Vzkazy

 • Roháčí jubilující

  Celý článek...  
 • Čapek show na Country radiu

  Pěkný den,

  máme pro Vás několik novinek a dobrých zpráv. Do dalších dílů stále populárnější Čapek show na Country radiu připravujeme rozhovory s těmito osobnostmi:

  září - BB Bowness - skvělá mladá banjistka progresivní kapely Mile Twelve (již tuto sobotu!)

  říjen - legendární foukačkář Charlie McCoy

  listopad - Chris Jones - kytarista a leader kapely The Nightdrivers

  Vysílací časy Čapek show: premiéra každou první sobotu v měsíci od 10:00, reprízy následující pondělí od 23:00 a třetí sobota od 10:00.

  Celý článek...  
 • FUSEKLÍCI J. K. Kučery

   

  _______________________

    

  Josef Kobra Kučera

  (1944–2015) byl člověk mnoha talentů, tvůrce i zkušený organizátor. Mimo jiné před více než deseti lety zakládající člen redakce tohoto listu. Dlouhá léta kreslil osobité stripy, jimž říkal Fuseklíci. Ze stránek různých novin a časopisů sdělovali národu svůj osobitý pohled na svět. Některé kresby jsou staré deset, dvacet, možná i třicet let. A přece jsou stále aktuální. Stále promlouvají k dnešku. Stejně jako Kobrovy články. Jak jste si jistě všimli, stojí za to je reprízovat.  (red.)

   
Dnes má svátek Brigita Zítra má svátek Sabina

Peter Rowan Band - Chris Henry, Mike Munford, Peter Rowan

Středa: Chtěla jsem být už v osm ráno na Storytelling session s bluegrassovou legendou Tommy Edwardsem ze Severní Karoliny. Ale trochu jsem zaspala. Hop do Starbucks pro kafe, abych stihla aspoň poslední půlhodinku povídání. Moc mne mrzelo, že jsem tam nebyla od začátku, bylo to moc  zajímavé.

O půl jedenácté začínaly semináře.  Byla jsem první polovinu na Writing For, Pitching To and Building an E-media Empire, s Johnem Lawlessem  z Bluegrass Today, další polovinu  na Performing Gigs and Festival Abroad, se členkami Della Mae a the Stray Birds. Následoval slavnostní oběd, kde se udělovaly letošní Momentum Awards. To pro mne také byla novinka. Začali s touto tradicí teprve vloni, když jsem tam zrovna nebyla. Toto ocenění je určeno jako uznání (a motivace) pro ty nejlepší mladé a výjimečně nadané muzikanty a bluegrassové profesionály v raném stadiu jejich kariéry.

Je to rozdělené na dvě kategorie.

 1. Industry  Osobnost roku : Danny Clark Nový festival roku : Bluegrass on the Plain Mentor roku : Denise Stiff

2. Muzikant roku Instrumentalista roku : Chris Luguette, kterého mnozí z vás znají jako kytaristu  z Frank Solivan band. Zpěvak roku : Robert Greer Kapela roku : Town Mountain

Kromě Chrise bohužel nikoho z nich neznám, tak k tomu nemám co říct. Ale přesto všem srdečně gratuluji. Ceny vyhlašoval Carl Jackson.

 

Dave Adkins and Republic Steel

Následovaly oficiální předvádečky  tří kapel: Zahajovali naši staří známí - Kathy Kallick Band, jedna z mých nejoblíbenějších. Další Dave Adkins and Republic Steel - výborně šlapající kapela s vynikajícím zpěvákem, s hlasem přímo nabitým emocemi. Ti mne tedy dostali. Viděla jsem je během pobytu v USA ještě asi čtyřikrát a vždy byla nadšená.  Třetí  v řadě byla mladá a velmi nadějná kapela s nevšedními  aranžemi kolem zpívající basistky Vickie Vaughn Band.

Těšila jsem se na seminář Women in Bluegrass : Pretty Good for a Girl, kde Murphy Henryová, vydavatelka časopisu Women in Bluegrass a řady instruktážních videových škol na různé nástroje tzv. Murphy Method, představila svou novou knihu: Pretty Good for a Girl o ženských bluegrassových intrumentalistkách a zpěvačkách. Bohužel, kniha je tlustá a těžká, tak jsem si ji nekoupila. S novým nařízením létat jen s jedním zavazadlem přes moře jsem si rozmýšlela každý gram a můj kufr bohužel není nafukovací. Za druhé zavazadlo by chtěly United Airlines 250 dolarů...

 

Seminář Women in Bluegrass.

Na semináři dale přednášely Annie Staninecová, krásná exotická mladá houslistka z Kathy Kallick Band,  jejíž otec je Čech, Kathy Kallicková, , Gena Brittová, , Kimberly Ludikerová z Della May a Laurie Lewisová. Bylo to moc zajímavé.

Tím jsem ale zmeškala schůzku mezinárodních členů a předváděčku Billa Evanse.

Stihla jsem  ale nakouknout na  Jeanette a Johny Williamsovy, a pár písní od Wood and Wire.

Klusem dál do hotelu Sheraton na  Internation Affairs Meet and Greet - mezinárodní  akci.

Pozdravila jsem se s evropskými přáteli, jako Loekem  Lammersem, Lilly Drumevovou , Rienkem  Janssenem, Angelikou Torrieovou  atd. Bylo tam také několik Američanů, jako Amy Gallatin, Nancy Cardwellová, , Dwight Worden, Bea a Benji Flamingovi, Jan Dale z Austrálie, Jean–Luc  Leroux z Nové Kaledonie atd. Lee Bidgood tam pak promítal svoji dokumentaci Banjo Romantika o českém bluegrassu. Protože jsem to už viděla dvakrát, tak jsem pokračovala na další Bluegrass Ramble do města.

Co nejrychleji do Long View Center na Billa Evanse, kterého jsem předtím promeškala. Zahrál sólově pár nádherných věci na banjo a pak se k němu přidala kapela. Scéna byla v krásném starém kostele s výbornou akustikou. Asi ta nejlepší ve městě, s poslouchajícím a nekecajícím obecenstvem.

 

Special Consensus v California Suite

Moc se mi nechtělo do těch dalších hlučných klubů, a tak zpět do hotelu a hupky do California Suite, kam jsem se letos ještě nestihla dostat. V příjemném prostředí jsem se podívala na další dvě kapely, Eddie Rose and Highway Forty a kalifornskou mladou progresivní  Front Country. Po nich nastoupili mí oblíbení Special Consensus. Však jste je nedávno viděli i v Praze.

V deset dál do Lincoln Theatre, kde měl hrát Peter Rowan Band. Lidé se vraceli s tím, že se tam už nedostane ani myš, jak je tam narváno. No, myš možná ne, ale já se dostala až k jevišti. A stálo to za to. Hráli a zpívali s ním kytarista Chris Henry a budoucí banjista roku Mike Munford, na basu Danny Booth, na housle Kimberly Ludikerová. Bylo to vynikající.

 

Bombastické duo Jim Hurst a Rob Ickes

Po nich nastoupila další lahůdka – duo Rob Ickes a Jim Hurst.  Dobro a kytara. Jedno z nejlepších vystoupení v tomto nabitém týdnu. Fakt senzace.

Místo abych tam zůstala na Steep Canyon Rangers, klusala jsem do Kings na svou nejoblíbenější kapelu posledních let Frank Solivan a Dirty Kitchen.  Skončila jsem na sejšnu v California Suite s tradičním pivem na dobrou noc. Bylo to náročné...

 

Frank Solivan band v Kings

Čtvrtek: Dnes jsem se na Storytelling session dostala včas. Fred Bartensteinpovídal o legendárním dobristovi Uncle Joshovi a představil nám při té příležitosti svou novou knihu Bluegrass Bluesman - Behind the music and life of Josh Graves.  Povídání doplnil spoustou diáků a byla to jedna z nejzajímavějších akcí. Knihu mohu  nejen  všem milovníkům dobra vřele doporučit.Na žádný seminář jsem tentokrát nešla.

 

Storytelling session - Fred Bartenstein nám povídá o životě Josh Graves a představuje svou knihu Bluegrass Bluesman

V jedenáct začínal slavnostní oběd spojený s předáváním zvláštních cen. Snad poprvé v historii se této události ze zdravotních důvodů nezúčastnili hlavní sponzoři Jane a Happy Traumovi  z Homespun Tapes. Měla jsem strach, že nebudou moci jet ani na plánovanou cestu do Česka a Německa, ale jak je vidět, v Praze byli a moc se jim tam líbilo. Koncert se skupinou Portrait  byl pro ně zážitek.

O tom ale napíšu příště...

Foto Lilly Pavlak

 

 

 

 

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

7537087

Melanž

 • Trampský guláš

  Ingredience

  - 600 g zadního hovězího masa
  - 150 g pikantnější klobásy
  - 2 lžičky sladké mleté papriky
  - 1 větší cibule
  - 2 špetky pepře
  - 1 lžička soli
  - 400 g brambor
  - 200 g čerstvých hub (nebo nakládané žampiony, případně větší hrst předem namočených sušených hub )
  - tuk

   

  Postup

  Cibuli nakrájíme na drobné kostičky a usmažíme na oleji (případně na sádle) dozlatova. Přidáme na kostky nakrájené hovězí maso a zprudka je i s cibulí po dobu asi 2 - 4 minuty opékáme za stálého míchání. Posolíme, zasypeme sladkou paprikou, zalijeme vřelou vodou a dusíme zhruba 40 minut (v papiňáku o 10 - 15 minut méně). Přidáme houby, klobásu nakrájenou na kolečka a brambory (syrové) nakrájené na menší kostky. Vše spolu dusíme do změknutí brambor (zkoušíme vidličkou, brambory změknou dost brzy). Správný trampský guláš se nezahušťuje, ale když máme chuť .....

  Při přípravě tohoto typu guláše můžeme k přípravě použít i např. zeleninu, zbytky dalších mas i uzenin. Je rychle hotový, což oceníme, když přijde nenadálá návštěva.

   

  Doporučená příloha

  • knedlík nemusí být, podle chuti čerstvý chléb nebo pečivo.
   
 • Velký trampský guláš

  Suroviny:

  - 2 vepřová kolena
  - hovězí kližka (množství podle počtu lidí)
  - vepřová kýta nebo ramínko (tolik, co hovězího)
  - 1,5 kostky škvařeného vepřového sádla
  - cibule (polovina váhy masa)
  -1/2 sáčku kmínu
  - 1 sáček gulášového koření
  - mletý pepř
  -3 chilli papričky
  - 5 stroužků česneku
  - 8 větších brambor

   

  Postup:

  Do velkého kotle na prudkém ohni vhodíme sádlo a po rozpuštění vmícháme cibuli a kmín. Těsně před zezlátnutím vhodíme 3-centimetrové kostky hovězího, které jsme předtím máčeli v osolené vodě. Přisypeme gul- ášové koření, podle chuti pepř, chilli papričky, česnek a přidáme čerstvou snítku větvičky smrčku. Dále přidáme nadrobno nakrájené 4 brambory, promícháme, přidáme trochu vody a vložíme rozseknutá, omytá kolena i s kůží. Kotlík přikryjeme a oheň udržujeme tak, aby směs vařila mírným varem. Občas ode dna zamícháme. Vaříme aspoň dvě hodiny. Mezitím si nakrájíme na cca dvoucentimetrové kousky libové vepřové maso, přidáme větší kostky zbylých brambor. Tuto sestavu vložíme do kotle, až když vyjmeme a jíme kolena. Guláš uvaříme do měkka a máme druhý chod.

  Nezapomeneme na křen, hořčici, chléb a pivo.

   
 • Kotlíkový guláš

  Suroviny

  anglická slanina 120 g
  brambory 200 g
  nať z celeru a petržele svázané do otýpky
  cibule 3 ks
  čenek 3 stroužky
  přední hovězí 200 g
  skopové z plecka 200 g
  kmín podle potřeby
  majoránka 2 lžičky
  mletá sladká paprika 1 lžička
  zelená paprika 1 ks
  rajče 4 ks
  sůl podle potřeby
  světlé pivo 1 dcl
  hovězí vývar dle potřeby

   

  Postup:

  Slaninu nakrájíme na kostičky, rozškvaříme, přidáme drobně nakrájenou cibuli a zpěníme. Přimícháme mletou červenou papriku, hovězí maso nakrájené na menší kostky a opečeme. Později přidáme skopové maso nakrájené na větší kostky, osolíme, opepříme. Přidáme zelenou papriku bez jadérek nakrájenou na nudličky a zelenou celerovou a petrželovou nať svázané do otýpky, podlijeme vývarem a udusíme do poloměkka. Brambory očistíme, nakrájíme na čtvrtky, přidáme k masu a podlijeme vývarem. Nakonec přidáme oloupaná a nakrájená rajčata, rozetřený česnek, kmín a dodusíme. Hotový guláš ochutíme majoránkou. Podáváme s chlebem.

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz