. Rovněž tam chce štáb České televize s režisérem Václavem Křískem natočit rozhovor s Ninou Ingrišovou, vdovou po asi nejtalentovanější postavě českého trampingu, úspěšné osobnosti meziválečné české hudby, českého exulantství – skladateli, filmaři a dobrodruhovi Eduardu Ingrišovi. Také budeme natáčet v budově Českého rozhlasu v Brně, kde v roce 1969 vzniklo první pravidelné rozhlasové trampské vysílání. Pohovořit přijde pamětník Ladislav Vencálek, který si ale už vůbec nic nepamatuje.  Dokonce ani to, že první texty četl on a neznámý student herectví Jiří Bartoška, kterého ovšem Láďa přivedl. K tomu vysílání přizval od počátku i mne, a protože si to pamatuji, půjdu mu to povědět do nějaké malé hospůdky kolem brněnské Kotlářské ulice.

Pořad se jmenoval Trampská lokálka, byl to čtrnáctideník a trval tak dlouho, než nám ho soudruzi zatrhli. Nicméně dalších dvacet let pak v redakci Maxe Wittmanna vznikaly v Brně pořady s touto muzikou pro celostátní okruhy, především stanici Hvězda, předchůdce dnešního Radiožurnálu.

Štáb České televize také pojede na Dalešickou přehradu, a s námi trampka, Švýcarka a bluegrassistka Lilly Pavlak. Narodila se v nedaleké Třebíči a své trampské premiéry prožívala na legendární Yokohamě na Jihlavce pod Kozlany, dnes hluboko pod hladinou přehrady. Pamětníka snad může utěšit, že ta přehrada je v důsledku krásná, avšak slza v oku zůstává.

Mějte se krásně, máme vás rádi! Všechno nejlepší do tohoto roku! Numerolog by vám řekl, že je to dobrá konfigurace: součet čísel dává šťastnou sedmičku.

 

Dalešická přehrada

 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6276800

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz