Vzkazy

 • Roháčí jubilující

  Celý článek...  
 • Čapek show na Country radiu

  Pěkný den,

  máme pro Vás několik novinek a dobrých zpráv. Do dalších dílů stále populárnější Čapek show na Country radiu připravujeme rozhovory s těmito osobnostmi:

  září - BB Bowness - skvělá mladá banjistka progresivní kapely Mile Twelve (již tuto sobotu!)

  říjen - legendární foukačkář Charlie McCoy

  listopad - Chris Jones - kytarista a leader kapely The Nightdrivers

  Vysílací časy Čapek show: premiéra každou první sobotu v měsíci od 10:00, reprízy následující pondělí od 23:00 a třetí sobota od 10:00.

  Celý článek...  
 • FUSEKLÍCI J. K. Kučery

   

  _______________________

    

  Josef Kobra Kučera

  (1944–2015) byl člověk mnoha talentů, tvůrce i zkušený organizátor. Mimo jiné před více než deseti lety zakládající člen redakce tohoto listu. Dlouhá léta kreslil osobité stripy, jimž říkal Fuseklíci. Ze stránek různých novin a časopisů sdělovali národu svůj osobitý pohled na svět. Některé kresby jsou staré deset, dvacet, možná i třicet let. A přece jsou stále aktuální. Stále promlouvají k dnešku. Stejně jako Kobrovy články. Jak jste si jistě všimli, stojí za to je reprízovat.  (red.)

   
Dnes má svátek Brigita Zítra má svátek Sabina

John Starling, Emmylou Harris a Lilly Pavlak

Řekněme si, co přináší Music Open v tyto dny: Kolem smrti národního písničkáře Karla Hašlera v německém koncentráku se vytvořila nehezká legenda. Měl být za mrazu poléván esesáky studenou vodou, až zemřel. Až se proměnil v ledovou sochu. Pravděpodobně tento strašný osud postihl novináře Františka Kocourka, je připisován trampskému odbojáři Ladislavu Brožkovi – Brochesovi. Ale s Hašlerem tomu tak opravdu nebylo.

     Reportér, badatel a historik Stanislav Motl dokládá na výpovědích svědků okolnosti smrti herce a muzikanta, které jinak nebyly o nic méně strašné. Najdete na našich stránkách ve dvou pokračováních pod titulkem Poslední dny Karla Hašlera. Tato práce pochází z knihy Standy Motla Cesty za oponu času a my jsme ji přinesli 30. října v den úmrtí Karla Hašlera, a v den další. Mimochodem – strůjcem té legendy byl skvělý a národem milovaný český spisovatel. Jistě tak učinil v dobrém úmyslu.

     Lilly Pavlak odletěla na pravidelnou pracovní návštěvu Spojených států. Připomeňme si, že Lilka je Čechošvýcarka, naše redaktorka, velká osobnost světového bluegrassu. Ještě než se po měsíci vrátila domů do Švýcar, pokousal ji u moře nějaký strašný predátor a útočil na ni i další noci. Asi s ní cestoval v kufru, naposledy ho našla v noci v ložnici ve Švýcarsku na své tváři. Pavouk zvaný Černá vdova, nebo nějaký bratranec. Lilka tu hrůzu rozmáčkla, a když se ještě stále hýbala, spláchla to do záchodu. S pavouky se to nemá dělat, ale Lilka už byla tři týdny na antibiotikách a pokousání ji stále přibývala.

     Je to námět na filmový horror, v české kinematografii by se možná konečně objevil nosný motiv, avšak Music Open nechce být o hrůzách. Chce nebýt o hrůzách, v dnešních dnech je to snaha velmi cenná. Tedy – statečná Lilly Marlen, pokousána po celém těle, opatrně usedla na pokousaná místa a napsala první reportáž. Nazvala ji Seldom Scene znovu v Red Fox Inn. Je to ovšem českému nepokousanému čtenáři potřeba přeložit – Občasná scéna znovu v hospodě U červené lišky. Už tomu rozumíte?

     Vysvětlení se dozvíte ve skvělé nepokousané reportáži v dalších dnech. Seldom Scene je tak úžasná americká bluegrassová kapela, že když hráli před dávnými lety ve Švýcarsku a Lilka je viděla poprvé, zapomněla na svou averzi k mužům, vyškrábala se na pódium, a políbila frontmana Johna Duffyho na ústa. Dnes by ji určitě zastřelila ochranka, pokud by tedy nebyla českého prezidenta. Tentokrát se s nimi Lilka sešla na okraji Washingtonu na prominentním benefičním koncertu, a pozdravila se i s utajeným hostem – americkou hvězdou Emmylou Harris. Někdy se i pavouk musí sklonit před krásou hudby.

     Občas se zaobírám pocitem, že by vlastně stačilo čas od času napsat editorialy a v nich pojednat avízované články tak, že by avízované články už ani nemusely vyjít. Dokonce by možná ani nemusely být napsány. Bojím se, že jsem k tomu tentokrát učinil první krok. Takže dál:

     Hanka Hosnedlová připomíná blížící se koncert k 45. výročí založení skvělé českobudějovické folkové skupiny Minnesengři 14.listopadu v budějovickém kulturním domě Metropol. Honza Dobiáš zašel do Malostranské besedy na už čtyřicet let trvající Potlach, který uvádí Tony Linhart s Pacifikem. Tentokrát přijel loketský písničkář Vojta Kiďák Tomáško, který je stále milejší, a řekl bych, že i moudřejší. A poté provedl (Honza, ne Kiďák) rozhovor s Tony Linhartem. Začal otázkou, proč se mu říká Tony, když je Antonín.

    Jana Skotalová připravuje další rubriku Co přivál vítr, protože vítr nám toho z trampských campů navál opravdu hodně. Josef Kobra Kučera uvede v restauraci U sedmi konšelů na Starém městě pražském v úterý 5. listopadu 398. Salon Kobra (dříve Salony kresleného humoru), a v dušičkovém období v nich představí tvorbu zesnulých členů České unie karikaturistů – Stanislava Holého, Vladimíra Jiránka, Michala Hrdého, Jiřího Wintera-Neprakty, Jana Kristoforiho, Josefa Brožka a dalších. Je to zvláštní – s většinou jsem se znal a s některými dokonce jezdíval na čundry. Protože tramp není hloupej, ale o tom teď natáčíme TV seriál.

     Ve středu 6. listopadu večer proběhne v brněnském Semilassu další ročník jednodenního festivalu Volání větru. S Mikim Ryvolou bychom tam měli pokřtít nové CD Nekončící cesta s podtitulem Písně Wabiho Ryvoly. Album připravil Pavel Čiča Jelínek, vydal ho pořadatel festivalů a přehlídek (největší je festival Slunce ve Strážnici) dr. Pavel Kopřiva ve svém FT Records. A když jsme před několika dny natáčeli v legendárním rozhlasovém studiu v pražském Karlíně s legendárním Mirkem Černým, řekl nám mj., že tomuto albu bude věnovat další svůj pravidelný pořad v sobotu 9. listopadu na Dvojce Českého rozhlasu.

    Tak se mějte krásně a vyhýbejte se vdovám. Zvláště pokud mají několik párů noh.

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

7537131

Melanž

 • Trampský guláš

  Ingredience

  - 600 g zadního hovězího masa
  - 150 g pikantnější klobásy
  - 2 lžičky sladké mleté papriky
  - 1 větší cibule
  - 2 špetky pepře
  - 1 lžička soli
  - 400 g brambor
  - 200 g čerstvých hub (nebo nakládané žampiony, případně větší hrst předem namočených sušených hub )
  - tuk

   

  Postup

  Cibuli nakrájíme na drobné kostičky a usmažíme na oleji (případně na sádle) dozlatova. Přidáme na kostky nakrájené hovězí maso a zprudka je i s cibulí po dobu asi 2 - 4 minuty opékáme za stálého míchání. Posolíme, zasypeme sladkou paprikou, zalijeme vřelou vodou a dusíme zhruba 40 minut (v papiňáku o 10 - 15 minut méně). Přidáme houby, klobásu nakrájenou na kolečka a brambory (syrové) nakrájené na menší kostky. Vše spolu dusíme do změknutí brambor (zkoušíme vidličkou, brambory změknou dost brzy). Správný trampský guláš se nezahušťuje, ale když máme chuť .....

  Při přípravě tohoto typu guláše můžeme k přípravě použít i např. zeleninu, zbytky dalších mas i uzenin. Je rychle hotový, což oceníme, když přijde nenadálá návštěva.

   

  Doporučená příloha

  • knedlík nemusí být, podle chuti čerstvý chléb nebo pečivo.
   
 • Velký trampský guláš

  Suroviny:

  - 2 vepřová kolena
  - hovězí kližka (množství podle počtu lidí)
  - vepřová kýta nebo ramínko (tolik, co hovězího)
  - 1,5 kostky škvařeného vepřového sádla
  - cibule (polovina váhy masa)
  -1/2 sáčku kmínu
  - 1 sáček gulášového koření
  - mletý pepř
  -3 chilli papričky
  - 5 stroužků česneku
  - 8 větších brambor

   

  Postup:

  Do velkého kotle na prudkém ohni vhodíme sádlo a po rozpuštění vmícháme cibuli a kmín. Těsně před zezlátnutím vhodíme 3-centimetrové kostky hovězího, které jsme předtím máčeli v osolené vodě. Přisypeme gul- ášové koření, podle chuti pepř, chilli papričky, česnek a přidáme čerstvou snítku větvičky smrčku. Dále přidáme nadrobno nakrájené 4 brambory, promícháme, přidáme trochu vody a vložíme rozseknutá, omytá kolena i s kůží. Kotlík přikryjeme a oheň udržujeme tak, aby směs vařila mírným varem. Občas ode dna zamícháme. Vaříme aspoň dvě hodiny. Mezitím si nakrájíme na cca dvoucentimetrové kousky libové vepřové maso, přidáme větší kostky zbylých brambor. Tuto sestavu vložíme do kotle, až když vyjmeme a jíme kolena. Guláš uvaříme do měkka a máme druhý chod.

  Nezapomeneme na křen, hořčici, chléb a pivo.

   
 • Kotlíkový guláš

  Suroviny

  anglická slanina 120 g
  brambory 200 g
  nať z celeru a petržele svázané do otýpky
  cibule 3 ks
  čenek 3 stroužky
  přední hovězí 200 g
  skopové z plecka 200 g
  kmín podle potřeby
  majoránka 2 lžičky
  mletá sladká paprika 1 lžička
  zelená paprika 1 ks
  rajče 4 ks
  sůl podle potřeby
  světlé pivo 1 dcl
  hovězí vývar dle potřeby

   

  Postup:

  Slaninu nakrájíme na kostičky, rozškvaříme, přidáme drobně nakrájenou cibuli a zpěníme. Přimícháme mletou červenou papriku, hovězí maso nakrájené na menší kostky a opečeme. Později přidáme skopové maso nakrájené na větší kostky, osolíme, opepříme. Přidáme zelenou papriku bez jadérek nakrájenou na nudličky a zelenou celerovou a petrželovou nať svázané do otýpky, podlijeme vývarem a udusíme do poloměkka. Brambory očistíme, nakrájíme na čtvrtky, přidáme k masu a podlijeme vývarem. Nakonec přidáme oloupaná a nakrájená rajčata, rozetřený česnek, kmín a dodusíme. Hotový guláš ochutíme majoránkou. Podáváme s chlebem.

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz